BuzzerBeater Forums

Hellas - I.1 > Αφιέρωμα Πρωταθλητές Α1!

Αφιέρωμα Πρωταθλητές Α1!

Set priority
Show messages by
This Post:
44
323359.1
Date: 03/19/2024 08:48:12
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC
Καλησπέρα,

Όπως ήδη γνωρίζουν μερικοί, ετοιμάζω ένα αφιέρωμα σε ΟΛΟΥΣ τους πρωταθλητές της Α1.
Λίγα λόγια για αυτή την προσπάθεια:
Θα είναι ένα Countdown από το 15 μέχρι το 1 (δεν έχω συμπεριλάβει τον 1ο πρωταθλητή της σεζόν 1 καθώς ήταν πολύ νέο ακόμα το παιχνίδι και ο χρήστης μετά εξαφανίστηκε), και η κατάταξη θα είναι σύμφωνα με την κατάταξη στο Hellas overview λαμβάνοντας υπόψη τα πιο πολλά πρωταθλήματα (σε περίπτωση ισοβαθμίας λαμβάνονται υπόψη άλλοι τίτλοι ή τελικοί, εξαιρείται ο legend που πήρε B3 και είναι στην κορυφή).

Θα ήθελα όποιος θέλει και έχει όρεξη, να μου στείλει σε pm οτιδήποτε θυμάται και είναι άξιο αναφοράς για κάποιον από τους πρωταθλητές από τη σεζόν 2 έως σήμερα για να εμπλουτίσω ακόμα περισσότερο το αφιέρωμα.

Αισιοδοξώ ότι τις επόμενες 2-3 εβδομάδες θα το έχω ολοκληρώσει.

Βάζω και μία σχετική ψηφοφορία να ξεκινήσει λίγο τζέρτζελος , επειδή δεν μου επιτρέπει πάνω από 10 πιθανές απαντήσεις, αν πιστεύετε ότι είναι άλλη ομάδα, γράψτε ποια!

Poll:  Ποια ομάδα θα ξεχωρίζατε ως την καλύτερη ανάμεσα στους πρωταθλητές Α1?

OLYMPIAKOS PIRAEUS LEGEND
Asingratitos BC
Thrylos BC
Atsalakotoi B.C.
terastiousp
spartans team
Supernova Elites
I.C.I. BC
alitis bc
Xeftilaikos

This poll ends on 04/19/2024 08:48:12.

This Post:
11
323359.2 in reply to 323359.1
Date: 03/19/2024 17:54:02
Boomers SKG
IV.9
Overall Posts Rated:
1616
Second Team:
Las Divinas Dancers
Καλησπέρα σε όλους.. παίζοντας από σαιζόν 8 οι αναμνήσεις μου είναι με Ασυγκράτητο αλλά και Ματσα οκ ...
Ψηφίζω Ασυγκράτητο. Ήταν νομίζω όντως Ασυγκράτητος ατελείωτο run and gun μέχρι να σβήσει ο ήλιος πολύ δυνατός αν κάποιος μου πει ότι το έπαιρνε σε πιο << εύκολες >> σαιζόν δεν θα έχει απαραίτητα άδικο , αλλά δεν θα μου αλλάξει και γνώμη!

Ευχαριστώ για τον χώρο

This Post:
55
323359.3 in reply to 323359.2
Date: 03/20/2024 05:13:03
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC
Για να σας βάλω λίγο στο κλίμα από το αφιέρωμα που ετοιμάζεται, σας παραθέτω συνοπτικά τις 4 εποχές του Vivaldi, εεε του BB ήθελα να πω με 2 λογάκια για την κάθεμία.

