BuzzerBeater Forums

BB Hellas > Καθοδηγητής

Καθοδηγητής

Set priority
Show messages by
This Post:
00
303036.1
Date: 02/24/2020 13:00:43
Overall Posts Rated:
22
Καλησπέρα σας..
Ειμαι νέος στο παιχνίδι, μηπως υπάρχει κάποιος φίλος να με καθοδηγήση στην αρχή για το πως θα ξεκινήσω ;
Ευχαριστώ..

From: paim

This Post:
11
303036.2 in reply to 303036.1
Date: 02/24/2020 15:28:40
Overall Posts Rated:
2525
Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις το εγχειρίδιο, πολύ το υποτιμούν αλλά αξίζει τον κόπο. Στη συνέχεια διάβασε το φορουμ, ελληνικό και αγγλικό, κυρίως την Help ενότητα, και ρώτα εδώ για οτιδήποτε έχει απορία!

Γι αρχή, μην σε παρασύρει ο ενθουσιασμός του παιχνιδιού. Θα παρατηρήσεις στην καρτέλα οικονομία, πως σαν νέα ομάδα δεν έχεις περιορισμό χρημάτων για τους εβδομαδιαίους μισθούς. Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να το αξιοποιήσεις, αυτές τις μία δύο σεζον παίξει με το minimum salary που μπορείς, και ο στόχος σου είναι τόσο να μαζέψεις λεφτά αλλά κυρίως να πάρεις 3 παίχτες και να τους προπονήσεις. Ένας παίχτης για να προπονηθεί θέλει 48+ λεπτά τη βδομάδα, στα 3 ματς (2 πρωτάθλημα και 1 κύπελλο/φιλικό) θα παίζει βασικός ο καθένας. (ΠΡΟΣΟΧΗ, αν βάλεις πάνω απο 5-6 παίχτες, και έχεις αναπληρωματικό στη θέση πχ του PG το παιχνίδι αν το ματς εχει κριθεί είναι πολυ πιθανό να βγάλει τον βασικό και να σου βάλει αναπληρωματικό που εσύ μπορεί να μην τον είχες να αγωνιστεί και έτσι να χάσεις μια ολόκληρη προπόνηση)

Άρα πας για μία ομαδα 5-6 ατόμων αρχικά, ώστε να μαζέψεις όσο περισσότερο χρήμα μπορείς, να βρεις και να πάρεις (αν είσαι τυχερός και απο το draft σήμερα μπορεί να σου έρθει τίποτα), αλλιώς βρες 3 παίχτες ετών 18-19(μαξ), με προοπτική αιώνιο ταλέντο - σουπερσταρ και πάνω (συνήθως επιλέγουμε καλύτερες βαθμίδες, αλλά επειδή είσαι νέος παίχτης είναι μια καλή αρχή). Μην δώσεις πολλά χρηματα να τους αποκτήσεις, να κοιτάξεις να έχουν σχετικά καλά χαρακτηριστικά, τα προπονήσημα που λέμε, θα βρεις πολλές πληροφορίες στην Help ενότητα που σου είπα του φορουμ. Και επειδή είσαι ακόμα αρχή και είναι πιθανό να τους κάψεις μην αγχώνεσαι. Σε 2-3 σεζον θα έχεις πιάσει το νόημα, θα τους πουλήσεις αν χρειαστει, θα έχεις και μια καλή οικονομία και θα μπεις σιγά σιγά σε ένα δρόμο. Έτσι και αλλιώς μην ξεχνάς, το γεγονός ότι η IV είναι αδύναμη κατηγορία πλέον, και σου δίνει τη δυνατότητα να ανέβεις εύκολα, δεν σημαίνει ότι αν ανέβεις θα μείνεις και κατηγορία. Ετοίμασε την ομάδα, την οικονομία και θα γίνει μια και καλή το βήμα.

Το παιχνίδι θέλει αρκετή υπομονή και μακροχρόνιο πλάνο. Όσο περνάει ο καιρός θα μαθαίνεις όλο και περισσότερα, αλλα κυρίως σαν νέος παίχτης μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις, συνήθως δεν είναι οι σωστές.

