BuzzerBeater Forums

BB România > NT sezonul 48

NT sezonul 48 (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Otis

To: Otis
This Post:
00
302347.10 in reply to 302347.9
Date: 12/02/2019 14:45:12
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
am analizat indeaproape, m-am cosultat si cu altii comparand alte meciuri plus verificat skillurile la mai putin de jumatate din echipa.

fata de ce am zis un cumuli de factori tb laut in calcul.
mentionez ca orrice plus e contracarat de un minus dar per total vorbesc de net pozitiv.
ambele echipe au acut entuziasm 5. astfel normal contra TIE, desi in mod normal functii cu un impact mare au fost multiplicate contra aceleasi baze de entuziasm *adica 5) si la randul sau baza e fost foarte mica. altfel zis

normal vs tie cand ambele echipe au enth 10 da niste diferente mari de performatna ntre echipe
diferenta scade cand se da normal vs tie cand ambii au 5;
si probabil diferenta normal vs tie cand ambii au entuziasm 1 tinde spre zero.


concluzie 1. probabil ca acea diferenta de consum de entuziasm nu a avut un pimpact mare asa ca am jucat de la egal la egal. morala de tinut minte pentru inceput de turnee viitoare.

apoi. avantajul terenului propriu se mentine indiferent de entuziasm. din ce inteleg si experienta ema avantajul terenului propriu nu e influentat de alti factori asa ca pe acesta il percep ca un avantaj net favorabil noua (concluzie 2)

fata de ultimele meciuri am ales sa joc cu Scutaru SG care e aproape PG si am imbunatatit vizibil offensive flow.
subliniez ca offensive flow nu e skill care se compara cu offensive flow advers ci este doar o componenta in atac. asa ca ecuatia ar fi OFF flow+ insode/outside off CONTRA inside/outside deff al adversarului.
asta, plus faptul ca am ales sa jucam lent (fapt care imbunatateste caltiatea aruncarilor, dupa cum scrie in regulament) ne-a permis sa fim foarte puternici contra unei aparari de inceput de sezon ( aparare pe entuziasm 5)


postez din manual pt cine nu stie despre ce vorbesc:
Offense
Offenses generally have an inside/outside/neutral focus and a faster/slower/normal pace compared to the base offense. They are not all equally faster/slower, as they're approximations of real offenses. A slower pace will often result in higher-quality shots, but occasionally will result in bad shots at the end of the shot clock.


iar aceasta uber eficienta s-a resimti in q3 unde am marcat 7 posesii la rand ca urmare a unei pase. acolo de la meci egal am sarit la avans de 13p


per total victoria de azi e neasteptata. am invatat ceva la care tb sa ma mai gandesc si care voi folosi drept tema pentru extra sezon. o sa incerc sa joc amical contra unor din cei impotriva carora vom juca anul acesta. si sa speram ca sunt al fel ca entuziasm

foarte important, am batut o ecihpa cu rank mare, asta ne va ajuta si pe noi ca rank.

si mai important. am salvat una din cele 3 infrangeri la care speram sa ne limtam.
peste doua saptamani vedem restul programului.

iar cel mai important, dupa saptamana viitoare vom avea potential maxim mergand in restul turneului.

e foarte bine!


From: cristian12

To: Otis
This Post:
22
302347.11 in reply to 302347.10
Date: 12/02/2019 16:43:33
sighet united
II.4
Overall Posts Rated:
4848
Second Team:
Marmatia
Felicitari pentru victorie!

From: Dacian

To: Otis
This Post:
33
302347.12 in reply to 302347.10
Date: 12/03/2019 02:00:39
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Un rezultat foarte bun si un inceput promitator. Felicitari!
Daca e necesar pot si eu lua un jucator pt antrenat NT/21.

