BuzzerBeater Forums

BB Makedonija > Прашања и Одговори

Прашања и Одговори

Set priority
Show messages by
This Post:
11
145214.11 in reply to 145214.10
Date: 06/30/2010 15:38:13
Overall Posts Rated:
1212
Во менито лево каде што ти пишува "Избори"

From: gari68

This Post:
00
145214.12 in reply to 145214.11
Date: 08/03/2010 11:34:33
Overall Posts Rated:
1212
Од кога тоа новите екипи ги уфрлаат право во втора лига,па дури и на местото на првопласираниот.????????????

From: Xsago

This Post:
11
145214.13 in reply to 145214.12
Date: 08/03/2010 13:47:26
Overall Posts Rated:
128128
I mene me zacudi koga vidov, ama dosta timovi zaminaa botovi taka sto verojatno sme padnale pod granicata za aktivni timovi koga mora novite da odat vo III liga... Sepak kolku i da e sreken deckoto ne se sekiraj nema sansi ni vo plej of da vleze a ne pak da ostane prv :))

From: gari68

This Post:
00
145214.14 in reply to 145214.13
Date: 08/03/2010 16:18:53
Overall Posts Rated:
1212
Daleku od toa deka ke bide prv,ama sigurno ke ostane vo vtora liga,a nekoi se macat po 2-3 sezoni za vlez vo vtora liga.Ke bese fer da vlezat prvacite od sekoja konferencija odkolku ovaka direktno vo vtora.Uste ke fali sega nekoj da go vnesat direktno vo prva ,bidejki tamu veke ima 7 both timovi.

From: maska
This Post:
11
145214.15 in reply to 145214.14
Date: 08/03/2010 18:44:58
Bregalnica
MKD BB Elita
Overall Posts Rated:
11
Vo prva liga ima 7 botovi ama to ne znaci deka ke vlezat 7 ekipi ke vlezat kako i sekoja godina so vleguvaat a ima tolku mnogu botivi zato sto cuvanjeto na kvalitetni igraci vo sostavot stanuva skoro nevozmozno zato sto platite skokaat mnogu za samo eden porasnat skill a ne pak da treniras mladi deca na nivnite pravilni pozicii na primer centar da trenirsa skokovi ili vnatresna odbrana ili sut ako ti kaci po eden skil na site tie ke treba da go prodades za djabe pari zsto ima polno dobri igraci na niski ceni ama platite im se mnogu golemi i ako se prodolzi taka ke ja batalat lugeto ovaa igra ne se izdrzuva veke so tie plat i na igraci i na ersonal skokaat sekoja nedela kaj personalot barem kaj niv da se napravat fixni platite kako sto bese do pred nekoja sezona.

From: Trixter

This Post:
00
145214.16 in reply to 145214.15
Date: 08/03/2010 20:15:46
Overall Posts Rated:
00
Ne veruvam deka toa so platite ima vrska. Bashka kako e za eden taka e za site.
No ako nekoj neznae da rakovodi so finansiite sto gi ima, i ne zasluzuva da bide vo prva liga. Jas sum relativno nov vo igrata, no veke mi e ocigledno deka kaj nas ppogreshno se treniraat igracite. Gledam eden kup timovi so mnogu igraci nad 50k plati (vo poniskite ligi) a bez rezultati, sto znaci deka igracite im se ednodimenzionalni... sve napukano vo eden ili dva "skills". Sega nemozam da zboram za prva liga, ali mene najskapo plateniot igrac mi e 12-13k a ne mi odi losho vo vtora.

This Post:
00
145214.17 in reply to 145214.16
Date: 08/03/2010 20:21:36
Overall Posts Rated:
00
[match=XXX]

From: gari68

This Post:
00
145214.18 in reply to 145214.15
Date: 08/04/2010 09:31:42
Overall Posts Rated:
1212
Vo prva liga ima 7 botovi ama to ne znaci deka ke vlezat 7 ekipi ke vlezat kako i sekoja godina so vleguvaat

Pa ne bi rekol deka e taka,minatata sezona koga Galatasaraj otide both timvo prvata liga vlegoa 5 tima.Togas srekata mu se nasmevna na Avtokomanda koj vleze vo prva pa odma izleze a sega i on e both tim.
A za platite na igracite tocno e deka rastat ama nikoj ne ve primoruva da gi cuvate,zamenete gi tie igraci za poslabi igraci.Licno moja cel e tim so 10 igraci koi ke imaat plati pomedju 30-35000,koi lesno ke moze da se odrzuvaat

