BuzzerBeater Forums

BB Poland > Trening - kompendium wiedzy

Trening - kompendium wiedzy

Set priority
Show messages by
From: Mario
This Post:
66
239884.1
Date: 03/30/2013 20:02:15
Overall Posts Rated:
605605
Słowniczek:
GS – game shape – forma
FT – Free throws – rzuty osobiste
ST – stamina – kondycja
JS – Jump Shoot – rzut z wyskoku
JR – Jump Range – zasięg rzutu
OD – Outside Defence – obrona na dystansie
HN – Handling – kozłowanie
DV – Driving – Minięcie/jeden na jednego/wejście pod kosz
PS – Passing – Podania
IS – Inside Shoot – rzut z bliska
ID – Inside Defence – obrona pod kosze
RB – Rebouring – Zbiórki
BLK – Blosck Shot – blokowanie

PG – Point Guard
SG – Shooting Guard
SF – Small Forward
PF – Power Forward
C - Center

O treningu co wiadomo? Że niektórym sprawia przyjemność. Czy jest opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia? Niektórzy mówią że tak inni że nie. Chcesz się dowiedzieć więcej, to pytaj w innym miejscu.
{jak jest jakiś link do debaty o opłacalności treningu z ekonomicznego punktu widzenia to poproszę}
By trenować potrzebni są nam zawodnicy i trener : ) O ile zawodnik jest niezbędny do treningu to trener już nie koniecznie : ) Dlaczego?
Trening możemy podzielić na dwa rodzaje. Kiedy wejdziemy w zakładkę trening zobaczymy tam rozwijane menu „Wybierz trening:” możemy zobaczyć:
- Ogólny:
o Forma (GS)
o Rzuty osobiste (FT)
o Kondycja (ST)
- Presja (OD)
o PG
o PG/SG
o PG.SG.SF
- Blokowanie (BLK)
o C
o C/PF
o C/PF/SF
- obrona pod koszem (ID)
o C
o C/PF
o C/PF/SF
- zbieranie (RB)
o C/PF
o Drużyna
- rzut z bliska (IS)
o C
o C/PF
o C/PF/SF
- jeden na jednego (DV)
o guards PG/SG
o forwards SF/PF
o drużyna
- rzuty z dystansu (JR)
o SG
o PG/SG
o Skrzydłowi SG/SF
o drużyna
- rzut z wyskoku (JS)
o guards PG/SG
o forwards SF/PF
o skrzydłowi SG/SF
o drużyna
- kozłowanie (HN)
o PG
o PG/SG
o PG/SG/SF
- podania(PS)
o PG
o PG/SG
o Drużyna

Jeżeli wybieramy trening ogólny, czyli trening formy, rzutów osobistych lub kondycji, to wtedy trenują wszyscy zawodnicy, których posiadamy w momencie piątkowej aktualizacji treningowej (update). Nie jest istotne czy dani zawodnicy rozegrali choćby nawet 1(jedną) minutę w czasie kończącego się tygodnia. Nawet jeżeli są kontuzjowani to zaliczą pełen efekt treningowy. Ponadto nie jest istotny poziom trenera. Przy treningu ogólnym. Czy jest to „minimalny” trener czy „światowej sławy” każdy zawodnik zaliczy taką samą dawkę treningu ogólnego.

Jeżeli wybieramy któryś trening poza ogólnym to sytuacja się troszkę zmienia. Wtedy istotny jest poziom trenera oraz ilość minut jaką rozgrywa dany zawodnik na trenowanej pozycji w tygodniowym cyklu treningowym. Dodatkowo do szybkości treningu ma znaczenie na „ilu pozycjach” trenujemy. Im więcej pozycji jest trenowanych tym wolniejszy trening(ale za to liczba trenowanych zawodników większa).
Przykładowe wyliczenia dla treningu w wieku 21 lat jest tutaj autorstwa kinga:
http://www.buzzerbeater.com/community/forum/read.aspx?thr...


From: Mario

This Post:
33
239884.2 in reply to 239884.1
Date: 03/30/2013 20:02:31
Overall Posts Rated:
605605
Ponadto wiemy że im młodszy zawodnik, tym szybciej trenuje(to zdanie nie tyczy się treningu ogólnego). Dla treningu ogólnego szybkość treningu pozostaje taka sama nie zależnie od wieku gracz(tak samo 18to latek trenuje co 40to latek). Do jakiego wieku trenuje zawodnik? Wydaje się do końca kariery. Ale… im zawodnik starszy tym wolniej trenuje. A od 33 roku życia notuje spadki w skillach. Im starszy jest ponad 33 lata tym te spadki są większe. Z własnego doświadczenia widziałem kiedy mój 34 latek skoczył w kozłowaniu kiedy zaliczył 48+ przy treningu 1na1 dla SF/PF(sezon 22).
Jeżeli zawodnik w tygodniowym cyklu treningowym rozegra na trenowanej pozycji 48+(będzie miał takie oznaczenie w oknie „Zarządzaj drużyną”) tzn., że zaliczy 100% możliwego treningu. Jeżeli zagra mniej minut, to otrzyma mniejszy udział w treningu. O ile mniej tego dokładnie nie wiadomo.
Poziom trenera wpływa na szybkość treningu. Im wyższy poziom trenera tym szybciej będą skakać skille(poza treningiem ogólnym). O ile kolejne poziomy trenera są lepsze od poprzedniego? Nie wiem ani o ile procent jeden jest lepszy od drugiego ani o ile skoków na sezon. Jedno jest pewne im wyższy poziom trenera tym gracze lepiej trenują(„szybciej skaczą” w umiejętnościach), ale też większy koszt jest jego pozyskania oraz utrzymania.
(poprosiłbym o link z % o ile pensje rosną w zależności od poziomu).

