BuzzerBeater Forums

Hellas - I.1 > Σεζόν 49 - Οι Τεράστιοι Σουτέρ

Σεζόν 49 - Οι Τεράστιοι Σουτέρ

Set priority
Show messages by
From: str77

This Post:
11
303689.529 in reply to 303689.528
Date: 05/31/2020 22:29:29
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Την ψηφο μου για καλυτερο μανατζερ θα την ριξω στον Kung Flu! Με το πιο φθηνο ροστερ της κατηγοριας πηρε κυπελλο κ πετυχε τον στοχο του στο πρωταθλημα! Αν η ερωτηση βεβαια ηταν για καλυτερη ομαδα η απαντηση θα ηταν τεραστιος αλλα οι Supernova ειναι overachievers φετος οποτε ο μανατζερ τους δικαιουται τον τιτλο αυτο

From: str77

This Post:
00
303689.531 in reply to 303689.530
Date: 05/31/2020 23:41:12
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Δεν εχεις αδικο για τις ηλικιες, το σχεδιο μου ηταν να φτιαξω μια πιο νεανικη ομαδα αλλα η τρελα μου να παρω παικτες της εθνικης μας με ματωσε οικονομικα γιατι δεν εγινε μεσα απο ενα πλανο, προεκυψε απλα επειδη κυκλοφορουσαν οι συγκεκριμενοι παικτες στην αγορα εκεινη τη στιγμη. Απο την στιγμη που ξοδεψα τα περισσοτερα στους 2 ελληνες επρεπε να παω σε ηλικιες 30+ στους υπολοιπους. Τουλαχιστον το διδυμο Παπαρετος-Αργυριου με εκανε πρωταθλητη στα εμπορικα εσοδα! Πανω απο 170χιλ μεσο ορο τη σεζον που μολις τελειωσε!!!

Δικιο εχεις κ για τις καταστασεις. Αλλα ματς θα βλεπαμε αφου λογικα θα αλλαζαν οι τακτικες.

Καλωσηρθες κ παλι στην Α1!!

This Post:
00
303689.532 in reply to 303689.527
Date: 06/01/2020 05:40:20
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Πολυ καλη η αναλυση σου! Θα γραψω για την δικη μου πλευρα για να εχουμε και την ολοκληρωμενη εικονα!

ΥΓ.

Τον ειδα μετα τον τελικο σου στην ουτοπια!

Winter is coming...
This Post:
00
303689.533 in reply to 303689.530
Date: 06/01/2020 05:49:33
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Σε ευχαριστω πολυ!!

Σωστος εισαι! Η κριση στην οικονομια του παιχνιδιου και το συστημα προπονησης (που πριν τα γηπεδα παικτες εφταναν 30 χρονων και ειχαν βολη 3-4) εχουν φερει αυτα τα στανταρ στο ΤΟΠ επιπεδο της Α1. Τις τελευταιες 10 σεζον τουλαχιστον ο πρωταθλητης εχει κορμο 7-8 παικτες μαξιμουμ με μεγαλους ΜΟ ηλικιας.

Εγω γιαυτο ανοιξα την ομαδα στην ουτοπια, να βλεπω κανενα βελακι να ξαναθυμηθω την χαρα της Παρασκευης! Ειχα σκοπο να κανω το restart και εδω μετα την φετινη σεζον και να κατρακυλησω τις κατηγοριες μενοντας στην IV μεχρι να φτιαξω τα νεα γηπεδα και την οικονομια προπονωντας.

Ολα τα πλανα αλλαξαν απο την στιγμη που σταθηκα τυχερος και επιασα το περσινο ντραφτ. Τα χρηματα μου εξαρχης μου εφταναν μεχρι για φετος να ειμαι σε ΤΟΠ επιπεδο. Τωρα εχω μεν γερασμενη ομαδα αλλα εχω το μπονους της θεασης του πρωταθλητη και γεματα ταμεια να ανανεωσω(1-2 ηλικιες κατω οχι κατι τρελο) ωστε να ξαναχτυπησω τον τιτλο για αλλες 2-3 σεζον.

Μπορει να μην παρω κανενα πρωταθλημα απο εδω και περα αλλα αφου δινεται η ευκαιρια θα το κανω δινοντας παραταση στο ξηλωμα της ομαδας!

Last edited by τεράστιος at 06/01/2020 09:10:43

Winter is coming...
This Post:
11
303689.534 in reply to 303689.533
Date: 06/01/2020 06:30:35
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
1ος τελικος Terastiousp - Xeftilaikos 67-79

Πολυ σωστα εδωσες μια εικονα με τις καταστασεις του 1ου αγωνα. Η ομαδα μου ετσι κι αλλιως ειναι προβλεψιμη. Αυτο το ξερω απο τοτε που πουλησα τον Buylla που μπορουσε σαν Plan B να δωσει σκορ στα περιμετρικα.

