BuzzerBeater Forums

BB România > NT sezonul 47

NT sezonul 47 (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: cristian12

To: Otis
This Post:
00
301071.10 in reply to 301071.8
Date: 08/26/2019 12:08:08
sighet united
II.4
Overall Posts Rated:
4848
Second Team:
Marmatia
Mult succes!

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.11 in reply to 301071.8
Date: 08/26/2019 12:55:17
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci #1 vs Spania
atat noi cat si ei am dat TIE.
conduceam dupa primul sfert.
ne conduceau cu un punct la pauza, iar in q4 de la 8pct s-au distantat imediat la 19p
in conditii normale eruptii de acest gen vin pe fond de diferenta de entuziasm (n-a fost cazul fiind primul meci) , GDP (nimeni nu a dat ghiceala pe tactica adversarului) sau diferente de rezistenta (chiar si cu uz decent pe rezerve).

din pacate lipsa de optiuni pe sf m-a fortat sa joc pe 'cineva' care are doar nivel 3. in rest titularii sunt nivel 6, dar cam atat. 36 de minute e optim, 42...nu.

In ceea ce priveste formele de joc, cand o sa ajugnem si noi sa avem doua randuri de titulari plus inca un set care sa fie complementar la ambele, atunci vom putea sa ne alegem care jucatori sunt in mai buna forma, nu doar prin elimnare.
adica: am jucat cu 3 jucatori in forma 7, nimeni in lot nu era forma 9. ei au avut un pivot in forma 9, o rezerva tot 9 si toti in forme bune.
nicidecum nu e o critica fata de cei care detin jucatori NT, fiindca daca am avea bani de psycologist si doctor cu masaj ar fi mai probabil sa avem forme mai bune incat din bloc start. cand vor creste fermele la maxim ne vom descurca mai bine.
nu zic si de rezistenta. investit in nutritionist samd.

cat despre meciul propriu zis. am ales astazi sa avem IS minim 14 pe toate pozitiile de la SG in sus. motivul pt care am tinut pasul ofensiv e ca am ales sa mergem ultra ofensiv. pe parte defensiva nu am riscat ci am experimentat. am reusit sa ii tinem in frau pana la mijlocul sf4. probabil greseala a fost nu atat lotul cat faptul ca am dat ordinele sa pune accentul pe titulari.

punctul de inflexiune a fsot SF advers. noi am avut match up adecvat fiindca aparent si al lor e defapt un SF (la club nu mia ia antrenament dar joaca constant PF) doar ca a aruncat excelent de semidistanta, a dat 3 cosuri de 3 si a si contribuit pe asist. asta in cdt in care aveam destul de multa aparare exterioara pe pozitia aia.

in final 2 cifre ma dor. 1 ca au dat 11 de 3. de asteptat avand in vedere ofensiva lor, dar ca idee

pe turnovers am avut 5 mia multe ca ei
iar astazi desi pivotul nostru a jucat excelent, a facut 6 TO in cdt in care are HA 11 si pase 9. ca sa sitetizez, 3 To e mult, 4-5 e random....6 e deja skill pe jucatorii adversi. indubitabil au avut mult OD pe jucatorii lor de interior asa cum putem spera intr o buna zi sa avem si noi.


dar acele turnovers au fost combatute cu 5 recuperari ofensive. desi nu se vede din statistici ci doar urmarind meciul sau in play by play, am numarat cel putin 3 cazuri in care erau mingi 50 50 si s-au acordat spaniei. ghinion.


sunt multe zone ce pot fi imbunatatite, forma si stamina cel mai notabil, dar chiar nu cred ca trebuie pusa presiune pe manageri. momentan sa zicem mersi ca s-au obosit sa antreneze, dar in timp standardele o sa creasca.

voi reveni pana la meciul urmator cu mai multe detalii pe threadul ritm de antrenament cu fazele princ are au trecut si vor trece echipele ferma





From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.12 in reply to 301071.11
Date: 09/02/2019 14:51:50
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci#2
astazi am pierdut. am vrut sa profit de lotul subtiat si partial eisit din forma al serbiei dar ne-au batut zdravan. a,m avvit ceva sinergie in sensul ca jucatorii erau potriviti pt tactica de interior dar ne-am luat-o. formele pe pivot nu erau optime asa ca din necesitate am titularizat cel mia in forma jucator care nicdecum nu sta slab pe aparare, dar pivotii adversi au marcat 17din 23 contra lui. nu-mi doream sa joace 46 de minute, in mod normal ar fi jucat 36 dar fiind blow out noi am ramas cu titularii extra pe teren. pe de alta parte a marca o treime din cosurile echipei.


