BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.27 > Άμυνα σε όλο το γήπεδο!!

Άμυνα σε όλο το γήπεδο!!

Set priority
Show messages by
This Post:
22
259342.1
Date: 06/07/2014 13:42:32
Overall Posts Rated:
4747
Καλησπέρα παιδιά!
Όπως γνωρίζετε, τα τελευταία παιχνίδια μας είχαν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Άσχετο που πήραμε κάποιες τυχερές νίκες, ο στόχος ήταν να μάθουμε ορισμένα πράγματα του παιχνιδιού.
Σήμερα δείξαμε πώς παίζεται το full court. Η άμυνα που μάλλον όλοι σας καταριέστε και κατηγορείτε. Εγώ επέμενα εδώ και μήνες πως η άμυνα αυτή είναι το μοναδικό πράγμα που έχει μία αδύναμη ομάδα (όπως η δική μου) για να χτυπήσει ένα παιχνίδι με αντίπαλο που δεν είναι στα μέτρα της.
Και μην πείτε πως είχε τραυματίες το Ρέθυμνο. Είχε τραυματίες αλλά έπαιξε με καλύτερη διάθεση... οπότε κάπως αυτό ισοσκελίζει τα πράγματα, ενώ κι εμείς είχαμε τραυματισμό του καλύτερου σούτινγκ γκαρντ μας μέσα στο παιχνίδι (όχι ότι έκανε τρελά πράγματα μέχρι τότε :))

Λοιπόν... έχουμε και λέμε για την άμυνα σε όλο το γήπεδο:
1. Διαλύει τη ροή του αντιπάλου. Τη διαλύει ακόμα και όταν έχει καλούς πασέρ (σε αντίθεση με το 1-3-1 που επίσης είναι καλό αλλά άλλη φορά)
2. Περιορίζει τις επιθετικές επιλογές του αντιπάλου.
3. Εξαντλεί τον αντίπαλο (όπως και τους παίχτες της ομάδας μας)

ΑΛΛΑ:
1. Μας κουράζει υπερβολικά, οπότε θέλει rotation.
2. Δίνει εύκολα καλάθια κατά περίπτωση.
3. Δεν ταιριάζει με όλες μας τις επιθέσεις.

http://www.buzzerbeater.com/match/69900541/boxscore.aspx
Στο παιχνίδι αυτό, ο αντίπαλος έπαιζε με γρήγορο ρυθμό και εμείς με αργό. Στόχος του να κάνει πολλές επιθέσεις, κι ας είναι και άστοχες. Χρησιμοποίησε το σύστημα που είχε απέναντι στον POTES πριν τραυματιστεί ο καταραμένος Βόσνιος, και εκεί κέρδισε, παρότι ο αντίπαλος έπαιξε με εξίσου αργή επίθεση (για μερικό σπάσιμο ρυθμού).
Η ομάδα μου είναι προφανώς πιο τραγική από του POTES, αν είχα καλύτερο σύνολο, η άμυνα σε όλο το γήπεδο θα σήμαινε συντριβή για το Ρέθυμνο. Αλλά μάλλον δε θα χρειαζόμουν τέτοια άμυνα, αν είχα καλύτερο σύνολο.

Τέλος πάντων, για να καταλάβουμε τι έγινε σήμερα... διαλύσαμε το ρυθμό τους, επειδή τρέχανε ούτως ή άλλως, τους τρέξαμε διπλά, ξέροντας τα όρια του ρόστερ τους. Άρα τους εξαντλήσαμε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κάναμε πάρτυ. Ενώ είχαμε αργό επιθετικό σύστημα (πιο αργό και από κηδεία) κάναμε 50% περισσότερες επιθέσεις, δηλαδή έπρεπε να χάσουμε πολλά περισσότερα σουτ για να μετράει η χασούρα.
Συμπέρασμα:

Εμείς Vs καλύτερος Χ:
1. Άμυνα στα 4/4 για να ελπίζουμε στο θαύμα (με θαύμα κερδίσαμε, δε γίναμε καλύτεροι, είχαμε τεράστια τύχη, αν δείτε τα ποσοστά ευστοχίας των ομάδων)
2. Αν ξέρουμε τι επίθεση έχει ο αντίπαλος, χτίζουμε την επίθεσή μας με τρόπο που να χρησιμοποιήσει την άμυνά μας. Δηλαδή; Αν γίνεται να τρέξουμε μετά από κλέψιμο τρέχουμε. Αν δε γίνεται δεν τρέχουμε.
Πότε γίνεται; Όταν ο αντίπαλος παίζει με γρήγορη επίθεση. Όσο και να θέλει δε γίνεται να έχει τόσο τεράστιες αντοχές. (αν έχει και αντοχές τότε δεν πειράζει, δοκιμάζοντας μαθαίνουμε)
Πότε δε γίνεται; Όταν ο αντίπαλος παίζει αργές επιθέσεις και άμυνες ζώνης (κυρίως 1-3-1 και 3-2). Αν ο αντίπαλος παίζει 4/4, μετά από κλέψιμο είναι αυτό που έλεγα παραπάνω εύκολο καλάθι για μας, γιατί δεν προλαβαίνει να στηθεί... έτσι απλά.

Αυτοί ήταν οι μοναδικοί πραγματικοί αντίπαλοι σήμερα:
SG K. Diogos 48 15 - 27 3 - 5 5 - 6 -11 1 5 2 8 3 0 4 38 10.5
PF A. Karakasidis 41 11 - 21 1 - 2 1 - 2 -2 2 24 0 8 0 4 2 24 10.5
PG K. Chengda 48 8 - 13 0 - 0 3 - 4 -7 1 4 9 9 2 0 1 19 9.0
C C. Mpalasakis 41 3 - 7 0 - 1 5 - 6 -5 3 19 7 9 0 2 4 11 10.0

34 λάθη κάνανε!!! Ο μισθός αυτών των 4 αξίζει 15000 περισσότερο από τους 15 που έχω στο ρόστερ. Και εντάξει, είπαμε οι μισθοί δεν παίζουν μπάσκετ. Αλλά οι μισθοί λένε πολλά, οπότε καλό είναι να ξέρουμε τι λένε οι δικοί μας μισθοί (αφού δε γίνεται να ξέρουμε τι λένε οι μισθοί του αντιπάλου μας)

This Post:
11
259342.2 in reply to 259342.1
Date: 06/07/2014 15:41:33
Iraklis Blue Devils
IV.6
Overall Posts Rated:
1616
Αμυνα σε ολο το γηπεδο...δεν ξερω πολλα , αλλα απο τα λιγα που γνωριζω μπορω να σου πω πως ....

α) δεν πεζει η αμυνα απεναντη σε βασικη επιθεση γιατι δεν εχει συγγεκριμενο τροπο..και ενδεχομενος να φας πολλους ποντους
β) δεν πεζει σε υπομονετικη γιατι κουραζετε η ομαδα σου και γυριζη μπουμεραγγ με αποτελεσμα να κανεις εσει πολα λαθη
και
γ)καλητερυ αμυνα πιεσης λειτουργη απεναντι σε σπρωξε την μπαλα ...οπως πχ ....σημερα με τα 34 λαθη.

Αυτα τα λιγα απο εμενα σαν παρατηρησεις που ισως δοσουν λιγη τροφη για σκεψη

Σεμνα και ταπεινα
Ο Οργισμενος Μακεδονας

This Post:
00
259342.3 in reply to 259342.1
Date: 06/07/2014 15:50:47
Overall Posts Rated:
152152
Μπαλακι για την στοιχειοθετημενη αναλυση..

Καπως ετσι ειναι η αληθεια για τον σημερινο αγωνα..
Σε αλλους αγωνες με καλυτερους αντιπαλους, δεν σου βγηκε, αλλα σημερα... τι να πω..!!
Σε θαυμασα αφου το ειδαμε live μαζι το ματσακι..