Η ομαδα σου ειναι πολυ απροβλεπτη. Εχει σαν δυνατο συστημα τα περιμετρικα με τα δυο βαρια σου οπλα αλλα μπορεις να κανεις πολλες ζημιες και εσωτερικα. Ξερω επισης τα σκιλ του Παπαρετου, του Hernandez και εχω μια ιδεα για τον Αργυριου. Επιλεγω να μην ριξω προβλεψη αλλα για να ''θωρακισω'' την περιφερεια θα παιξω με 3 γκαρντ χανοντας δυναμικη στο ριμπαουντ. Στην επιθεση μετα απο μεγαλο σκαουτιγνκ καταληγω στο συμπερασμα οτι θα ριξεις 1 προβλεψη. Ειχα και σαν πατημα τον 3ο τελικο μας την σεζον 47 που ειχες αρκετα χειροτερη ομαδα απο τωρα παιζαμε αγωνα ζωης και θανατου και δεν εριξες διπλη. Επισης ξερω την εσωτερικη των Παπαρετου-Hernandez και επειδη μαρκαρει συνηθως στο 3 σημαινει οτι και ο Αργυριου θα εχει ιδια ή μικροτερη απο τον 1ο(μεγαλο ριμπαουντ δεν εχει ο Παπαρετος για να τον προτιμας απο τον Αργυριου γιαυτο τον λογο). Αρα εκει εχω 15-15-17 στο εσωτερικο που υπερκαλυπτουν κατα πολυ τις εσωτερικες που μαρκαραν. Αυτο που με ανησυχει ειναι η ροη μου και γιαυτο επιλεγω το LI.

30 λεπτα πριν τον αγωνα διαπιστωνω οτι εχω κανει σκαουτιγνκ μονο την ομαδα του Ξεφτιλαικου και οχι και την Back to Back. Εκει με εκπληξη βλεπω οτι περυσι ηταν η 1η σου φορα στο ΒΒ που εριξες διπλη προβλεψη στον 1ο αγωνα σε οποιαδηποτε σειρα αγωνων(τελικων-πλει αουτ). Σκεφτομαι να το αλλαξω σε λοου ποστ αλλα η μέθη του 21-1 και οτι δεν θα χασω ακομα και με διπλη με οδηγουν να μην παρω μετρα.

Το τελικο σκορ ειναι ταφοπλακα για μενα. Εχω προβλεψιμη ομαδα ενω εσυ οχι. Εχω ομαδα που κανει πιο πολλα φαουλ απο την δικια σου και επισης πλεον δεν εχω ουτε την εδρα.

2ος τελικος Xeftilaikos - Terastiousp 103-114

2 μερες δεν κανω συνδεση ωστε να ξαναπροσεγγισω με καθαρο μυαλο την Παρασκευη με τα νεα δεδομενα. Μπαινω να δω τις καταστασεις σου και βλεπω 7 ο Παπαρετος και 8 ο Αργυριου που εχασε οπως ειπες σημαντικο DMI. Οι δικοι μου ολοι 9 με εξαιρεση τον Σκοντρα.
Τωρα να πω οτι το να βαλω τον Σκοντρα αλλαγη ηταν σκεψη απο τον 1ο αγωνα. Εχει τις πιο ισοροπημενες αμυνες και απο την στιγμη που εχω αποφασισει να μην μπαινει ο Σενγκ θα ηταν πολυτιμη αλλαγη ωστε να μην εχω μεγαλη τρυπα πουθενα στην αμυνα και να παρει και πολυ χρονο. Η κατασταση του με βοηθαει ωστε να παρω την αποφαση.

Στο μυαλο μου υπηρχαν 2 σεναρια για τον 2ο τελικο. Να παω σε περιμετρικο ωστε να παρω +1 προβλεψη και σε συνδιασμο με αυτη που θα εριχνα αν την επιανα να ημουν μπροστα με +2 που νομιζω δεν θα μου εφτανε. 2ο σεναριο να δειξω εμπιστοσυνη στην ομαδα μου να παιξω εσωτερικα γνωριζοντας ομως οτι θα με πιασεις με προβλεψη. Οχι ομως με τα ιδια δεδομενα. Στον 1ο αγωνα τα 3 γκαρντ μου σουταραν πολυ και απο το τριποντο και εδωσαν ελαχιστες ασσιστ. Καλα ποσοστα δεν βρηκα ουτε απο τους ψηλους μου. Λογικα λογω καταστασης στο 3 θα παει ο Αργυριου και στο 2 ο Παπαρετος. Ετσι αποφασιζω να βαλω τον Καφ εκει που εχει χειρισμο και οχι σουτ ωστε να αποφυγω τα καταταστροφικα Jumpers του 1ου αγωνα. Στο SG θα εχω πατημα λογω της κακης καταστασης του Παπαρετου αλλα η θεση που θα μου δωσει το σκορ ειναι το 4. Το ειχα δοκιμασει με τον Κινεζο Xuanjian στο παρελθον και ειχε τρομερα ποσοστα και μεγαλους ΜΟ οπως ειχα γραψει και μεσα στην σεζον.