4 εποχές - era του ΒΒ
Κατά την ταπεινή μου άποψη, το BB χωρίζεται σε 4 εποχές
1) Σεζόν 1-16: Η εποχή του Asingratitou: Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της 1ης περιόδου του BB, πήρε 14 από τα 16 πρωταθλήματα, 1 ο Thrylos BC και το 1ο οι elefsina Aggies (who?). Όντας σε πολύ πρώιμη φάση το παιχνίδι (δεν υπήρχαν όλα τα συστήματα που έχουμε τώρα, οι προβλέψεις αλλά ούτε και αυξημένη δυνατότητα προπόνησης νέων), ο Ασιγκράτητος εκμεταλλεύτηκε τον όχι και τόσο υψηλό ανταγωνισμό και κυριάρχησε.
2) Σεζόν 17-32: Η μετά-Asingratitou εποχή: Κυριάρχησαν 3 ομάδες, με τον Thrylo BC να κατακτά 6 πρωταθλήματα (κτίζοντας τη δική του δυναστεία), τον Atsalakotoi και τον Spartans με 4, ενώ προλάβαν να πάρουν και ο Fay Stelaios + Crete από 1. Ο Thrylos εξαργύρωσε την υπομονή του και στην ουσία επιβεβαίωσε αυτό που διαφαινόταν (ότι δηλαδή αν «καταρρεύσει» ο ασιγκράτητος, είναι ο διάδοχος). Την σφραγίδα σε αυτή την περίοδο έβαλαν και 2 μάνατζερ με τελείως διαφορετική νοοτροπία (Atsalakotoi και Spartans) ενώ προς το τέλος, άρχισε να φαίνεται ότι πλέον η κατάκτηση του τροπαίου θα είναι εφικτή από περισσότερες ομάδες (Fay, Crete)
3) Σεζόν 33-48: Η εποχή LEGEND, αν μη τι άλλο, ο θρυλικός μάνατζερ κατέκτησε 8 πρωταθλήματα, ενώ ο ICI BC 3, terastiousp 2, και από ένα ο CRETE, THRYLOS,Xeftilaikos. Είναι η εποχή που ο Αλέξανδρος και το alter ego του (κοτίδης) σαρώνουν τα πάντα στο πέρασμά τους με αποκορύφωμα την κατάκτηση του Β3 (σεζόν 46).
4) Σεζόν 49-64 (σήμερα): Η περίοδος με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό (βάση της διασποράς πρωταθλημάτων, βρίσκει το BB με app, ενώ διάφορες αλλαγές τόσο στη μηχανή του παιχνιδιού όσο και στην οικονομία δίνουν παράταση σε ένα browser game που από πολλούς θεωρείται πεπερασμένο. Τα 15 πρωταθλήματα (εκκρεμεί η τρέχουσα σεζόν) μοιράζονται 8 μανατζερ (ρεκόρ διασποράς) με τον τεράστιουςp να κατακτά άλλα 2, τον Αλητη BC, Nova από 3, Bucks και Αετο Ανωγείων από 2, και Ξεφτιλαικό, Legend και Valencia από 1.


Last edited by Astericius at 03/20/2024 05:16:01

This Post:
00
323359.4 in reply to 323359.3
Date: 03/20/2024 05:38:19
Kavala Den Haag
DBA Pro A
Overall Posts Rated:
106106
Ωραιο αφιερωμα 👌

This Post:
11
323359.5 in reply to 323359.3
Date: 03/21/2024 15:50:43
Ionikos Lamias
II.2
Overall Posts Rated:
9999
Καλησπερα παιδες, σας έλειψα;

Σας παρακολουθω να ξερετε.

Ειδα το αφιέρωμα κ ειπα να στειλω με αφορμή την ομάδα elefsina Aggies... Λοιπον η ομαδα μου καποτε ηταν η elefsina Aggies κ ηταν μονο για μια σεζον, την επομενη σεζον εγινε η ομαδα Panathinaikos οπου κατεκτησε το κυπελο σεζον 2.. μεχρι σεζον 8 που ετυχε να γινει η δικη μου ομαδα πανω στα μποτ ειχε αλλαξει 4 ιδιοκτητες

Καλη συνεχεια παιδες


This Post:
44
323359.6 in reply to 323359.5
Date: 03/22/2024 08:59:37
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC
Αφιέρωμα Πρωταθλητές Α1

Έρχεται 3ήμερο οπότε ανεβάζω κάτι να έχετε να διαβάζετε.