From: Otis

This Post:
11
302347.13 in reply to 302347.12
Date: 12/03/2019 02:41:06
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
iti scriu aici ca sa vada si altii.

separat de rugamintea de a investi in draft, daca vreti sa antrenati un jucator roman cu sanse de NT va rog sa-mi scrieti bb-mail. sa mi spuneti cati bani puteti da pe un jucator si daca aveti rpeferinte de pozitie.

in principal dintre RO HoF din joc avem doar 3 variante cu sanse de NT care ar putea sa ajunga sa fie transferati. alti 3 care deocamdata nu, iar in rest o gramada e optiuni pt u21.


multumesc dacian, astept sa mi scrii. la fel si pt oricine care are de gand sa se angreneze intr-un astfel de plan de antrenament.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
302347.14 in reply to 302347.13
Date: 12/09/2019 14:02:47
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci #2 Arabia Saudita

meciul de azi a fost mai strans decat ce speram dar in egala masura si adversarii au dat normal si am jucat in deplasare.

in final am castigat la 24 de puncte.

reamintesc pentru cine nu stie in turneul de consolare mai intai jucam un mini campionat unde victoriile si cosaverajul conteaza. din pacate unii pot trage echipe ultra slabe si sa ii bata la scor masiv si implicit sa aiba acest factor de departajare.
asteptam maine actualizarea programului pt restul turneului.


oricum. am inceput cu 2 victorii. foarte important. raman doar 6 meciuri. tb sa castigam minim 3 pt a intra la departajare si cu 4 victorii suntem ca si intrati. si suntem undeva mai sus drept cap de serie.

optim ar fi sa ajungem la o singura infrangere ca sa jucam cu echippe venite din turneul de conslare si mai chinuite ca entuziasm.

deci astea fiind zise asteptam restul programului.

inceputul e mai mult decat promitator.

asteptam ca Dehlean sa revina la forma. in rest se pare ca suntem ok. jucatorii inca tineri mai cresc, stam bine.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
302347.15 in reply to 302347.14
Date: 12/10/2019 03:26:48
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
s-a afisat si programul de calificare.

reamintesc ca noi suntem #54 mondial

practic trebuie categoric castigate meciurile cu #68 Bahamas #78 Islanda si #82 Bolivia. ultimele doua in deplasare. dar cel mai imoprtant e ca tb sa castigam jucand lejer.
trebuie castigat apoi macar unul dintre meciurile cu #34 Argentina si #44Macedonia. primul e acasa si probabil ca la acest nivel terenul propriu va fi mai important decat ecartul de valoare. dacapierdem cu argentina in depalsare cu macedonia tb fortata victoria fiindca altfel riscam sa acumulam 3 infrangeri,

si in final, ultimul meci e cu #20 Canada. daca pierdem cu macedonia si argentina acest meci chiar nu pare deloc castigabil. Canada vine din turneul de consolare deci deja e 0-2. are un meci tare greu cu grecia unde ambele daca pierd ajung la limita calificcarii. deci pt ei acest meci cu noi e must win si nu o sa ii luam deloc prin surprindere.


daca batem argentina jucand normal ne putem permite doua infrangeri (i.e. macedoina si canada) dar intram cu entuziasm maxim in elimnatorii ceea ce ar fi extraordinar de valoros.

uitandu ma in urma meciul cu letonia va conta mult. fara ala trebuia sa batem si macedonia si argentina una dupa alta iar aia ar fi fost prea mult.


From: Otis

To: Otis
This Post:
00
302347.16 in reply to 302347.15
Date: 12/16/2019 15:35:34
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
#3 contra bahamas.
meci important doar prin prisma faptului ca tb sa batem toate echipele mici. am jucat acasa deci sansele de surprize erau mici. cam singura mizerie care ne poate face surprize e ca o echipa slaba rau sa ne dea un CT de nu ne mia trezim.
per total am folosit prilejul sa vad cum stam pe atac exterior. din pacate versiunea outside a echipei noastre e viuzibil din exteriorul echipei ca nu e un punct forte si nici o varianta de a contracara o ghiceala a unui adversar.

meciul #4 contra instlandei e abordabil. jucam in deplsare. e bine. valoric sunt o echipa cu talent suib oe chipa de prima liga la noi. macar pe titulari.

nu osa vb prea mult. o sa jucam safe pe interior ca sa facem si cosaveraj si sa fim si feriti de surprize. ecartul valoric e prea mare ca si daca ne dau CT si daca ne dau ghiceala totala sa ne bata.

in schimb meicul #5 e contra argentinei si ala deja e al doilea meci crucial din aceasta campanie, dupa cel cu letonia din prima saptamana.pe 30 decembrie
astea fiind zise ne auzim dupa craciun.


va doresc tuturor sarbatori fericite si din nou multumiri celor care aloca timp pentru a antrena jucatori NT prezenti si viitori.
spor!