Στην αμυνα ομως χρειαζομαι προβλεψη για να μην παω με -1 εκτος εδρας. Τι να προβλεψεις μια ομαδα που παιζει τα παντα; Κοιτωντας τον 1ο αγωνα το σκορ στο εδωσαν οι 2 αστερες σου και ας πηγες εσωτερικα. Πηρες επισης νορμαλ κατοχες για εκτος εδρας παιχνιδι ενω κερδισες κατα κρατος και την μαχη των φαουλ.

Συνεχιζεται...

Last edited by τεράστιος at 06/01/2020 06:34:40

Winter is coming...
This Post:
33
303689.535 in reply to 303689.534
Date: 06/01/2020 07:08:37
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Κι εγω στη θεση σου εσωτερικο θα εστηνα. Ξες οτι δυσκολα θα ρισκαρω να ριξω προβλεψη εσωτερικα σε σενα που σκοτωνεις απο την περιφερεια! Θα παρεις τα ριμπαουντ και θα με φθειρεις με τα φαουλ. Οι ψηλοι σου θα σκοραρουν περισσοτερο απο τον 1ο αγωνα και οι αστερες σου σε οτι κατασταση και αν ειναι θα δωσουν βοηθεια.

Ακομα και που εχω τον Καφ μεσα με 19-11 εσωτερικη ταπα δεν πιστευω να μου αρκει για να σε σταματησω στα εσωτερικα και ειδικα απο το να μου πετας τους παικτες εξω με φαουλ. Ουτε με προβλεψη καταφερα να αλλαξω κατι απο τα 2 αλλα οι αλλαγες που εκανα στην επιθεση μου εδωσαν μεγαλο σκορ ωστε να καταφερω να κερδισω. Επισης εβγαλα 2 παικτες σου εξω με 6 φαουλ(οκ ο ενας στο τελος για να με στειλεις στην γραμμη) την στιγμη που δεν ειχες αποβολη σε κανεναν ολη την χρονια σε οποιοδηποτε επισημο αγωνα(!!!).

3ος τελικος Terastiousp - Xeftilaikos 117-108(παρ.)

Μετα την νικη εκτος εδρας ειναι δεδομενο οτι για να κερδισεις ξανα μεσα στην εδρα μου με τις νεες καταστασεις πρεπει να πιασεις 2 προβλεψεις αν παω εσωτερικα. Στους 2 τελευταιους τελικους που πηρα το πρωταθλημα(47-48) εχω αλλαξει σε λοου ποστ για να μην με πιασει ο αντιπαλος διπλη. Στα ματια μου κανει μπαμ ο τροπος που το σκεφτηκα τις προηγουμενες 2 σεζον και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν εκανες καλο σκαουτινγκ θα κατεληγες στο συμπερασμα να ριξεις σε LP. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα παιζοντας με την πλατη στον τοιχο και αφου θα χρειαζομουν +2 στις προβλεψεις.

Πρωτη σκεψη να παιξω κοιτα μεσα ξανα και με 1/2 σε συνδιασμο με τις νεες καταστασεις και ενθουσιασμους πιστευω οτι θα εφευγε το παιχνιδι. Ομως επειδη ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και ειδα την ομαδα μου να μενει στους 67 στον 1ο αγωνα αποφασιζω να κανω κατι που εχω δοκιμασει μονο σαν αουτσαιντερ σε τελικο κυπελλου (43). Θα παιξω την εξωτερικη απομονωση με τον Hyseni στο 4 ωστε να παρω σκορ και να μην κολλησω στην επιθεση. Χανω βεβαια σε δυναμικη στα ριμπαουντ και στα φαουλ που θα μπορουσα να κερδισω αν εκανα επιθεση κοντα στην ρακετα αλλα οι -2 προβλεψεις σου θεωρω θα μου δωσουν το σκορ που θα επαιρνα απο τα προηγουμενα.