From: Bomberakis

To: paim
This Post:
11
303036.3 in reply to 303036.2
Date: 02/25/2020 12:22:08
Overall Posts Rated:
22
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ να σαι καλά..
Απλά θα ήθελα περίπου να μου πεις πόσο να δαπανήσω για το καθένα ώστε για να μη ξεφύγω οικονομικά.
Ευχαριστώ πάντως

From: paim

This Post:
22
303036.4 in reply to 303036.3
Date: 02/25/2020 15:52:41
Overall Posts Rated:
2525
Κοίταξε να δεις, σίγουρα η μεγάλη προοπτική ανεβάζει και το κόστος. Ωστόσο, προοπτική κάτω του αιωνίου ταλέντου, ακόμα και σαν αρχάριος στον παιχνίδι δεν αξίζει καν να ασχοληθείς για προπόνηση. Μεγάλο ρόλο επίσης στην τιμή είναι και το πόσα άτομα ειναι online και ψάχνουν παίχτη.

Θα σου δώσω το παράδειγμα μου, εγώ όταν άρχισα πήρα δύο παίχτες ψηλούς 19 ετών ο ένας MVP και ο άλλος αιώνιο ταλέντο όπου ήταν απροπόνητοι, αλλά με σχετικά καλούτσικα χαρακτηριστικά. Είχα δώσει 53.200 για τον αιώνιο ταλέντο, είχε μισθό γύρω στις 5.000 (πρέπει να είχε πάρει μια δυο προπονήσης). Ο άλλος είχε μισθό γύρω στις 4.000 αλλά ηταν MVP, γι αυτόν είχα δώσει 21.000. Του αγόρασα και τους δύο 21/7/2018. Την πρώτη σεζόν προπόνησα δευτερεύοντα σκιλλς (δευτερεύοντα σκιλλς θεωρούνται τα σκιλλς που δεν χρειάζονται κατα κύριο λόγο, αλλά παίζουν τρομερή σημασία στην απόδοση του παίχτη ας πούμε. Για παράδειγμα στους ψηλούς οι περ. άμυνα). Αν δεν κάνω λάθος μέχρι το τέλος της σεζόν είχαν φτάσει 7? 8? 9? στην περ αμυνα, κάπου εκεί. Παράλληλα είχανε πάρει και κάποια pop up στην εσ. άμυνα. Στη συνέχεια την δεύτερη χρονιά και την τρίτη χρονιά προπόνησα εσ. άμυνα και εσ. σουτ, και κάποιες βδομάδες κάποια άλλα random. 3 σεζον μετά περίπου, στις 23/6/2019 πουλήθηκε ο ένας 900.000 και ο άλλος 1.000.000, ωστόσο μπορούσα να τους προπονήσω και άλλο, απλά αποφάσισα να περάσω σε προπόνηση κοντών, όντας λίγο πιο έμπειρος. Οι δύο παίχτες είναι αυτοί (44892265) (45624752).

Η προπόνηση απαιτεί υπομονή, αλλά σε συνδυασμό με τον πρώτο καιρό που tankareis και μαζεύεις λεφτά, μπορεί να σου δώσει πολύ ώθηση αρκετά γρήγορα. Από το να πάρεις 5 παίχτες αυτή τη στιγμή, που ούτε καλοί θα είναι επειδή δεν έχεις λεφτά, ούτε θα μπορείς να συντηρήσεις! Ας πούμε, αν καταφέρεις να προπονήσεις 3 ψηλούς και ταυτόχρονα να μαζεύεις λεφτά, σε 3 σεζόν θα έχεις πάρα πολύ καλή βάση για την ομάδα σου.

Καταλαβαίνω ότι σαν νέος παίχτης, να μπαίνεις όλος όρεξη σε ένα παιχνίδι και να πρέπει να τανκάρεις είναι χαζό και μπορεί να σε κάνει να το βαρεθείς, αλλά νομίζω είναι η μόνη λύση για να πάρει μία ομάδα γρήγορα τα πάνω της.

Όσον αφορά για το τι παίχτη να πάρεις, να κοιτάξεις να αποφύγεις πολύ κακά σκιλλ (τύπου άθλιος) σε οποιαδήποτε κατηγορία. Να προσπαθήσεις να είναι σε μέτριο5+ με κάποια αξιοσέβαστος7+ στα βασικά. Και στις δύο άμυνες 5+ για να μην σου φύγει η πίστη να φτάσεις την δευτερεύον 7-8.