W treningu zawodników istotny jest ich potencjał. Wyróżniamy poziomy potencjału:
(0)spiker
(1)grzejący ławkę
(2)rezerwowy
(3)pierwszy rezerwowy
(4)podstawowy zawodnik
(5)gwiazda
(6)allstar
(7)wieloletnia gwiazda
(8)supergwiazda
(9)MVP
(10)historyczny zawodnik
(10+)legenda koszykówki

Tutaj znajdują się linki do kalkulatorów potencjału.
http://bbtools.x10.mx/potencjal/index.php
http://www.buzzer-manager.com

Ja zalecam trenowanie od potencjału gwiazda. Niższy poziom uważam że to strata czasu i energii.
link do treningu przekrojowego: http://www.buzzerbeater.com/community/forum/read.aspx?thr...
wątek z forum z wersją angielską i tłumaczeniem "wolnym" (192359.11)
Oraz elastyczności: http://www.buzzerbeater.com/community/forum/read.aspx?thr...


Czy wzrost wpływa na szybkość treningu? Tak wpływa. Już w samej instrukcji wyczytamy choćby przykład:
"Zbiórki: Dobry zbierający częściej odzyskuje piłkę po niecelnym rzucie. Zwróć uwagę, że wzrost jest już uwzględniony w pokazywanym poziomie cechy zawodnika. Gracz mający 2,20 m i niski poziom zbiórek jest po prostu kiepski w zastawianiu się pod koszem i nie będzie łapał dużo zbiórek. Będzie się jednak szybciej uczył..."
źródło:http://www.buzzerbeater.com/community/rules.aspx?nav=Nome...
Z doświadczenia wiem, że wzrost na pewno wpływa na szybkość treningu zbiórek i kożłowania. Miałem trenowanych zawodników w jednym czasie o wzroście 203 cm i 193 cm. Widoczne było, że wyżsi zawodnicy zanotowali skok więcej w zbiórkach, ale zostało to powiedzmy wyrównane skokiem w kozłowaniu u niższego. W sumie w całości jest to coś za coś.
Na pewno też odczułem wpływ wzrostu na trening IS i ID. Trening 23 latka o wzroście 183cm z trenerem level 6:
do skoku w ID potrzebowałem: 5 pełnych treningów ID + 2 pełne IS + 1 trening DV dls SF/PF(czyli przekrojem wskoczyło ID). Natomiast skok w IS zajął mi 4 tygodnie trenowania IS i dodam że wtedy ten zawodnik miał już 24 lata. Więc odwołując się do kalkulatora kinga, gdzie widzimy że trening IS i ID ma nie mal identyczną wartość, to stwierdzam, że wzrost bardziej wpływa na trening ID niż IS.
Jakie są bliższe wartości to nie wiem. Jest taka stronka:http://buzzerbeater.wgz.cz/rubriky/coach-height-and-age-a...
Posiada ona błędy, ale wiem że są osoby które się na nią powołują. Więc podaje do własnych przemyśleń.

O czym jeszcze pasuje wspomnieć nowym użytkownikom w temacie treningu?





Last edited by Mario at 03/31/2013 11:08:10

From: Mario

This Post:
11
239884.3 in reply to 239884.2
Date: 03/30/2013 20:03:08
Overall Posts Rated:
605605
rezerwacja

From: toshii

This Post:
11
239884.4 in reply to 239884.3
Date: 03/31/2013 04:53:15
LZS Niemyslowice
IV.6
Overall Posts Rated:
11161116
Second Team:
Wellingborough Town F.C.
Taki temat jest w pomocy :) tam gdzie jej miejsce :P

From: Mario

This Post:
00
239884.5 in reply to 239884.4
Date: 03/31/2013 05:01:58
Overall Posts Rated:
605605
podaj linka

From: llopik

This Post:
00
239884.6 in reply to 239884.2
Date: 04/06/2013 05:18:25
Overall Posts Rated:
00
wszystko zrozumiale

Message deleted
From: Metju

This Post:
22
239884.8 in reply to 239884.6
Date: 08/07/2013 09:32:19
Overall Posts Rated:
33
Kupiłem zawodnika, w Niedzielę(04.08), więc zdążył już rozegrać 48min na SG, ale w tamtej drużynie. I teraz pytanie, czy jeśli ustawię trening na pozycji SG, to jemu wejdzie trening u mnie, jeśli rozegrał 48min w tamtym zespole? Czy lepiej po prostu ustawić go tak żeby rozegrał 48 w najbliższym sparingu?

From: w4ldas

This Post:
11
239884.9 in reply to 239884.8
Date: 08/07/2013 09:36:48
Overall Posts Rated:
2929
otrzyma pełny trening, bez obaw.

From: Metju

This Post:
00
239884.10 in reply to 239884.9
Date: 08/07/2013 10:00:08
Overall Posts Rated:
33
Wielkie dzięki za informacje.

From: kryha15

This Post:
00
239884.11 in reply to 239884.10
Date: 02/04/2014 04:42:28
Overall Posts Rated:
00
dobre informacje