From: Otis

To: Otis
This Post:
44
302347.17 in reply to 302347.16
Date: 12/30/2019 14:59:49
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
#5 contra argentina
victorie foarte mare. am infrant argentina si ne-am asigurat calificarea la turneu de consolare. chiar si cu 2 infrangeri la final suntem siguri macar de o pozitie la mijloc de clasament. miza urmatoarelor meciuri e sa ne asiguram un loc in primele 16 si sa jucam acasa.

cativa factori au fost in favoarea noastra si trebuie enumerati ca nimeni sa nu creada ca trebuia sa batem sau ca a fost un miracol
1) terenul propriu. am avut noroc de tragere la sorti acasa. din start asta a contat. din start acesta a fost un avantaj simtitor
2) entuziasm apropiat ca nivel argentina a avut numai meciuri slabe in acest turnei, cea mai bine clasata fiind cu doar o pozitie peste ei in clasament. astfel au intrat cu entuziasm aproape maxim in meciul de azi, ca si noi de altfel, dar in conditiile date am fost norocosi ca am jucat cu entuziasm egal. in meciurile finale, in special cu canada s-ar putea ca ai nostria adversari sa aiba entuziasm mai mare.

in conditiile date nici noi nici ei nu aveam nevoei sa dam CT motiv pentru care am jucat de la egal la egal.

3) statutul lor de favoriti ei fiind echipa mai buna si mai bine clasata, daca ati vedea ce jucatori au si ce avem noi cel putin pe titulari stau mia bine, ei nu aveam niciun motiv sa ne dea GDP-game day preparation sau "ghiceala" cum zic eu, mia rau, daca dadeau ghiceala si ratau era o greseala impardonabila care s-ar fi soldat cu mare pedeapsa din partea opiniei publice. astfel, riscul fiind mai mare decat recompensa iarasi s-au vazut nevoiti sa ne batem de la egal la egal, fara a apela la una din modalitatile energice de a capata un avantaj.
in timp statutul nostru de underdog se va inlatura ca performantele noastre se vor vedea, dar macar e bine ca parcurgem pasii corecti pentru a ne dezvolta organic.

cam astea erau avantajele.
dezavantajele erau lotul lor care emai talentat pe pozitii unde noi stam prost, gen SF si SG, dar ei optand pentru o tactica de interior noi am fost mai putini taxati in acest sens.
formele noastre au fost destul de saracute, doar un titular si o rezerva in forma 9 (proficient).
cel mia bun jucator din lot inca isi revine dupa ce a fost accidentat si nu l-am folosit deloc anul asta, si anume Dehlean.

altfel calcul tactic a fost destl de clar.

jucand acasa si in conditii similare, sau cu aceleasi constrangeri, era clar ca o sa avem un avantaj pe aparare si recuperari, astfel un ritm mai lent de joc ne favoriza, chiar daca aveau atac un pic mai bun decat ce cred ca putem tolera. paradoxal, daca jucau lent cred ca ar fi avut mai mari sanse la victorie dar realitatea e ca si atacul nostru a fost tare din moment ce am fortat mia multe faulturi de la ei.

n-am sa zic mai multe de ce am atacat pe interior decat pe exterior fiindca vreau sa mentin o minim aparenta asupra optiunilor noastre ofensive pentru meciurile ce vor urma.

meciul urmator cu macedonia e important fiindca ne poate asigura teren propriu in eliminatorii. vom vedea ce putem scoate din el, din pacate macedoina e echipa in trend ascendent puternic, mai puternic ca noi si pe hartie cel putin nu e genul de echipa pe care putem sa o batem in deplasare fara sa ghicim sau tocam entuziasm (iar, din moment ce nu mai avem presiunea calificarii, nu se mai justicia sa fortam entuziasmul)

astea fiind zise, sa aveti un revelion placut si sa ne vedem cu bine in noul an.
si multumesc din nou celor care antreneaza pentru NT, in special celor care tin formele ridicate, ma intelegeti ;-)

From: MCMXC a.D.