n-am ce lectii sa trag din acest meci. pt cine e curios 2 jucatori din lot, care nu sunt cheie, sunt pe transfer. ei au rezerva de SG care aceleasi skilluri ca si SF nostru titular. si pe interior joaca cu OD 14. e cu totul altceva. justifica cumva ratingul lor de echipa top 20.

speram ca eforturile depuse in organizarea antrenorilor NT sa ne duca macar intr-o generatie care sa ajunga prin apropiere

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
301071.13 in reply to 301071.12
Date: 09/10/2019 03:24:54
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Meci #3 Slovenia
infrangerea de azi a fost una asteptata. in mod curios la pauza diferenta era de 9p in cdt in care noi am dat TIE iar adversarii normal.
accidentarea la inceput de meci a SG nostru a stricat toata mecanica miss-matchului pe care ni -l doream. cand ne-a venit de pe banca rezerva pe SG acreasta a monopolizat aruncarile. tactica fiind outside isolation iar noi am experimentat cu neamtu pe pivot.

singura lectie pe care o putem trage de aici e ca echipele care tb sa ne bata sunt constiente ca tb sa ne ghiceasca pe interior, adatorita rezultatului foarte bun contra spaniei, ca rating nu ca scor.

in principiu ultimele 3 meciuri le putem castiga jucand normal cu entuziasmul actual. intrebarea e daca sa riscam acest entuziasm cu olanda. din nefericire ei au jucat 3 meciuri lejere pana acum, pe de alta parte noi nu tragem la promovare deci nu ar tb sa fim perceputi ca si cum am vrea aceasta victorie. deci per total vom avea elementul surprizqa. problema noastra pincipala e ca ei stau excelent pe skill principal pe titular, ori la noi abia gasesti forme nivel 9 proficient pe interior. vom vedea.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.14 in reply to 301071.11
Date: 09/17/2019 02:13:00
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci #4 Olanda
asta a fost in principiul ultimul meci pe care puteam sa l pierdem.
olanda ne-a batut la 20 de puncte.

clasamentul grupei el spune pe toate. 4 echipe sunt 4-0 iar celalalte 4 sunt 0-4. cel mai de cacao pt echipa naostra a fost ca noi ca sa generam entuziasm am cam sacrifciat multe meciuri, pe cand ceilalti pe langa faptul ca erau mai buni au facut acelasi lucru.
doar ca twistul e ca noi nu avem niciun avanaj, nici ca jucatori pe o anumita pozitie, nici colectiv, fiindca la naiba echipele mai bune ca noi au si colectiv de unde sa aleaga, astfel singurul element e sa dam normal cand ei nu s-ar astepta si sa fortam ghiceala.

ori, consumul de entuziasm in exces si jucat la ruleta ghicitului GDP nu reprezinta avantaje.


de acum ar tb sa castigam toate meciurile pana la final. suntem bine ca entuziasm, avem si avantajul lotului in 2 meciuri. ar fi adecvat un 3-4.

chiar nu am avut niciun noroc. daca incepeam cu ehcipele slabe era mia usor sa prindem una dine chipele astea care trag la locul 2 intrr-o situatia in care noi puteam da normal iar ei nu.


oricum,. stirea buna e ca am mai adaugat un juc tanar la lot Stefan Matei (44566806) iar un alt pivot care era in lotul extins a ajuns la o echipa unde in mod normal ar tb sa creasca la stamina si ft incat sa l folosim macar ca sperietoare ,d aca nu pe teren, fiindca la anul va avea salariu peste 220k, chiar daca nu are secundare, si anume Matei Lazãr (42199325). instadiul actual nu prea ajuta echipa fiindca avem pivoti cu multe secundare iar el nu are mai deloc dar cand va ajugne la 30 de ani si va avea stamina 8 si ft nu praf va fi luat in calcul pt meciuri precum cel de azi unde forta bruta ar fi fost utila.


altfel, tactic, obiectivul a fost sa experimentam. cumva push pare ca s-a conturat ca a doua tactica pt echipa. asta datorita lui dehlean si neamtu care au raspuns in mare masura. am si jucat cat mai variat ca sa nu lasam impresia ca suntem buni pe o singura tactica. cam atat.


