BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.63 > Season 50

Season 50

Set priority
Show messages by
This Post:
00
305014.1
Date: 06/06/2020 03:39:04
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Καλημέρα σε όλους. Λίγοι είμαστε τι λέτε να τα λέμε? Είμαι ο Βασίλης. Καλή σεζόν να έχουμε

This Post:
00
305014.2 in reply to 305014.1
Date: 06/06/2020 14:11:14
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
Γεια σου Βασίλη , Γιώργος εδώ.Έπαιζα πολύ παλιά και ξαναξεκινησα το παιχνίδι πρόσφατα

This Post:
00
305014.3 in reply to 305014.2
Date: 06/06/2020 15:14:26
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Γεια σου Γιώργο. Παίζω το παιχνίδι πολλά χρόνια. Νομίζω ξεκίνησα το 2007 αν θυμάμαι καλά. Ειχα την ομάδα 3κ και ήμουνα πολύ ενεργός στα forums. Το ζούσα το παιχνίδι ανακοινώσεις, περιγραφές αγωνίες. Περιλήψεις κτλ 😂. Ποτέ δεν έκανα τίποτα σπουδαιότερο από το να ανέβω στην ΙΙΙ....και να πέφτω μετά. Θυμάμαι 50000 χρήστες τότε ...Τέλος πάντων.

Από τότε μέχρι σήμερα παντρεύτηκα έκανα 2 παιδιά άλλαξα 3 δουλειές και τώρα ούτε καν μένουμε Ελλάδα εδώ και 8 χρόνια είμαστε στο εξωτερικό. Σε κάποια στιγμή το παράτησα το παιχνίδι για 6 μηνες και μετά ξεκίνησα πάλι με την Παλιά Πόλη και την Old Town. Το Παλιά Πόλη έχει βγει από την πόλη που μένω τώρα... Ζυριχη στην Ελβετία

Ελπίζω να τα λέμε εδώ και με τους λιγοστούς υπόλοιπους που δεν είμαι bot. Στην προηγούμενη σεζόν έπεσα σε μια πολύ δύσκολη ΙΙΙ κατηγορία και με καλύτερη ομάδα από ότι 3 σεζόν πριν που μπήκα στά playoffs στην ΙΙΙ έπεσα για πλάκα...

Η IV είναι πραγματικά βαρετή όποτε ας λέμε καμία κουβέντα. Σήμερα είχαμε το πρώτο παιχνίδι μεταξύ ομάδων που δεν είναι bot και ο Μίλωνας νίκησε εκτός έδρας τους Φιτσουλες.

Άνευ να τα λέμε που και που αυτό το καλοκαίρι


This Post:
00
305014.4 in reply to 305014.3
Date: 06/07/2020 10:02:58
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
Το παιχνίδι δυστυχώς δεν εξελίχθηκε για να έχει πολλούς νέους χρήστες και είναι κάπως αργό. Επιπλέον οι εσωτερικές τακτικές έχουν μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τις υπόλοιπες γι'αυτό και τις προτιμάνε οι περισσότεροι κάτι που κάνει το παιχνίδι βαρετό κάποιες φορές.Εγω είχα φτάσει ως την 2η κατηγορία και εκεί το παράτησα καπου στην 30η σαιζόν αν θυμάμαι καλά.

From: CRA
This Post:
00
305014.5 in reply to 305014.4
Date: 06/08/2020 11:54:33
Paros BC
II.4
Overall Posts Rated:
00
Γεια σε ολους
Χρηστος απο Πειραια εδω, παλιος αθλητης του Μιλωνα γι αυτο και το ονομα της ομαδας
Παιζω χρονια το παιχνιδι, ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα καλος.
Οταν ειχα πρωτοπαιξει, ημουν V και εκανα ανοδο.
Μετα καπου βαρεθηκα, ξαναξεκινησα περσι το παιχνιδι και βρισκομαι κολλημενος στη IV
Στοχος μου ειναι καποια στιγμη να ανεβω στη IIΙ αλλα με καλες προυποθέσεις
Ισως και περσι να ανεβαινα με λιγη τυχη, αλλα πουλησα τον καλυτερο μου παιχτη γιατι θα επεφτα απευθειας.
Χαρα μου παροτι ειμαστε λιγοι να εχουμε ενεργο forum!

From: Cobra Kai

To: CRA
This Post:
11
305014.6 in reply to 305014.5
Date: 06/09/2020 11:55:58
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
Γεια σου Χρήστο εκ πείρας μπορώ να σου πω πως η 3 κατηγορία θέλει έτοιμο ρόστερ σε όλες τις θέσεις και με καλές αλλαγές για να καταφέρεις να μείνεις και φυσικά μεγάλο γήπεδο.Με τη παλιά μου ομάδα ανέβηκα τρεις φορές στην τρίτη κατηγορία μέχρι να καταφέρω να μείνω. Είδα στα νέα πως οι αντμινς θα κοιτάξουν να ρυθμίσουν την υπέροχη των κοίτα μέσα και Λόου ποστ στις επόμενες σαιζόν μακαρι να κάνουν κάτι καλό γιατί άμα δείτε στις τοπ κατηγορίες αλλά και στο buzzerbeater best σχεδόν όλοι παίζουν εσωτερικά συστήματα.