To: Otis
This Post:
00
302347.18 in reply to 302347.17
Date: 12/31/2019 13:22:36
Carbó VB Ploiesti
II.2
Overall Posts Rated:
147147
Felicitari! Victorie frumoasa.

From: Otis

This Post:
00
302347.19 in reply to 302347.18
Date: 12/31/2019 13:29:07
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
multumesc pentru sprijin

From: Otis

To: Otis
This Post:
33
302347.20 in reply to 302347.17
Date: 01/06/2020 13:37:16
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
#6 vs. Macedonia

as fi vrut sa fac o intreaga analogie intre constructia de echipe nationala si masinile de F1, despre ce compromisuri se fac pentru a excela in anumite zone ale aerodinamicii pt a excele per total dar pana cand nu mi-e clar ca si comunitatea are apetit de nuante de team building si de tactica mai bine economisesc timpul si o las pe alta data.

pe scurt. macedoina e #31 mondial. in multe privinte peste noi dar in egala masura cu o arhitectura similara, implicit sansele ca ei sa ne tranteasca vreo tactica exotica erau excluse.
mai important decat atat, ei aveau deja 2 infrangeri si o a 3-a cumva ii punea la limita promovarii. deci din toate punctele de vedere azi nu era zi de experimentat si implicit au jucat contra noastra cea mai buna tactica a lor, iar in acelasi timp nu aveau cum sa ne dea CT ca ii facea zombie in ultimele meciuri. deci din partea lor ma asteptam la NORMAL si tactica de baza ceea ce evident e pe interior , iar prin asta ma refer la LI LP, nu inside isolation ca niste mega mafioti.

noi avand luxul ca stiam ca suntem deja calificati chiar nu aveam nevoie de aceasta victorie. dar avand in vedere ca era destul de previzibil cum ne vor ataca am zis sa apelez la ghiceala, iar aici i-am nimerit, GDP - they will attack inside, nu era nevoie sa ghicim total, ar fi neutralizat ghiceala sigura, iar alaturi de acest beneficiu am zis ca e cazul sa consum putin entuziasm si sa dau normal ca sa ne punem la egalitate sau peste ei, reamintesc ca am jcuat in macedonia si aveau deja avantajul terenului propriu

din fericire formele au fost normale/adecvate, atat la noi cat si la ei, iar fiindca ei nu aveau loc de manevre sau experimente am fost si noi feriti de riscul ca ei sa ne ghiceasca


deci pe scurt. ei aveau totul de pierdut iar fiind si acasa (avantaj in ratinguri); si echipa mai buna (avantaj vizibil din rezultate), nu se justifica sa ne dea ghiceala si nici sa ne atace intr-o maniera in care sa se fereasca de ghiceala.

astfel am folosit avantajele lor contra lor prin ghiceala si profitand de ocazie am jucat tactica noastra mai buna.

nimic din ce am scris nu e secret sau nu poate fi dedus (fara google translate) de adversarii nostri.



altfel o mica observatie despre macedonia. au pierdut primul meci la 2p contra norvegiei in deplasare. aia a fost o greseal tactica care cumva ne-a ajutat pe noi5 meciuri mai tarziu.
au recuperat acea infrangere batand Serbia, locul 9 mondial, echipa care a terminat pe 6 la europene. iar dupa aceea au pierdut cu canada, cum de altfel o vom face si noi.
lucrurile stateau altfel daca peirdeam cu letonia sau argentina dar realitatea e ca multe meciuri care erau 50-50 le-am castigat tactic si inca n-am ajuns intr-un meci in care diferenta sa fie facuta de un coin toss.

astea fiind zise probabil ca terminam turneu cu o singura infrangere, canada la final, deci o sa fim nu doar calificati dar si in prima jumatate a echipelor calificate deci vom juca un meci acasa. din pacate sunt cel putin 8 echipe care vor termina neinfrante si cu coasaveraj deci nu exista sanse sa jucam in optimi acasa.

dar in egala masura in toata istoria tarii am jucat doar un meci in optimi deci si sa ajungem acolo ar fi bine.

hai romania!

Advertisement