From: Otis

To: Otis
This Post:
11
301071.16 in reply to 301071.14
Date: 09/23/2019 12:00:24
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci #5 azerbajan
in sfarsit am scos si prima victorie.
mi-e un pic greu sa inteleg cum a abotdat echipa adversa acest meci. noi a dat normal ei TIE. ca titulari erau peste noi dpv al salariului fiindca au 3 juc de interior cu salarii de 265 217 si 195k. cel putin ala cu salariul mia mare are dmi cat 2 titulari de ai nostri la un loc.
evident meciul de azi a fost castigat pe fondul lotului mai adanc si mai echilibrat. uitandu-ma in urma poate am fi putut sa incercam sa jucam normal contra olandei, dar la cat de mare a fost diferenta dupa meciurile 1 si 2 nu prea era justificata, plus formele la acea data samd.

acum amcar avem entuziasm sa castigam impotriva celorlalti adversari fara emotii. un pic dezamagitor ca noi ca lot in continuare nu avem forta bruta pentru a ne bate cu echipe din segmentul 20-30 nicio sansa iar la 30-40 decat la consum mai mare de entuziasm ...iar 40-50 nu am avut parte, decat in ultimul meci


in orice caz, pe latura mai putin vizibila lucrurile decurg promitator pe partea de antrenament. sezonul urmator va marca un exod mare pe exterior pe care cumva nu suntem pregatiti sa l gestionam, sau altfel zis, in cel mia bun caz nu scadem. dar interiorul creste frumos si odata ce ioncepem cu amicalurile o sa avem noi contributors pe pivot si PF

cam atat.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.17 in reply to 301071.16
Date: 09/30/2019 12:04:22
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci #6 Albania
intr-un final a aparut si meciul care a justificat deciziile tactice anterioare.

azi albania, echipa cu lot echilibrat dar deficitar pe skill principal. ne-a dat CT vs normal. victoria a fost relativ detasata dar in principal fiindca am apelat la GDP/ghiceala si am intuit ca ne ataca pe interior, plus ca am folosit tactica ofensiva nr 1 pt echipa noastra.
asa ca erau multe moduri in care acest meciu putea fi pierdut daca risipeam entuziasm mai la inceput de campanie.


in alte stiri. ultima saptamana a adus urmatoarele schimbari la nivel de lot.
Robert Barsan a fost transferat inapoi in Romania dupa ce BCM Zalau a depus toate eforturile pt a l creste in utopia. pozitia de pivot va fi una disputata asa ca ramane de vazut care dintre el si Stefan Matei va pune stapanire pe pozitia de (pivot) titular odata ce V Ilie si B Radu se pensioneaza. ultimii doi ar mai avea cel putin urmatoarele doua sezoane garantate in lot.
Matei Lazar a fost adaugat in lot mai mult pt a ne asigura ca nu va fi concediat. la anul va sari de la 190 la 230k salariu iar asta s-ar putea sa nu l incante pe proprietar care pare sa si retrogradeze pana atunci.


momentan Barsan si Matei sunt in lot pentru a fi monitorizati mai atent dar probabilitatea ca ei sa inter pe teren si ca rezerva in meciurile cu echipe de nivelul nostru sau mai sus sunt zero. momentan lotul care 7 pivoti.
se pare ca o sa avem un nou PG la anul in lot. voi reveni cu un mesaj separat dupa meciul urmator pt schimbarile preconziate anul viitor

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.18 in reply to 301071.17
Date: 11/04/2019 15:08:53
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
#7 Scotia
am ramas dator cu o explciatie pentru acest meci. ultimul de grupa unde ambele echipe au jcuat crunch time./ o infrangere nefasta la 2 puncte diferenta care ne a impins pe locul 6 in conditiile in care o victorie ne ducea pe 5. in orice caz nu conteaza, promovarea la mondiale nefiind niciun moment o posibilitate.

strict tactic vorbind am gresit ca am jucat neutru. nefiind mult mia buni decat iei chiar nu aveam decat 2 variante castigatoare, LI sau motion, iar dat fiind ca la capitolul forme si stamina suntem complet eterogeni am ales calea de mijloc.
deja o morala pentru sezonul urmator, ne vom asuma riscul de a fi ghiciti orice o fi pentru asa cum meciurile oficiale cat si cele amicale ne-au dovedit, momentan nu avem flexibiltiate tactica.