Να σημειωσω κατι..
Εκανες 30 (!!) κλεψιματα παραπανω απ'το Ρεθυμνο στον αγωνα αυτο και καταφερες μ'αυτο τον τροπο να κανεις 37 παραπανω σουτ στον αγωνα..!!
Εκπληκτικο..!!!
Αν υπολογισεις οτι το Ρεθυμνο ειχε 53% ευστοχια στα διποντα και 40% στα τριποντα ενω εσυ 39% και 15% αντιστοιχα ... αυτο κανει ακομα μεγαλυτερη τη νικη σου..
Επισης κατι σημαντικο το Ρεθυμνο σε κερδισε σε ολες τις αξιολογησεις θεσεων(P/G, S/G, S/F ,P/F,C).. παντου και με διαφορα..
Εφερες "τουμπα" ολες τις αξιλογησεις... Πολυ δυσκολο..

Αυτο αποδεικνυει την σκεψη σου για την αμυνα 4/4 που επαιξες και σε εβγαλε ασπροπροσωπο...!!!
------------------------------------------
Πιο κατω ειναι ο μεταξυ μας αγωνας που ειχες παιξει την ιδια αμυνα, παλι με χαμηλοτερη διαθεση,παλι με αντιπαλο που "ετρεχε" στις επιθεσεις του (εμενα) αλλα και εντος εδρας σε αντιθεση με τωρα..
http://www.buzzerbeater.com/match/69900414/boxscore.aspx

Τοτε εληξε ο αγωνας με 48 π. διαφορά... οποτε δεν ειναι πανακεια αυτο το συστημα..

Οπως και να χει, συγχαρητηρια για τη μεγαλειωδη νικη σου, Αργυρη..!!!
Keep Walking...

Last edited by commandos at 06/07/2014 15:51:58

This Post:
00
259342.4 in reply to 259342.3
Date: 06/07/2014 17:07:37
Overall Posts Rated:
4141
Το Look Inside μιας καλης ομαδας απεναντι στο Full Court Press το διαλυει να προσθεσω εγω...

This Post:
00
259342.5 in reply to 259342.3
Date: 06/08/2014 02:32:42
Overall Posts Rated:
4747
Προφανώς δεν είναι πανάκεια η άμυνα αυτή! Αν ήταν θα το παίζανε όλοι και θα γινόταν πανικός!
Το θέμα είναι πως είναι άμυνα για να τολμήσεις το θαύμα.
Το παιχνίδι με σένα ήταν παιχνίδι δοκιμή, στο οποίο δεν έπαιζαν οι 3 καλύτεροι παίκτες μου (Αδαμαντάκης, Πιμεντέλ και Ξιαοτζούν), χωρίς να υπονοώ πως μπορούσα να σε κερδίσω. Μία στοιχειωδώς καλή ομάδα που κατεβάζει 10άδα δε χάνει τέτοια παιχνίδια. Κι εσύ δεν έχεις απλώς στοιχειωδώς καλή ομάδα αλλά ομαδάρα.
Επίσης ρόλο έπαιξε και η υπομονετική, η οποία παρότι έχει λίγο πολύ τις ίδιες ταχύτητες με το Princeton, δεν τους έχει τους αιφνιδιασμούς.

This Post:
00
259342.6 in reply to 259342.2
Date: 06/08/2014 02:49:30
Overall Posts Rated:
4747
Λοιπόν, ελπίζω να έχετε εμπειρία από κανονικό μπάσκετ, για να πιάσετε το συλλογισμό μου.