Χάζευα πρόσφατα τη λίστα με τους πρωταθλητές της Α1 (δεν είναι και πολλοί, μόλις 16) και αποφάσισα να κάνω ένα αφιέρωμα σε όλους αυτούς σκαλίζοντας το παρελθόν και ανασύροντας αναμνήσεις.

Πάμε λοιπόν μία αντίστροφη μέτρηση από το 15 έως το 1 (δεν θα γράψω κάτι για το 1ο πρωτάθλημα, της σεζόν 1 που πήγε στον Elefsina Agies καθως πέρα από την κατάκτηση δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο να αναφέρω και η ομάδα αυτή ήταν ενεργή για μόλις μια σεζόν).

Νο15: Fay Stelaios (Σεζόν 10-56, 1 πρωτάθλημα). Οι πιο πολλοί θα θυμούνται τον Fay Stelaio (και αργότερα σκέτο Stelaios) σαν μια πολύ ενεργή ομάδα στα φόρουμ της ΙΙ αλλά και της Α1. Ρωτούσε το έψαχνε το σκάλιζε, την ήθελε βρε παιδί μου την γνώση και οι κόποι του ανταμείφθηκαν τη σεζόν 31 όπου και στέφθηκε πρωταθλητής έχοντας πετάξει έξω τον Crete στους ημιτελικούς του μπλε ομίλου με μειονέκτημα έδρας. Στους τελικούς αντιμετώπισε τον ΘΕΟ τον ίδιο (ICI BC) κ μετά από 3 ματς, σήκωσε το τρόπαιο έχοντας μάλιστα χαμένη πρόβλεψη στο 3ο.
Για να καταλάβετε τον ανταγωνισμό, τη σεζόν 31 στην Α1 ήταν:Crete,Stelaios,Xeftilaikos,Atsalakotoi,ICI BC, Legend,Thrylos,Olympiacos BC,Olympiacos 2007,spartans team,tromokrates κλπ

Γνωρίστε τον Στέλιο εδώ: (https://buzzerbeater.com/community/forum/read.aspx?thread=...)

Τι θυμάμαι: Εκείνη τη σεζόν είμασταν στον ίδιο όμιλο και ο ίδιος είχε το κουράγιο να πάρει συνεντεύξεις και από τους 15 μανατζερ της τότε Α1 (είπαμε έγραφε πάρα πολύ). Τις πολλές ερωτήσεις που έκανε δεξιά και αριστερά αλλά και αρκετά ποστ που τον κατατάσσουν στους πιο ενεργούς του φόρουμ τότε.

Αγωνιστικά προπόνησε και έφτασε στην κορυφή 2 Έλληνες, τους Κουλοχέρη και Σιδηρόπουλο τους οποίους λάτρευε φυσικά.

Οι φήμες: Κάποια στιγμή μάλλον κουράστηκε ή ξενέρωσε με το παιχνίδι (ίσως υπήρξε και παρασκήνιο που αγνοώ) και την σεζόν 56 η ομάδα του έγινε ανενεργή.

Σας παραθέτω και μία ερωτηση/απαντηση από την συνεντευξη που μου είχε πάρει τότε (προφητική γιατί το 2020 δεν υπήρχαν οι Campo Stars αλλα είχαν δημιουργηθεί οι Campo Stars BC)
Ταξιδεύουμε στο χρόνο και είμαστε στο 2020. Πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου και την ομάδα σου σε 5 χρόνια από σήμερα?