This Post:
00
305014.7 in reply to 305014.6
Date: 06/09/2020 14:50:32
Overall Posts Rated:
22
Καλησπέρα και από μένα, παίζω κάμποσο καιρό το παιχνίδι, είχα καταφέρει να μείνω στη τρίτη κατηγορία για 4 ή 5 σεζόν αν θυμάμαι μέχρι που αποφάσισα να πέσω ξανά για να προπονησω παίχτες πιο άνετα. Το τωρινό μου milestone είναι να στείλω έναν παίχτη στην εθνική (θέλω να πιστεύω σύντομα) και όταν γίνει να ξαναρχίσω το χτίσιμο από την αρχή. Καλή επιτυχία σε όλους, ωραίο να λέμε και καμιά κουβεντούλα, λίγοι είμαστε αλλά πάντα μπασκετικοι (παναθηναϊκός και Detroit pistons εδώ)

This Post:
00
305014.8 in reply to 305014.7
Date: 06/10/2020 13:31:34
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
Γεια σου φιλε, το κυνήγι της εθνικής δίνει ένα έξτρα και διαφορετικό ενδιαφέρον στο παιχνίδι και μακάρι να καταφέρεις να καλέσουν τον SF σου , ήλπιζα μήπως πάρω κανα καλό ντραφτ σε MVP φέτος γιατι με ενδιέφερε και μενα αλλά δυστυχώς ατύχησα και βλακωδώς επέλεξα να ρίξω λεφτά φέτος αλλά τους πήρε ο περσινός τελευταίος και τα bots τους καλούς παίκτες.

Παοκτσής εγώ , γουστάρω κιεγω πιστονς, μπουλς και γιουτα τζαζ...της περασμένης εικοσαετίας όμως!

Σε άλλα νέα είδα ότι ο fitsoules μάλλον το παράτησε έχει να μπει από 6/6 και δεν κατέβασε σοβαρή ομάδα σε κανένα από τα 2 παιχνίδια.

This Post:
11
305014.9 in reply to 305014.8
Date: 06/10/2020 16:43:27
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Καλησπερα και παλι.

Χωρις να εχω καταφερει και πολλα οπως ειπαμε απλα να πω οτι αυτο που κανω τις τελευταιες 2-3 σεζον ειναι να παρακολουθω πως παιζουν το παιχνιδι καλυτεροι παιχτες απο εμενα. Για παραδειγμα 1. ποσο μεγαλο γηπεδο εχουν, 2. τι μπατζετ, 3. πως το κατανεμουν. Επισης επενδυω στο ντραφτ και εχω σταθει τυχερος σε αυτο χωρις ομως να εχω πολλα οικονομικα ωφελη μεχρι τωρα. Στοχευμενο rotation ειναι κατι ακομα που βλεπω να γινεται συχνα. Ακομα και στα εισητιρια των αγωνων παρακολουθω πως οι καλοι παιχτες ανεβοκατεωαζουν τις τιμες.

Ετσι εχω κτησει ενα πλανω που το ακολουθω πιστα. Να δουμε που θα με βγαλει βεβαια.

Απο ΝΒΑ δεν εχω καποια ομαδα συγκεκριμενη και να πω την αληθεια μου πραγματικα ειμαι φανατικος με το ice hockey NHL στην Αμερικη παρα με ΝΒΑ. Σαν πιτσιρικας ημουν φανατικος με το ΝΒΑ απλα καπου με τη regular season και τις χαλαρες αμυνες και τα εκατοντεδες τριποντα προτιμησα τη Euroleague...βλεπεις λιγο πιο πολυ τακτικη και κλειστα παιχνιδια εκει τουλαχιστον. και βεβαια το ΝΗL ειναι μια μαχη καθε παιχνιδι...

Ολυμπιακος εδω και αν διαλεγα μια ομαδα αυτη θα ηταν οι boston celtics apo NBA. δεν ταιριαζει το τριφυλι το ξερω...αλλα μου αρεσουν απο larry bird etc

This Post:
00
305014.10 in reply to 305014.9
Date: 06/12/2020 14:04:21
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
Καλησπέρα και πάλι το να παρακολουθείς καλύτερους παίκτες ειναι πολύ καλό ειδικά άμα μοιάζει το στήσιμο της ομάδας τους και οι τακτικές τους με το δικό σου.θα επιχειρήσω να γράψω μια ανάλυση στο επόμενο ποστ για το περσινό μας ματς πλεη οφ με to liberty spurs που κέρδισα ενώ δε το περίμενα καθολου και ελπίζω τα συμπεράσματα που έβγαλα για το πώς λειτουργεί η μηχανή παιχνιδιού να είναι βάσιμα ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε για το μέλλον.πειτε μου την γνώμη σας ελεύθερα αν σας αρέσει η όχι και αν πιστεύετε ότι κάπου κάνω λάθος η βγάζω χαζά συμπερ;σματα