Η άμυνα στα 4/4 λειτουργεί απέναντι σε όλα τα συστήματα του Buzzer. Είναι άμυνα χώρου και όχι παικτών, αλλά διαφέρει από τις ζώνες στο ότι οι παίκτες λίγο-πολύ τρέχουν στην μπάλα όταν πλησιάσει στην περιοχή στην οποία βρίσκονται λόγω της διαρκούς κίνησης. Ως εκ τούτου, ένας ψηλός με καλή περιφερειακή μπορεί να κλέψει μέσα στη ρακέτα το μπάσιμο ενός μέτριου κοντού ή ενός κουρασμένου κοντού.
Το ότι μπορείς να φας πολλούς πόντους... η ομάδα μου απέναντι σε όλες τις σοβαρές ομάδες των 2 ομίλων πρέπει να τρώει 100άρες. Δε χάνω κάτι αν τις βασανίσω για να μου βάλουν 100.
Επομένως αυτό περί προβλήματος απέναντι σε βασική δεν ισχύει. Και δεν το λέω για να παινέψω την άμυνα (δεν πιστεύω να κερδίζει κανείς κάτι παινεύοντας ένα σύστημα) ούτε επειδή θέλω να σας ξεγελάσω για μελλοντικά παιχνίδια.
Τα 38 λάθη του Ρεθύμνου (34 κάνανε οι "σταρ") δεν είναι μεμονωμένη περίπτωση. Αν δεις τα στατιστικά της ομάδας μου κάνω σε μέσο όρο τα διπλάσια κλεψίματα και τα μισά λάθη από τους αντιπάλους μου, και έχω παίξει αυτή την άμυνα με όλες τις μεγάλες ομάδες των ομίλων μας. Με αυτή την άμυνα απέκλεισα και δυνατότερο αντίπαλο στο κύπελο φέτος, αλλά τότε δεν είχα κάνει πολλές δοκιμές για να μπορώ να μιλήσω (ωστόσο στα chat μιλούσα από πέρσι για την άμυνα αυτή). Επιπλέον, σε πολλά από τα παιχνίδια που έπαιξα την άμυνα αυτή έκανα λάθος διάβασμα του αντιπάλου, λάθος πρόβλεψη, λάθος στήσιμο επίθεσης. Ωστόσο, η άμυνα αυτή με κράτησε ζωντανό σε παιχνίδια.
Τέλος πάντων, σας παρουσίασα ένα εργαλείο ακόμα, μην το ξεγράψετε κατά τη γνώμη μου. Ή ξεγράψτε το :)

This Post:
00
259342.7 in reply to 259342.5
Date: 06/08/2014 03:47:46
Overall Posts Rated:
7070
Μπράβο για την ωραία ανάλυση και τα στοιχεία που προσθέσατε όλοι σας. Επειδή όμως το θέμα της άμυνας 4/4 είναι αρκετά σημαντικό θα ανακεφαλαιώσω λίγο τι ειπώθηκε πάνω κάτω και θα προσθέσω και κάτι λίγα δικά μου.

Η άμυνα στα 4/4 του γηπέδου είναι δίκωπο μαχαίρι, γιατί μπορεί είτε να σε σώσει είτε να σε σκοτώσει. Αλλά ο φίλος Αργύρης μου απέδειξε φέτος ότι στο χαμηλό επίπεδο που είμαστε, όπου οι ομάδες έχουν εμφανείς αδυναμίες στο παιχνίδι τους αν στηθεί σωστά μπορεί να παρέχει εμφανή πλεονεκτήματα σε αντίθεση με άλλες πιο συμβατικές άμυνες.

Το να στηθεί σωστά είναι αρκετά δύσκολο και απαιτεί ειδικούς παίκτες και ειδικά διαμορφωμένο ρόστερ. Βασικές προυποθέσεις:

1) παίκτες με καλές περιφερειακές άμυνες

2) παίκτες με καλές αντοχές και αν αυτό δεν είναι εφικτό σε ικανοποιητικό βαθμό, είναι αναγκαίο ένα καλό βάθος πάγκου με 12 παίκτες σε κάθε παιχνίδι που χρησιμοποιούνται όλοι