Αν υπάρχει το ΒΒ θα υπάρχει κ η ομάδα μου


Επίλογος για Stelaio: Πηγαίνοντας προς τα πίσω για να αντλήσω κάποιες από τις παραπάνω πληροφορίες, δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι με έπιασε μια νοσταλγική διάθεση (όσοι έχετε τα κουράγια και θέλετε να μάθετε περισσότερα μπορείτε να σκαλίσετε το φόρουμ της Α1 από την σεζόν 31). Αθεράπευτα ρομαντικοί οι περισσότεροι χρήστες της εποχής και οπωσδήποτε λάτρεις του μπάσκετ (ακόμα και στην ψηφιακή έκδοση) ανάμεσά τους και ο Στέλιος που σίγουρα λείπει τόσο αγωνιστικά όσο και φορουμιστικά από το παιχνίδι. Ενεργό φόρουμ κατά κανόνα σημαίνει και μεγαλύτερος ανταγωνισμός, αλλά καθώς τα χρόνια περνάνε και οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν, λιγοστεύει ο χρόνος και η διάθεση.

to be continued..





Last edited by Astericius at 03/22/2024 09:04:00

This Post:
11
323359.7 in reply to 323359.6
Date: 03/26/2024 08:36:22
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC
Πάμε να δούμε τον πολύ φρέσκο περσινό πρωταθλητή που φιγουράρει στο Νο 14

Νο 14: Valencia BC (Σεζόν 51-σήμερα). Ο πολύ πρόσφατος πρωταθλητής (scoko) της Α1 (σεζόν 63), ξεχωρίζει σίγουρα για το επίτευγμά του καθώς μόλις σε 13 σεζόν στέφθηκε πρωταθλητής (ίσως αποτελεί και ρεκόρ αν εξαιρέσουμε τις πρώτες σεζόν στο BB). Σίγουρα υπήρξε μετάδοση της γνώσης από τον αδερφό του (aimar) γεγονός που τον βοήθησε να ανέβει πιο γρήγορα τα σκαλοπάτια του παιχνιδιού, όπως και να έχει όμως αποτελεί κατόρθωμα τόσο η κατάκτηση του τίτλου όσο και το γεγονός ότι δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε χαμηλότερη κατηγορία το διάστημα που ανέβαινε.
Αντιμετωπίζοντας τον Νοβα στους τελικούς, ίσως πιο εύκολα από ό,τι και ο ίδιος θα περίμενε επικράτησε σε σειρά 2 αγώνων.
Από τους μάνατζερ που δεν έχουν κόμπλεξ να βγάζουν τους παίκτες τους στην transfer list σχεδόν όλη τη χρονιά, έχει πετυχημένο οικονομικό ισοζύγιο ακολουθώντας πιστά το moto: αγοράζω φθηνά πουλάω ακριβά.
Πάμε να δούμε (διαβάσουμε) τι μας είπε όμως και ο ίδιος:
1) Τι θυμάσαι από την κατάκτηση του/των πρωταθλημάτων σου

> Θυμάμαι αρχικά να κράζω για την εντός έδρας ήττα από τον olyefsiniakos τη 2η αγωνιστική η οποία τελικά μας στέρησε το 22-0.

Θυμάμαι επίσης τον πρώτο τελικό με τους Supernova Elites να είναι πραγματική σπαζοκεφαλιά και να δυσκολεύομαι να επιλέξω το σύστημα στην επίθεση αλλά και τη διάθεση.

Και στο δεύτερο, όπου γύρισα σπίτι στα μέσα της 3ης περιόδου και ξεκίνησε η μεγάλη ανατροπή, αφού πρώτα άκουσαν τα... μπινελίκια τους και μάλιστα με τον Σίλβα στον πάγκο αφού είχε αποβληθεί!

Μετά από 12 σεζόν και κάτι... ρέστα η Valencia B.C. πανηγύρισε τον δεύτερό της τίτλο και το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της!


2) Τι θυμάσαι από τις άλλες ομάδες που κατέκτησαν το πρωτάθλημα

<<< Δεν τις γνωρίζω όλες. Ξέρω για παράδειγμα σαν όνομα τον Asingratitos BC. Τον Thrylos BC, με τον οποίο συναντηθήκαμε στον τελικό της II.1 τη σεζόν 57, οι οποίοι έχουν μεγάλη ιστορία.
Όπως μεγάλη ιστορία έχει και ο OLYMPIAKOS PIRAEUS LEGEND τον οποίο πρόλαβα στην Α1 στα... τελευταία του και έδινε μεγάλες μάχες με τον terastiousp παλαιότερα.