Last edited by gari68 at 08/04/2010 09:32:47

From: maska

This Post:
00
145214.19 in reply to 145214.18
Date: 08/04/2010 09:58:51
Bregalnica
MKD BB Elita
Overall Posts Rated:
11
Toa sto e vo ova liga nema vrska so realnosta zatoa sto tamu koga potpises dogovor so nekoj igrac kolku i da napreduva platat mu e ista se dodeka mu trae dogovorot mozebi treba da razmislat lugeto sto ja vodat igrata vo ovaa naskoka, ako jas treniram igraci za da gi menuvam za poslabi samo da ne bankrotiram ne gledam ama bas nikakv smislol vo igrava ako e taka kako sto trgnalo vo ovaa lika ke ispadnat site prvoligasi pa ostanatite neka teraat , ostanavme malku od onie standardnite prvoligasi 5-6 a kako sto gledam i legendata vo ovaa nasa prva liga NC State koj gi rasprodava svoite zvezdi i ako prodolzat vo taa nasoka da se zgolemuvaat platite na personalot i igracite ne gledam smisla zatoa sto toj ucestvuva i vo megunarodni turniri i stom ne moze da se izdrzi so tie finansii a postojano e sampion na ligava a i cesto osvojuvac na kupot nema smisla igrava, apeliram do nasiot BB master da predlozi na vodckite luge barem platite na personalot da ne rastat sekoja sedmica (toa go nema vo realnosta) , nesto se napravi za namaluvanje na platite ovaa sezona ama ne e dovolno. Tie sto imate igraci so 13 000-30 000 a se mladi deca nemojte da mislite deka koga ke vlezete vo prva liga ke ste ramnopravni toa e barem moe mislenje a ako ne ste konkurentni nema da vi se polni salata i ke trupate zagubi samo i ke dojde momentot koga ke bankrotirate i klubot ke vi stane bot.pozdrav

From: gari68

This Post:
00
145214.20 in reply to 145214.19
Date: 08/04/2010 10:09:07
Overall Posts Rated:
1212
E tuka ne se soglasuvamso tebe,ako nesto najmnogu me bendisuva vo igrava toa e ogranicenosta do kade moze da se odi so platite.Odnosno se doadja do eden plafon i nagore nema,ako ne e taka togas ovie novite igraci nikogas nema da gi stasaat igracite koi ja pocnale igrata pred niv,sekogas bi bile cekor napred.Ovaka so platite se znae deka limit e nekoi 400-500000 za plati na igracite,koga ke se dostigne toj limit togas do izraz ke dojde umesnosta na menadzerot,taktikata ke bide najvazniot del.
I vo realnata kosarka raste cenata na igracot,samo na drug nacin.Tamu igracite se obvrzuvaat na odreden broj sezoni,posle ttoa za nov dogovor se plaka mnogu poveke.(Sto mislis deka Arsenal ako go kupi Anelka za mali pari trebase cla kariera da ja izigra za taa suma)
Sporeed mene ova so platite na igracite e ok,a kaj strucniot stab bi trebalo nesto da se smeni.

From: Xsago

This Post:
00
145214.21 in reply to 145214.20
Date: 08/04/2010 10:30:44
Overall Posts Rated:
128128
E vaka decki.
1. Zaradi 7te bota vo prva liga, slednata sezona ke vlezat 7 vtoroligasi, 4te sampioni i slednite tri so najdobar skor vo regularniot del od sezonata (ne mora da bil timot finalist).
Sepak nema potreba za zagrizenost bidejki doagaat nekolku odlicni decki od vtorite ligi, taka sto slednata sezona moze da bide najdobra dosega. Mozebi nema da bidat tolku silni timovite na iminja (igraci) no ke bidat podobri na takticko finansiski plan. Barem toa e moe mislenje.

2. Platite ne se zgolemuvaat sekoja nedela, tuku sekoja sezona. Tocno e deka e problematicno da se odrzuva timot zaradi plata, no vo toa e umetnosta na eden GM vo kosarka, sto nie vsusnost "glumime" vo BB. Kako i da e ima ogromen broj na dokazi deka ne e se do platite na igracite. Kako sto kaza gari 400-500k vo plati spored mene se dovolni za da se ima uspeh vo I liga. Eve neka bidat 500k. Ne sum bil dosega vo prva liga ne znam kolku moze da se zaraboti, ama od ona sto mozam kako vtoroligas da go zaklucam, toa e cifra koja bez nekoj osoben problem moze da se izdrzi i da se odrzat finansiite vo plus (mozda ne ogromen ama sepak plus). Ne e lesno seto toa i cesto situacijata bara da bidat prodadeni nekoi podobri igraci za poslabi, no ne moze da se ima beskonecen budzet.

3. Za da si ja podobrite finansiskata situacija ima dve osnovni resenija:
- kupuvajte pobalansirani igraci. Onie sto imaat nekoj naglasen skill imaat visoki plati a ne vredat tolku.
- imajte jasna strategija. Tocno treba da se znae koi igraci ke se treniraat, na koi pozicii se potrebni jaki igraci i sl. Se sto e otpoveke prodavajte. Ne vi trebaat 20 igraci od po 20k plata. Optimalna brojka na igraci e 10-13 zavisno od trening stilot. Jas koristam megu 11 i 12. Ako imate igraci koi ne vi se potrebni vo timot prodavajte gi ne im ja plakajte platata.

4. I najbino platata voopsto ne odlucuva koj ke pobedi na sredbata. Toa pred se zavisi od taktikata, entuzijazmot i formata na igracite. Kako i se razbira skillovite na igracite koi ne moze da se otcitaat direktno od platata.

Advertisement