3) απαιτεί σωστό συνδυασμό με την επίθεση της ομάδας μας αφού αν ο ρυθμός της επίθεσης είναι γρήογορος όσες αντοχές και όσο καλό ροτέισον να έχει μια ομάδα οι παίκτες θα αποδίδουν χειρότερα, καλύτερος συνδυασμός είναι αυτός του Πρίνσετον με την άμυνα στα 4/4 του γηπέδου όπως αποδείχτηκε περίτρανα στη χθεσινή νίκη του Αργύρη*, όμως μπορεί να συνδυαστεί και με άλλες επιθέσεις (με σειρά δυναμικότητας) όπως το Λόου Πόστ, η Κίνηση, η Υπομονετική και η Βασική Επίθεση

4) επιπλέον πολύ σημαντική είναι και η επίθεση του αντιπάλου, η άμυνα αυτή μπορεί να διαλύσει επιθέσεις γρήγορου ρυθμού όπως το RnG και το Σπρώξιμο Μπάλας, όμως επίσης μπορεί να αντιμετωπιστεί εύκολα όταν ο αντίπαλος παίζει Υπομονετική(καλά στημένη φυσικά) αφού με αυτή την επίθεση σπάει το πρέσινγκ εύκολα λόγω της αυξημένης ροής και του μπόνους που δίνεται στην έξτρα πάσα για να βρεθεί ο καλύτερος σκόρερ, επίσης το Κοίτα Μέσα διαλύει αυτή την άμυνα αφού σε περίπτωση που υπάρχουν καλοί χειριστές της μπάλας και πασέρ σπάει το πρέσινγκ ξανά και οι κοντοί ψάχνουν κάποιον από τα δύο φόργουαρντ ή τον Σέντερ για να του δώσουν να καρφώσει τη μπάλα κάτι που έγινε στο παιχνίδι μου με το Ρέθυμνο φέτος**

5) ενώ για να αποδώσει τα μέγιστα η άμυνα στα 4/4 θα πρέπει η ομάδα που τη χρησιμοποίει να έχει μάζεψει αρκετό ενθουσιασμό γιατί αλλιώς οι παίκτες δεν έχουν διάθεση να κλέψουν τη μπάλα ούτε να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο οπότε η ομάδα αυτή οφείλει να έχει από 7 και πάνω για να μπορέσει να παίξει την άμυνα αυτή επιτυχημένα

6) τέλος κάθε παίκτης πρέπει να έχει συγκεκριμένα skills για να παιχτεί σωστά η άμυνα αυτή. Επειδή με το τοιχόν κλέψιμο η ομάδα εκτελεί επίθεση σε καταστάσεις αιφνιδιασμού για να μη γίνει μια λάθος πάσα και χαθούν 2 ή 3 εύκολοι πόντοι πρέπει όλοι οι παίκτες να έχουν αρκετό χειρισμό και πάσα ώστε να ξεκινήσουν τον αιφνιδιασμό, εφόσον βρέθει η σωστή πάσα πρέπει να υπάρχουν και οι απειλές ανάλογα με την επιθετική επικέντρωση της ομάδας ώστε να τελειώσει η φάση(μπάσιμο και εσωτερικό σούτ για εσωτερικά συστήματα, σούτ με άλμα και εμβέλεια για εξωτερικά). Ο συνδυασμός Πρίνσετον και 4/4 δίνει τεράστιο πέναλτυ στο ριμπάουντ και την εσωτερική άμυνα της ομάδας αφού οι ψηλοί είναι εκτός ρακέτας και πιέζουν ψηλά, οπότε για να καλυφθεί όσο γίνεται το θέμα που δημιουργείται χρειάζονται ψηλοί τέρατα με καλό ριμπάουντ και εσωτερική άμυνα σε βαθμό υπερβολής και αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιείται πάρα πολύ σε υψηλότερες κατηγορίες

*(69900541)

**(69900486)

συνεχίζεται...