This Post:
00
305014.11 in reply to 305014.10
Date: 06/12/2020 14:45:05
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
383383
Second Team:
Wu Tang Clan
μπαίνω κατευθείαν στο ψητό (110680379)

ο λόγος που επιλέγω να "αναλύσω" , όσο μπορώ δηλαδή, αυτό το ματς είναι γιατι ο αντίπαλος επειδή προπονεί πανάκριβο παίκτη εθνικής αυτόματα πολλά πράγματα ειναι σταθερά στην εξέλιξη του παιχνιδιού και δείχνουν πόσο απλό αλλά και συνάμα απρόβλεπτο και απίστευτα αποδοτικό μπορεί να γίνει το σύστημα υπομονετική αν το στήσεις κατάλληλα. Είναι το καλύτερο σύστημα με διαφορά όταν ξέρεις οτι ο αντίπαλος έχει χαμηλή εσ. η εξ. άμυνα σε συγκεκριμένη θέση στο ρόστερ του, οπότε φροντίζεις να βάλεις στην αντίστοιχη θέση τον καλύτερό σου παίκτη.

Α) Σε τι προβλέψεις έπεσα μέσα :

Στο ότι θα βάλει τον καλύτερο του παίκτη στο ΣΦ, στο ότι θα παίξει υπομονετική, και λόγω αυτού ότι τα 2/3 των σουτ θα τα πάρει ο ΣΦ του, ταράζοντάς με στα τρίποντα, και στο ότι θα έχει 2 ίσως και 3 μονάδες ενθουσιασμού από μένα λιγότερους (σε παλιότερα ποστς στα ελληνικά και ξένα φόρουμ, λέγανε διάφοροι έμπειροι χρήστες πως για κάθε πόντο ενθουσιασμού διαφορά αυτό μεταφράζεται σε 2.5-3 πόντους διαφορά από τον αντίπαλο. αν δλδ ο αντίπαλος έχει 6 ενθουσιασμό και εγώ 9 , θα πάρω περίπου 7-9 πόντους παραπάνω σε σχέση με ένα παιχνίδι που θα είχαμε τον ίδιο ενθουσιασμό

B) Σε τι προβλέψεις έπεσα έξω :

περίμενα να χάσω με τουλάχιστο 15 ποντους διαφορά όπως δείχνανε τα προηγούμενα μεταξύ μας παιχνίδια, καθώς παροτι είχα ενθουσιασμό παραπάνω είχε το πλεονέκτημα έδρας. (παλι από αναλύσεις που διάβασα, η έδρα λέγεται ότι δίνει 10-15 πόντους διαφορά στο γηπεδούχο ) .

Επιπλέον βάζοντας τον καλύτερο μου αμυντικό να μαρκαρει τον ΣΦ του, ο ποίος αμυντικός αποβλήθηκε γύρω στο 23ο λεπτό , τον μάρκαρε καλούτσικα στην αρχή αλλά αφότου αποβλήθηκε περίμενα πως θα με διαλύσει (20 ποντους διαφορα υπερ του Liberty spurs και βαλε) καθως η αλλαγή του αμυντικου μου ειχε χαλια περιφερειακη αμυνα. κατι που δεν συνέβη και ειναι πραγματικα αξιο αποριας, αλλα φυσικα και συζητησης

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ/ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Τα πλεονεκτηματα του αντιπαλου ξεκαθαρα, ειχε ευκολο τριποντο sti thesi tou SF και εναν ακομα παικτη (malakakis) που κιαυτός φαινόταν οτι μπορούσε να σκοράρει αν ο ΣΦ του τα εβρισκε σκουρα και επελεγε να δωσει πασα.Οπότε θεώρησα δεδομένη την ήττα καθώς είχε μια ακομα επιθετική επιλογή

μειονεκτήματα, επισης ξεκαθαρα, δεν είχε αλλαγές με αποτέλεσμα όσο περνάει ο χρόνος η αποδοση των παικτων του να πέφτει δραματικά άρα μάλλον δεν εχει καλή αντοχή σε αρκετές θέσεις στο ρόστερ του), άλλο μειονέκτημα κιαυτό φαίνεται από τα πολλά λαθη του είναι πως δεν έχει επαρκή πάσα και χειρισμό αρκετά για να στηρίξουν την υπομονετική ώστε να είναι αποδοτική στο μέγιστο, κοινώς να παίρνει τα εύκολα σουτ ο ΣΦ με καλες πασες και όταν τρώει double team να δίνει πάσα σε ελεύθερο παικτη

θα επανέλθω με περισσότερη αναλυση και "συμπεράσματα" καθώς και απορίες






Last edited by Cobra Kai at 06/13/2020 06:30:05