Ο Aetos Anogeion B.C. που κέρδισε τον αδερφό μου στον τελικό και μου παρέδωσε την U21 για δύο σεζόν και τις τελευταίες σεζόν την τριάδα Supernova Elites, alitis bc και BUCKS B.C. που είχαν δυνατές ομάδες και ανταγωνίσθηκα εναντίον τους.

Ο alitis με την... αγία τριάδα που στο τέλος έγινε τετράδα και ο Supernova με τους δίδυμους πύργους (Γαλαξίδης - Μπεθάνης) που ήταν συνεπής στο να είναι από τις καλύτερες ομάδες στην Α1 τα τελευταία χρόνια.

Υπάρχει και ο Xeftilaikos ο οποίος θέλει να προσθέσει κι άλλα πρωταθλήματα με τη νέα του φουρνιά, αλλά θα καθυστερήσει λίγο ακόμη
>>>

Τι θυμάμαι: Να κάνουμε bid war κυνηγώντας τους ίδιους παίκτες

Οι φήμες: Υποβόσκει μία αδερφική κόντρα μεταξύ των αδελφών τώρα που πήρε το πρωτάθλημα αλλά πιθανότατα η δική του πορεία προς τον τίτλο θα αποτελέσει οδηγό για τον έτερο καππαδόκη αιμάρ.

Επίλογος: Δεν υπάρχει καθώς μιλάμε για εν ενεργεία μάνατζερ που από ό,τι φαίνεται θα μας απασχολήσει αρκετά τις επόμενες σεζόν καθώς έχει τη διάθεση και τα φόντα να πρωταγωνιστήσει...


Last edited by Astericius at 03/26/2024 08:40:36

This Post:
00
323359.8 in reply to 323359.7
Date: 03/26/2024 15:33:31
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
374374
Second Team:
Wu Tang Clan
Spartans team και bucks b.c. γιατί πρωτοτύπησαν με τον τρόπο παιχνιδιού τους. Ο σπάρτανς κερδίζοντας σερί πρωταθλήματα με μειονέκτημα έδρας και ο bucks b.c. επειδή είχε πλήρες ρόστερ κερδίζοντας πολλά παιχνίδια με βασική επίθεση, ένα σύστημα που κακώς σνομπαρίζεται από πολλούς μάνατζερ

This Post:
11
323359.9 in reply to 323359.8
Date: 03/27/2024 04:31:15
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC


Νο 13:Bucks BC (Σεζόν 26-61) Με 2 πρωταθλήματα (σεζόν 56,59) ο Bucks ένιωσε σχετικά σύντομα ότι τερμάτισε το παιχνίδι και εγκατέλειψε λίγο μετά το παιχνίδι. Έχοντας σχηματίσει μία άκρως ανταγωνιστική και ποιοτική ομάδα πρωταγωνίστησε για περίπου 10 σεζόν ενώ κάποιοι από τους παίκτες του αποτέλεσαν οδηγό (όσον αφορά τα σκιλλς που πρέπει να έχουν) για να κατακτήσεις τίτλο.
Ο Bucks πέτυχε κάτι μοναδικό νομίζω τη σεζόν 56, να κατακτήσει τίτλο έχοντας ανέβει μόλις από την ΙΙ (να με διορθώσει κάποιος αν υπάρχει και άλλος). Αντίστοιχα στη σεζόν 59, εκμεταλλεύτηκε πολλές συγκυρίες (τραυματισμο του Nolde του Αλητη στους τελικούς, τραυματισμό του Scura του Campo στους ημιτελικούς (ήμουν +15) ) και κατέκτησε πάλι το πρωτάθλημα με αρκετή δόση τύχης).
Αγωνιστικά (credit @Cobra kai) χρησιμοποίησαν τη βασική επίθεση ως όπλο ενώ η τετράδα Lyles,Skorkovas,gkogas, zeliang άφησε εποχή όντας σχεδόν αχτύπητη.