Last edited by Nikos Manetos at 06/08/2014 03:59:41

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
259342.8 in reply to 259342.7
Date: 06/08/2014 03:51:27
Overall Posts Rated:
7070
Πλεονεκτήματα της Άμυνας στα 4/4 του γηπέδου αν ικανοποιούνται οι περισσότερες από τις παραπάνω προυποθέσεις:

1) δίνει τρελό αριθμό κατοχών ώστε ακόμα και αν υπερτερεί η αντίπαλη ομάδα σε ποσοστά ευστοχίας το παιχνίδι μπορεί να είναι ντέρμπι

2) διαλύει τη ροή της αντίπαλης ομάδας και δεν επιτρέπει στους κοντούς να κατεβάσουν τη μπάλα και να παίξουν οργανωμένη επίθεση 5v5 αναγκάζοντας τους να κάνουν συνεχείς πάσες με τον κίνδυνο του λάθος μέχρι να βρούν ανοιχτό παίκτη

3) εξαντλύει τους αντιπάλους και ιδιαίτερα όταν υπάρχει μικρό ροτέισον από αυτούς είναι δύσκολο να διεκδικήσουν το παιχνίδι

4) δίνει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο ευνοόντας επιθέσεις όπως το Πρίνσετον και το Λόου Πόστ τα οποία λόγω της κατάστασης αιφνιδιασμού αυξάνουν την ταχύτητά τους όμως βρίσκουν σχεδόν πάντα το καλύτερο σε προυποθέσεις σούτ

5) τέλος όταν η αντίπαλη ομάδα παίζει χαλαρά αυτό μπορεί να δώσει έξτρα κλεψίματα και κατοχές στον χρήστη του πρέσινγκ στα 4/4 ,ενώ δίνει λάθη και αμυντικά φάουλ στον αντίπαλο

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια στο live chat εχθές και ανταποδίδω με τις αναλύσεις αυτές έρχεται και μία το μεσημεράκι πρός απόγευμα

Last edited by Nikos Manetos at 06/08/2014 03:53:17

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
259342.9 in reply to 259342.7
Date: 06/08/2014 05:38:29
Overall Posts Rated:
4747
Ο συνδυασμός Πρίνσετον και 4/4 δίνει τεράστιο πέναλτυ στο ριμπάουντ και την εσωτερική άμυνα της ομάδας αφού οι ψηλοί είναι εκτός ρακέτας και πιέζουν ψηλά, οπότε για να καλυφθεί όσο γίνεται το θέμα που δημιουργείται χρειάζονται ψηλοί τέρατα με καλό ριμπάουντ και εσωτερική άμυνα σε βαθμό υπερβολής και αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιείται πάρα πολύ σε υψηλότερες κατηγορίες


Αυτό δεν ισχύει. Παράδειγμα είναι το χθεσινό παιχνίδι. Μόνο πέναλτι δεν το λες τα ριμπάουντ μου. Και σκέψου πόσες χαμένες επιθέσεις είχα. Αν ήμουν πιο εύστοχος θα ήταν πολύ λιγότερα τα αμυντικά του. Και πίστεψέ με δεν έχω τέρατα ψηλούς. Μακάρι να είχα.

Σε σχέση με την επίθεση του αντιπάλου. Προφανώς κάθε επίθεση προκαλεί αλλαγές στο στήσιμο της άμυνας. Ωστόσο, δεν ισχύει πως η υπομονετική και το κοίτα μέσα υπερτερούν σε σχέση με άλλες επιθέσεις. Όπως έλεγα και παραπάνω, η άμυνα σε όλο το γήπεδο αφορά όλα τα στησίματα. Το θέμα είναι πως είναι άμυνα για θαύματα (ή για τούμπανες ομάδες). Όταν θες να εμποδίσεις τα καλά σουτ και δεν μπορείς αλλιώς επειδή απλώς δεν το έχεις (π.χ εγώ) τότε η άμυνα αυτή είναι λύση ανάγκης.
Μακάρι να μπορούσαμε να παίζαμε άμυνα m2m και να κερδίζαμε, δε γίνεται. Δεν έχουμε τα ίδια σύνολα.