Τώρα που βγήκαν τα draft είναι ευχή και κατάρα, υπάρχει πάρα πολύ υλικό για να βρεις, αλλά είναι αναμενόμενο να έχουν και όλοι υψηλές τιμές, μιας και ψάχνει όλος ο κόσμος. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα μια βδομαδούλα να φύγει λίγο ο πρώτος ενθουσιασμός και ας έχανα μια βδομάδα προπόνησης.

Επίσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι 14 παίχτες, προσπάθησε να διώξεις μερικούς.

Ελπίζω και αν κάποιος άλλος παλιός διαβάσει τα μηνύματα, να πει την γνώμη του, σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος να με διορθώσει! Μην σε πάρω στο λαιμό μου! Ότι θέλεις, χαρά μου να σου απαντήσω, απλά πάντα με τον φόβο μην πω χαζομάρα

Last edited by paim at 02/25/2020 15:54:04

From: Bomberakis

To: paim
This Post:
11
303036.5 in reply to 303036.4
Date: 02/26/2020 10:31:54
Overall Posts Rated:
22
Σε ευχαριστώ πολύ..να σαι καλα..
Έχω μια ακόμη ερώτηση, αν μπορεις να μου απαντήσεις..
Τώρα στην αρχή με το προσωπικό τι πρέπει να κάνω;



Last edited by Bomberakis at 02/26/2020 10:38:30

From: paim

This Post:
11
303036.6 in reply to 303036.5
Date: 02/26/2020 13:34:19
Overall Posts Rated:
2525
Απο τη στιγμή που θα αφοσιωθείς στην προπόνηση οι γυμναστές θα είναι τα μοναδικά σου έξοδα στην ομάδα. Για αρχή ένας προπονητής επιπέδου αξιοσέβαστος και δευτερευον προσωπικό ένας προπονητής νέων (αφού θα προπονήσεις 18-19 ετών), επιπέδου ανταγωνιστικός θα σου κάνουν τέλεια δουλειά, και δεν θα σου κοστίσουν πολύ. Μην ξεχνάς πως πάλι είναι περίοδος που ο κόσμος κάνει προετοιμασία της σεζόν, και αγοράζει παίχτες και προπονητές, οπότε θα τους βρεις λιγο τσιμπημένους πάλι. Εντάξει, το προσωπικό είναι πιο εύκολο να το αποκτήσεις ωστόσο!

Μην ξεχάσω, όταν πάρεις έναν παίχτη που θα έχεις πλάνο προπόνησης 2-3 σεζον, βασικό είναι να ξεκινήσεις απο τα δευτερεύοντα του σκιλλ την πρώτη σεζον. Ο κύριος λόγος είναι η αύξηση του μισθού. Ένας παίχτης αυξάνει ραγδαία το μισθό του αν προπονήσει τα πρωτεύοντα σκιλλς. Έτσι την δεύτερη σεζον θα έχεις να πληρώνεις έναν ποιο ακριβό παίχτη, που ουσιαστικά δεν θα τον χρησιμοποιείς για να κερδίσεις κάτι, για να τον προπονείς σε δευτερεύοντα. Πόσο μάλλον αν προπονήσεις τα δευτερεύοντα την τρίτη σεζον, και αν πχ προπονείς C, με δύο σεζον σε εσ σουτ, εσ αμυνα και ριμπαουντ, θα έχει ξεπεράσει τα 20κ.

Ελπίζω να δεις σύντομα το μήνυμα. Επισυνάπτω μερικούς παίχτες που βρίσκονται ήδη στην αγορά και αυτή τη στιγμή δεν έχει γίνει κάποια προσφορά. Πιθανολογώ πως σε αρκετούς ίσως ξεφύγει η τιμή, αλλά μπορεί και κάποιον να τον πάρεις "τζάμπα", αλλά σίγουρα νομίζω θα καταλάβεις πως πρέπει να είναι κατανεμημένα τα σκιλλς ανάλογα τη θέση.

(47923797) εσ σουτ, προπονείται σαν C σε 1-2 βδομάδες, για να έρθει σε ένα επίπεδου τύπου 6-7 θα είανι παιχνιδάκι, κι μετά θα είναι πανέτοιμος για ότι προπόνηση θες.