statutul de underdog probabilc a ne va servi mai bine la anul in turneul de consolare in primele meciuri dar asta ramane de vazut.

in a doua etapa de calificari, spania, cu care am avut cel mai puternic meci a continuat neinfranta cu 4 victorii iar serbia e pe la mijloc. din pacate, trebuie sa evitam astfel de echipe pt a avea sanse la mai mult, asa ca va dura cam o campanie intreaga de real succes ca sa ajungem sa fim macar in a 3-a categorie valorica si sa speram sa ciupim locul unei echipe din a doua categorie, ca aia din top sunt mult prea buni.

From: Otis
This Post:
22
301071.19 in reply to 301071.18
Date: 11/04/2019 15:24:16
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
pe sfarsit de an voi completa si informatii in threadul referitor la antrenament dar mai trebuie sa treaca 3 saptamani pentru a compara cifre de inceput de sezon.
dar in orice caz, principalele cauze pentru rezultatele mai slabe in amicaluri au avut de a face cu entuziasmul 1 ca urmare a scoutingului intensiv.

una peste alta anul acesta NT a peirdut jcuatori precum Butnaru si Filip care odinioara erau titulari. rezervele au fost si ele schimbate dar mai putin notabile sub aspectul importantei. anumiti jcuatori precum Dorneanu au fost trecuti de la status de rezerva in lot, la jcuator in afara lotului dar pe lsita scurta daca ne trebuie ceva din scurt.

as vrea sa consemnez ca cea mia mare parte a efortului meu s-a concentrat pe antrenarea si plasarea jucatorilor in locuri unde pot fi antrenati la maxim. acest lucru se va vedea anul urmator.
recunosc ca am avut noroc imens si pe antrenamentul venit de la useri non-romani.

Dehlean care inainte era PF rezerva no matter what acum e categoric prima optiune pentru PF indiferent de tactica. chair as spune ca nu meritam un astfel de jucator sub aspectul antrenamentului primit fata de zecile de cadravre de jucatori risipiti.
Frumusanu a crescut atat de mult si variat la skilluri interioare si mai ales pe exterior. din rezerva contextuala pe sg aproape ca rivalizeaza cu titularul pe SF, desi in mod evident nu are un skill esential pt pozitie. dar e atat de bine antrenat si dotat incat e de luat in calcul.

atat dehlean cat si frumusanu sunt jcuatori cu o valoare de piata de peste 6 milioane.


si ca tot veni vorba, trebuie sa-i multmim lui Sighet United care a disponibilizat 8 milioane ca sa-i achizitioneze pe Dicu si Barsan. Multumesc cu acest prilej userilor care au dus greul pentru a i aduce in stadiul actual, BV Pistons si BCM Zalau, la echipele de utopia. Am primit angajamentul lui Sighet ca vor fi amandoi antrenati pe main skill cat si stamina incat sa devina nu doar jucatori de lot si banca de rezerve ci sa concureze pe pozitiile de titulari


incet dar sigur ne-am consoldiat pe interior. pe SF gratie lui pistons avem in curs de formare macar o variatna de SF care sa ne tina competitivi, ca fara aia am fi fost in sant. pe PG si SG stam bine pentru inca 2 sezoane. apoi problema.
intre timp progresul la nivel de u21, in special pe segmentul de 19 si 20 de ani a fost foarte mare, iar acest lucru se va vedea in echipa u21 de la anul si mai departe pentru NT.


obiectivul itnern pentru acest an a fost sa asiguram puntea de legatura intre generatia actuala, care e una mai mult de jucatori exceptionali dar are au fost dezvoltati mai mult din ambiti personala decat pe fondul unui cadru organizat. cel putin viitorul apropiat e asigurat. ca viitorul pe termen lung sa fie securizat fara sa depindem de cadouri frumoase de la antrenori straini, va necesita alaturarea a cel putin inca 3 echipe, fie de utopia, fie de club, care sa ne ajute full time cu antrenamentul celor care vor fi draftati peste un sezon.