Στην αμυνα θα επαιζα με τον ιδιο ακριβως τροπο αν και δεν ηταν αποδοτικος στον 2ο αγωνα. Οταν ειδα οτι πηγες σε περιμετρικο περιμενα ανετη νικη. Με 3 18αρες αμυνες στην περιφερεια ολες με 9 κατασταση ενω εσυ με 9-8-7 οπου 9 εχει ο οργανωτης και οχι οι εκτελεστες θεωρουσα οτι θα σταματουσες κοντα στους 90. Επιθετικα ριμπαουντ δεν θα ειχες οπως και πολλα φαουλ κερδισμενα επισης. Τελικα εγινε πραγματικη ματσαρα ωστε να το ευχαριστηθουν ολοι οσοι ειδαν τους τελικους φετος.

Σαν συμπερασμα θα πω οτι ειχες απιστευτη ομαδα που ομως σε προδωσε η μηδενικη συνεισφορά του παγκου.

1)Εφτιαξες μια ομαδα που ειναι ικανη να παιξει ολα τα συστηματα!
2)Μια ομαδα που δεν κανει φαουλ κανενας παικτης απο την 5αδα!
3)Με 2 Ελληνες διεθνεις μεσα!

Σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου. Νομιζα οτι μετα το 1ο πρωταθλημα και το 1ο κυπελλο δεν θα ζουσα πιο εντονες στιγμες στο παιχνιδι αλλα τελικα το 3ο πρωταθλημα ειναι ο πιο γλυκος τιτλος απο ολους. Λενε οτι η αξια του ηττημενου δινει δοξα στον νικητη. Για μενα ομως ετσι οπως αγωνιστηκες στα ματια μου δεν εισαι ηττημενος!

ΥΓ.
Τα συναισθηματα μου απο τους τελικους της σεζον 36 δεν τα θυμαμαι κι εγω πολυ γιατι δεν ηταν τοσο εντονα. Ειχα δει μονο το 1ο ημιχρονο του 1ου τελικου και ολο τον δευτερο. Στον 3ο ελειπα ολη μερα για αγωνα εκτος Θεσσαλονικης οποτε ειδα απλα ενα τελικο σκορ!

ΥΓ2.
Πλεον ειμαστε το 4ο(εστω και σε ισοβαθμια) πιο συχνο ζευγαρι τελικων στην ιστορια της Α1:

1)Asingratitos BC-Olympiacos B.C. 6
2)Asingratitos BC-MartiouUnited 4
-)Thrylos BC-Atsalakotoi B.C. 4
4)I.C.I. BC-CRETE 3
-)terastiousp-Xeftilaikos 3


Last edited by τεράστιος at 06/01/2020 07:11:13

Winter is coming...
This Post:
00
303689.536 in reply to 303689.535
Date: 06/02/2020 19:35:19
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
Να δώσουμε συγχαρητήρια στον τεράστιο για το πρωτάθλημα! προσωπικά πίστευα μετά το τέλος του 1ου ματς ότι θα το πάρει ο ξεφτιλαικός εύκολα ή δύσκολα...! Τελικά θέλατε να δώσετε κ εσείς ενδιαφέρον σε όσους παρακολούθησαν τα παιχνίδια...! Καλά κάνατε κ μπράβο κ στους 2!

Εμείς αναρρωτιόμαστε ακόμα πώς χασαμε το πρωτάθλημα καθώς νύχτα δεν μπήκαμε στα play off (κάναμε υπερασσίστ στον μισητό κ ούτε ευχαριστώ δεν μας είπε, οπότε παμε για πριονοκορδέλα από την νέα σεζόν ,όπως συνήθως δλδ!!! :-P)

Για την νέα σεζόν συμβιβαζόμαστε με μία κούπα από τις δύο ,διαλέξτε που θα επικεντρωθείτε να τα βρούμε στη μέση...! :-)




This Post:
11
303689.537 in reply to 303689.536
Date: 06/02/2020 19:55:34
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Σε ευχαριστώ πολύ!

Για την νέα σεζόν συμβιβαζόμαστε με μία κούπα από τις δύο ,διαλέξτε που θα επικεντρωθείτε να τα βρούμε στη μέση...! :-)


Θα παίζεις και σε 3η διοργάνωση την νέα σεζόν οπότε μπορείς να επικεντρωθείς και εκεί

Winter is coming...
This Post:
22
303689.538 in reply to 303689.537
Date: 06/03/2020 10:11:57
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Υπερχείλιση πρωταθλημάτων στον κόκκινο όμιλο με 19 συνολικά!



Από κοντά και τα κύπελλα με 16...


Winter is coming...
Advertisement