(47881965) Ίσως ο καλύτερος παίχτης που επισυνάπτω, και πιθανώς θα ανέβει η τιμή του αρκετά, αλλά ένας τέτοιος παίχτης και λόγο ύψους μπορεί να γίνει ένας εκπληκτικός SF, τέτοιοι παίχτες αποτελούν εξαιρετικές επιλογές για προπόνηση

(47909893) παίχτης που πολύ γρήγορα μπορεί να γίνει ψηλός με εξαιρετικά δευτερεύοντα.

(47968830) Όπως και πάνω, η τιμή του μάλλον θα ξεφύγει, αλλά αποτελεί φουλ καλό υλικό

(47968839) πάσες/μπάσιμο πολύ γρήγορα προπονούνται (~2 βδομαδες το καθενα) και απο εκεί και πέρα παίρνει.

(47660058) Αυτός ίσως να αποτελεί κελεπούρι! Μαντεύω πως η τιμή του δεν θα ανέβει πάρα πολύ λόγο τριών πεδίων πολύ χαμηλά, ΩΣΤΟΣΟ και τα τρία προπονούνται με προπόνηση ενας με εναν και πολύ γρήγορα θα έχει έρθει σε κάτι πιο νορμαλ.

Οι παραπάνω παίχτες δεν είναι ο τοπ παίχτης για να προπονήσει κανείς ή να στελεχώσει μία ομάδα τρελή. Ωστόσο σαν νέος παίχτης δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι πάρα πολύ καλό, και κατα τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε και όλας καθώς είναι πολύ εύκολο το λάθος στη προπόνηση απο απειρία και ο παίχτης να χάσει την γραμμή του και να την αξία του. Συνήθως οι 19άριδες δεν αποτελούν σε κανέναν πόλο έλξης για να ξεκινήσεις να στήνεις γύρω απο ένα παίχτη. Για τον λόγο αυτό και είναι και πολύ πιο φθηνή. Σίγουρα για κάποιον νέο παίχτη πιο εύκολοι στο να τους αποκτήσεις.

Να θυμάσαι στοχος είναι καθώς τανκάρεις και κερδίζεις απο τα εβδομαδιαία έσοδα, να παράγεις και παίχτες που κάποιοι θα μπορέσουν να στελεχώσουν την ομάδα κια κάποιοι να πουληθούν. Αν εσύ αγόραζες έναν παίχτη, να σκέφτεσαι πάντα για τι θα έδινες λεφτά και γιατι δεν θα έδινες λεφτά. Έτσι πρέπει να τον φτιάξεις...

From: kavalafc

To: paim
This Post:
11
303036.7 in reply to 303036.6
Date: 02/26/2020 15:24:16
Kavala Den Haag
DBA Pro A
Overall Posts Rated:
106106
ωραιος, σε διαβασα :)

Χαιρομαι που κανω κι εγω καποια πραγματα απο αυτα που ανεφερες :)

2η σεζον εδω, και ακολουθω το εξης πλανο:
1) Συνεχης αυξηση γηπεδου (απο 6000 εφτασα 10800 σε 1,5 σεζον)
2) Αγορα και προπονηση τιμιων MVP ψηλων σε εξωτερικη αμυνα για 2η σεζον
3) Προσληψη trainer αλλα και youth trainer
4) Συμπληρωση ροστερ με φθηνα παππουδια!

Επειδη μεχρι να δυναμωσω δεν θα εχω την οικονομικη ανεση για τρελους κοουτς, αποφασισα να μην κυνηγησω την τελεια προπονηση μιας θεσης..αλλα μια νορμαλ προπονηση διπλης θεσης (προπονωντας 4 ψηλους) με στοχο να πουλησω τους 2 και να κρατησω τους αλλους 2.

Μια βοηθεια θα ηθελα ως προς την επομενη προπονηση μετα την εξ.αμυνα, κι ως προς το ποια ηλικια θα ηταν εξυπνοτερο να πουλησω τους 2 εξ αυτων?