From: Otis

To: Otis
This Post:
00
301071.20 in reply to 301071.4
Date: 11/28/2019 14:52:42
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Urmatoarea generatie de jucatori pe interior

pentru scopul acestei expuneri ma voi referi la jucatorii care au sub 26 de ani.
in momentul de fata nu avem nimic pe segmentul 26-30 in afara de ce e la lot care sa se incadreze in standarde de NT.
actual. decat cu o singur exceptie, respectiv Lazar Matei (27 de ani) care apartine lui Indolentii. din pacate el are prea putin OD ca sa joace in NT, dar daca creste doua trepte, ca skill raw are sanse sa contribuie cel mai de indata. dar la 27 de ani sa cresti OD e putin probabil.

pe segmentul de 25 de ani e concurenta mare. avem 4 jucatori dezvoltati pe interior aproape la maxim insa doar unul are dezvoltate skillurile secundare pe exterior, iar aici repet, aparare bun, 7, dar nu de jucat in NT. Ordinea dupa ultimul antrenament ar fi Robert Barsan si in rest toti ceilalti de 25 la egalitate. Barsan este si singurul HoF iar ceilalti risca sa-si atinga potentialul fiind doar mvp.

astfel, pe segmentul de 24 de ani cei mai buni jucatori care vin din urma, din nou gratie lui BV Pistons sunt doi tineri pe care ii are in utopia
Stoica vasile si Dincu Paul. amandoi au secundarele dezvoltate fix pana la nivelul la care trebuie. amandoi probabil ca o sa creasca pe recuperari si interior. in conditii normale ei ar fi trebui sa intre in lotul NT de la anul fiindca sunt putin mai slabi decat cei mai batrani, firesc, dar pe ei am sa-i includ de pe acum in lot fiindca pe pozitia de SF si rezerva PF sunt mai buni decat pivotii actuali daca e sa ne raportam la situatia de peste 5-6 saptamani.

in rest, Matei Stefan , tot 24, are sanse pe termen lung sa prinda NT in special fiindca actualele generatii de 21 22 si 23 au fost foarte slabe pe interior. destul de greu sa prinda din urma pe cei doi de la pistons cat si alti jucatori enumerati anterior dar are sanse reale daca se va dezvolta cum trebuie.


deci, cei doi jucatori de 24 de ani vor fi chemati la lot pe baza secundarelor pt a suplini zone lipsa.

Matei si Stanciu vor putea prinde lotul daca se dezvolta pe secundare, ca aproape toti enumerati, sau daca cresc pe skill raw si se impun prin prisma faptului ca au cel mai mult talent brut, i.e. salarii peste 200k.


pe scurt, stam bine dar mai trebuie un sezon si va fi mai bine la anul. totodata e de bine ca peste jumatate din ce am enumerat sunt sub controlul userilor romani


inainte de a trece la un thread nou am sa completez aici pt cine e curios ce s-a intamplat 3 luni mai tarziu.
pe 26-30 Matei lazar nu a mia crescut la OD. a fost vandut de 2 ori. 7 saptamani a stat in franta. absolut degeaba. m-a tot dus cu zaharelul managerul lui ca ii da liber ca ii da stamina. i-a dat pe draq. acum e al cluj, deja a inceput sa creasca.
as vrea sa i multumesc si lui Indolentii daca citeste asta. el a crescut inca o treapta de SB inainte sa l vanda si cumva chair si in lipsa de secundare e cel mai dezvotlat jcuator raw din lot.

tinerii de 26 si 25 l-au surclasat asa ca nu prea erau motive sa l tina in 2 in cdt inc are salarii de acest gens e absorb ami usor in rbba.

segmentul de 25 de ani Barsan a ajuns pe transfer last minute si nu a crescut in prima jumatate a anului. chiarsi asa. de apreciat efortul lui BCM Zalau ca l-a adus pana unde l-a adus. din fericire Sighet l-a preluat si i-a continut antrenamentul ca macar pe principale sa ajunga jucator de NT.

segmentul de 24 de an unul dintre tinerii respectivi a fost convertit in SF si ne asigura o punte pentru urmataorea generatie,m gratie lui bv pistons. iar al doiela tanar a ajuns tot la Sighet si acum este cumva aliniat cu Barsan si amandoic resc sa fie rezerva de C si rezerva de PF pe urmatorii 4 ani.



dupa cum am zis Matei stefan a intrat in lot. azi a crescut suficient incat sa fie in lot. si cam atat