Τι θυμάμαι: Τον χαμένο τελικό κυπέλλου τη σεζόν 57, τον χαμένο ημιτελικό της σεζόν 59 που θα με οδηγούσε για πρώτη φορά σε τελικούς Α1.

Οι φήμες: Όχι κάτι αξιοσημείωτο, καθώς δεν ήταν από τους πιο ομιλητικούς manager και δεν έχουμε υλικό για πείραγμα.

This Post:
22
323359.10 in reply to 323359.6
Date: 03/28/2024 17:12:08
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Μια νοσταλγική διάθεση έπιασε και εμένα διαβάζοντας το ποστ σου για τον Στέλιο.

Αν και στο είπα και σε προσωπικό μήνυμα θα γράψω κι εδώ ένα μπράβο για την διάθεση και την πρωτοβουλία!

Αυτά τα κείμενα είναι ο λόγος για τον οποίο παίζω το παιχνίδι. Γενικά στο μυαλό μου Α1 χωρίς ενεργό φόρουμ δεν υφίσταται. Χάνεται όλη η μαγεία.


Δεν έχω απαντήσει ακόμα αλλά θα βρω τον χρόνο μέσα στο Σαββατοκύριακο. Περίμενε με λίγο ακόμα. Ελπίζω να μην είμαι ο επόμενος στην σειρά που θα παρουσιαστεί 😂

Όσο αφορά τον Στέλιο νομίζω θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι ότι ήταν από τους πιο συμπαθείς μάνατζερ του παιχνιδιού!

Winter is coming...
This Post:
11
323359.11 in reply to 323359.10
Date: 03/29/2024 05:59:22
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
236236
Second Team:
Experiment BC
Νο 12 Κ Α R A P A T S A K I D I S (με φουλ echo από ηχεία 80's)

Νο12: Aetos Anogeion BC (σεζόν 8 έως σήμερα): Από τις πιο παλιές ομάδες του BB o Αετός Ανωγείων έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου (51,54) και μάλιστα σε μόλις 12 σεζόν παρουσίας στην Α1 (είχε και χαμένους τελικούς τόσο σε πρωτάθλημα όσο και σε κύπελλο) γεγονός που αποδεικνύει πόσο καλά κτισμένη είναι αυτή η ομάδα που γεννήθηκε για να πρωταγωνιστεί. Άλλωστε η 2η ομάδα του στην Ουτοπία κατέκτησε το εκεί (πολύ πιο δύσκολο πρωτάθλημα) επιβεβαιώνοντας ότι ο Αετός απλά «το έχει».
Σύμφωνα δε με πρόσφατη δήλωσή του (2024) αναμένεται η επάνοδός του στην Α1.
Έπειτα από αίτημα του ιδίου, παραθέτω την συνέντευξη που έδωσε τη σεζόν 53 στον Αιμαρ (@credits)

"Το restart το πιο κομβικό σημείο στην ιστορία της ομάδας"

Μία από τις καλύτερες ομάδες των τελευταίων χρόνων στην Α1 είναι ο Aetos Anogeion B.C. Ιδρύθηκε τη μακρινή 8η σεζόν και γύρω στην 39η, όπου και βρισκόταν στην ΙΙ.2, έβαλε ένα πλάνο. Πήγε στην IV (μάλλον) οικειοθελώς, οπλίστηκε με... υπομονή και με πολύ προπόνηση και τη σεζόν 46 στέφθηκε Πρωταθλητής στο πρωτάθλημα Hellas II.1 πανηγυρίζοντας την άνοδο στην πρώτη τη τάξη κατηγορία.

Μόλις στη 2η σεζόν του πήγε σε δύο τελικούς! Έχασε στις λεπτομέρειες στο Κύπελλο από τον Xeftilaiko, ενώ στο πρωτάθλημα με μία επική γκάφα που δε θα θέλει να θυμάται ούτε ο ίδιος (έδωσε οδηγίες ιδιωτικού στο... φιλικό) δεν ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στους terastiousp. Δε το έβαλε κάτω όμως. Τη σεζόν 51 έφτασε στους τελικούς, με τον πολύπειρο OLYMPIAKOS PIRAEUS LEGEND, ήταν καλύτερος και κατέκτησε το πρώτο του πρωτάθλημα, ενώ πέρυσι σήκωσε το Κύπελλο απέναντι στον... μισητό (Supernova Elites). Μάλιστα, στην πρώτη του συμμετοχή στο ΒΒΒ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά!