(47660058) Αυτός ίσως να αποτελεί κελεπούρι! Μαντεύω πως η τιμή του δεν θα ανέβει πάρα πολύ λόγο τριών πεδίων πολύ χαμηλά, ΩΣΤΟΣΟ και τα τρία προπονούνται με προπόνηση ενας με εναν και πολύ γρήγορα θα έχει έρθει σε κάτι πιο νορμαλ.
One on One αν καταλαβα καλα προπονει ταυτοχρονα Driving+Handling+Passing?

Last edited by kavalafc at 02/26/2020 15:35:15

This Post:
00
303036.8 in reply to 303036.6
Date: 02/26/2020 15:27:36
Overall Posts Rated:
9999
Πολύ σωστά στα είπε το παιδί από πάνω.

Μια μικρή ένσταση έχω για τον προπονητή νέων. Επειδή είναι μικρότερη η ζήτηση τους είναι και λίγο πιο φθηνοί, για αυτό θα σου πρότεινα να πάρεις αξιοσέβαστο προπονητή νέων και σε 2-3 σεζόν που θα έχεις μεγαλύτερο γήπεδο άρα καλύτερη οικονομική ευχέρεια αν έχεις καινούρια φουρνιά 18χρονων παίρνεις δυνατό προπονητή νέων.

This Post:
00
303036.9 in reply to 303036.8
Date: 02/26/2020 16:24:54
Overall Posts Rated:
2525
Mια μικρή ένσταση έχω για τον προπονητή νέων. Επειδή είναι μικρότερη η ζήτηση τους είναι και λίγο πιο φθηνοί, για αυτό θα σου πρότεινα να πάρεις αξιοσέβαστο προπονητή νέων και σε 2-3 σεζόν που θα έχεις μεγαλύτερο γήπεδο άρα καλύτερη οικονομική ευχέρεια αν έχεις καινούρια φουρνιά 18χρονων παίρνεις δυνατό προπονητή νέων.


Κάνει όντως τόσο διαφορά ο προπονητής νέων? Εγώ ακομα για 18χρονους πιστευα οτι πρωτα μετραει ο βασικος προπονητης.


(47660058) Αυτός ίσως να αποτελεί κελεπούρι! Μαντεύω πως η τιμή του δεν θα ανέβει πάρα πολύ λόγο τριών πεδίων πολύ χαμηλά, ΩΣΤΟΣΟ και τα τρία προπονούνται με προπόνηση ενας με εναν και πολύ γρήγορα θα έχει έρθει σε κάτι πιο νορμαλ.
One on One αν καταλαβα καλα προπονει ταυτοχρονα Driving+Handling+Passing?


Υπάρχει ένα εξαιρετικό ποστ στο φορουμ βοήθεια για την προπόνηση, που ισχύει σε μεγάλο βαθμό και αν δεν το έχετε διαβάσει να το χρησιμοποιήσετε για να φτιάξετε το πλάνο σας. Είναι αυτο: (http://buzzerbeater.com/community/forum/read.aspx?thread=...) , και σχεδόν πάντα προπονούμαι 1με1 σε Forwards γιατί έχει καλύτερη επίδοση από Guards.


Last edited by paim at 02/26/2020 16:25:11

This Post:
00
303036.10 in reply to 303036.9
Date: 02/26/2020 16:36:39
Overall Posts Rated:
9999
Εννοείται ότι ο βασικός προπονητής είναι πιο σημαντικός. Απλά ο 4αρης προπονητής νέων θα σου δώσει ένα pop παραπάνω τη σεζόν από τον 3αρη και αντίστοιχα ο 5αρης θα σου δώσει δυο περίπου παραπάνω. Σε περίπτωση 18χρονου και 5άρη προπονητή νέων μιλάμε για 4 pop για μια διαφορά μισθού 5k και διαφορά αγοράς 20k πιστεύω αξίζει αν θες να πουλήσεις πιο ακριβά ή θες να χτίσεις την ομάδα γύρω από τους προπονήσιμους.

From: str77

This Post:
00
303036.11 in reply to 303036.7
Date: 02/26/2020 23:16:56
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Προσωπικη γνωμη δεν συμφερει η προπονηση διπλης θεσης οταν εχεις mvp προπονησιμους. Καλυτερα παρε ακομα εναν κ προπονησε 3 σε μια θεση, ετσι θα βγαλεις το μαξιμουμ κερδος.

Επισης η one on one δεν προπονει πασα.