Επειδή δυστυχώς δεν έχω τεράστιο χρόνο για να αναλύσω το σύστημα αυτό (και δεν ξέρω κιόλας χαχα) απλώς κοιτάξτε τα παιχνίδια μου. Κάθε αντίπαλος έπαιζε με διαφορετική επίθεση. Μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα. Και μιλάω για τα επίσημα, όχι για τα φιλικά.

This Post:
11
259342.10 in reply to 259342.9
Date: 06/08/2014 06:25:40
Overall Posts Rated:
7070
Είναι τσεκαρισμένο ότι ισχύει αυτό για τα ριμπάουντ Αργύρη. Το Πρίνσετον ειδικά σου δίνει τεράστιο πέναλτυ στα ριμπάουντ και η άμυνα στα 4/4 επίσης αφού δεν υπάρχουν επιστροφές και ουσιαστικά δεν ύπαρχουν παίκτες να πάρουν τα αμυντικά. Δεν μπορείς να κρίνεις το πέναλτυ στα ριμπάουντ κοιτάζοντας ένα παιχνίδι και ιδιαίτερα ένα παιχνίδι με μια από τις χειρότερες ομάδες ,στον τομέα των ριμπάουντ, του ομίλου μας. Επίσης μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τον αριθμό των ριμπάουντ σου και αυτών του αντιπάλου σου γιατί είναι μέγα λάθος τις περισσότερες φορές για να δεις πως πήγαν οι ομάδες στα ριμπάουντ να κοιτάς τα ratings του ριμπάουντ όπου και οι δύο ήσασταν στο αδέξιος με δικό σου ελαφρύ πλεονέκτημα παρά τα περισσότερα ριμπάουντ του Ρεθύμνου στο παιχνίδι κάτι που υποδυκνύει ότι ναι μεν δεν έχεις ψηλούς τέρατα όμως οι περισσότεροι παίκτες έχουν το υποτυπώδες 5-11 στο ριμπάουντ ανάλογα τη θέση. Παρόλ'αυτά, εξαιτίας της άμυνας αυτής κατατάσσεσε σε μια από τις 3 χειρότερες όμαδες σε ριμπάουντ(ratings όχι αριθμούς) τη φετινή σεζόν, εεε δεν μπορεί να έχεις τόσο χάλια ριμπάουντερς όλο και κάποιο ρόλο παίζει η άμυνα στα 4/4 και το Πρίνσετον που εννίοται χρησιμοποίεις.

Όμως, το ότι δεν έχεις ψηλούς τέρατα πιστοποιείται και από το γεγονός ότι στα περισσότερα παιχνίδια σου που χρησιμοποίεις το πρεσάρισμα στα 4/4 κάθε ομάδα ανεξάρτητα από το αν είναι εσωτερική ή εξωτερική παίρνει το 90% των πόντων της από drives, κοντινά jumpers και καρφώματα(εννοείται και από βολές έπειτα από φάουλ). Το Ρέθυμνο π.χ. που είναι μια κατεξοχήν εξωτερική ομάδα σούταρε μόλις 10 τρίποντα που είναι αριθμός εσωτερικής ομάδας και όχι εξωτερικής ενώ τα περισσότερα καλάθια ήρθαν από το ζωγραφιστό.

Εύλογο λοιπόν είναι ένα ακόμα συμπέρασμα για την άμυνα στα 4/4. Είναι αποτελεσματικότερη απέναντι σε εξωτερικά συστήματα στερόντας από τον αντίπαλο τη δύναμη του, αφού τον στέλνει σε εσωτερικά σούτ ή drive στα οποία έχει και πέναλτυ λόγω επικέντρωσης.

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
259342.11 in reply to 259342.10
Date: 06/08/2014 06:59:31
Overall Posts Rated:
152152
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΕΛΕΟΣ....!!!

ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ 201 POSTS ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΣΤΑ 3 FORUM ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ....
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΟΛΗΣ ΤΗΣ HELLAS Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ...!!!!!
ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ...!!!

ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΕΡΓΗΣ "ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ" ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ....

ΚΑΠΟΙΟΣ "MP-BB" ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΜΑΣ...??????


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------