Αρχικά πάμε εκεί που νομίζω ότι ξεκίνησαν όλα. Στη σεζόν 39 όπου ήρθε ως ντραφτ ο Tsiompanakis που μαζί με τους Mandagi, Gabriel είναι η τριπλέτα της περιφέρειας που οδήγησε τον Αετό στην Α1 αλλά και στην κατάκτηση των τίτλων. Πως πήρες την απόφαση να κάνεις δύο βήματα πίσω για να ακολουθήσουν πολλά βήματα μπροστά και μίας και αναφέρθηκε η τριπλέτα μπορείς να πεις δύο λόγια για τον καθένα.


Ξεκινάς από το ίσως πιο κομβικό σημείο στην ιστορία της ομάδας. Κατ’ αρχάς, όπως είπες, η ομάδα είχε ιδρυθεί πολύ καιρό πριν, και είχε περάσει πολλές φάσεις. Είχα φτάσει αρκετές φορές ημιτελικούς και τελικούς Β εθνικής, κάποιες φορές μάλιστα με εξαιρετικές ομάδες αλλά κακό timing. Η ενασχόλησή μου πέρασε από διαφορετικές φάσεις, με αρκετές σεζόν να ασχολούμαι οριακά και να προπονώ έναν παίκτη, και άλλες να ψάχνομαι με εξελάκια και να χαζεύω τις ομάδες που κατακτούσαν το ΒΒΒ. Νομίζω πιο έντονα από ποτέ ασχολήθηκα εκεί στο 2016 περίπου σεζόν 34-36 και μετά με Vitosha και TEHRAN. Ήμουν Β εθνική, και με μία γερασμένη ομάδα και αρχηγό τον Hall of Famer Tadeusz Literski και παίκτες με εμπειρία και μαξ 55κ μισθό είχα κερδίσει πλεονέκτημα έδρας που όμως δεν ήταν αρκετό. Φυσικά, και να ανέβαινα τότε, η παραμονή μου θα ήταν πολύ σύντομη. Κάπως έτσι είχα πάρει την απόφαση να παίξω το BB με την λογική της «προπόνησης γρήγορου χρήματος», αγόρασα 3 παίκτες στα 24 και προπονούσα. Παράλληλα, ο Ivkovic είχε αρχίσει ήδη να τεστάρει προπονήσεις που είχαμε μάθει ή δει στους πρωτοκλασάτους τότε παίκτες. Τότε προπονούσε μάλιστα τον Pelle που τώρα έχω στην ομάδα! Ο καιρός λοιπόν πέρναγε, μαζεύαμε γνώσεις από μηνύματα σε Έλληνες και ξένους μάνατζερς, και σε κάποια φάση αποφασίσαμε ότι ίσως έπρεπε να προπονήσουμε φημισμένους παίκτες για την άνοδο με φόντα στην Α1. Αγαπάω τους «σουπερστάρ» παίκτες με χαμηλό μισθό, αλλά αν ήθελα να έχω 140+ σκιλλ παίκτες, θα έπρεπε να προπονήσω φημισμένους, καθώς ποτέ δεν ένοιωθα άνετα να ξοδέψω τα ποσά που κοστίζουν έτοιμοι. Συγχρονιστήκαμε λοιπόν, και έτσι τη σεζόν 38-39 πάρθηκε η απόφαση για το restart. Ανέκαθεν μου άρεσαν οι κοντοί παίκτες, και το ότι μου έτυχε φημισμένος παίκτης κοντός και μάλιστα Κρητικός (βάσει επιθέτου!) ήταν μεγάλη τύχη.

...