BuzzerBeater Forums

Ajutor - Româna > Ajutor

Ajutor

Set priority
Show messages by
This Post:
00
219333.1
Date: 6/2/2012 10:04:32 AM
Overall Posts Rated:
11
Mai demult am citit pe undeva cind un jucator se accidenteaza trebuie sa faci nushtiu ce numai in timpul meciului si dupa meci el nu mai este accidentat cine stie cum sa fac?

From: Dacian

This Post:
00
219333.2 in reply to 219333.1
Date: 6/2/2012 4:56:32 PM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
poate te referi la medicul cu bandaj :-s

This Post:
00
219333.3 in reply to 219333.2
Date: 12/3/2012 11:49:48 AM
Overall Posts Rated:
00
salut. Sunt si eu nou in buzzer si va deranjez cu o intrebare.
Desi as avea multe de invatat, am inceput deja sa citesc manualul dar si ghiduri de pe forum. Am ajuns la concluzia ca, ( ca in orice manager dealtfel ), antrenamentul si crearea jucatorilorin asa fel incat sa se potriveasca tacticii tale sunt cele mai importante.
Pentru asta insa, am nevoie de un rasxpuns. Pe forum ( in manual nici atat ) nu se specifica cat dureaza ca skilul unui jucator sa creasca cu un nivel.
Sa spunem ca am jucatori tineri, antrenor de nota 5 ( nu stiu cum se cheama...excelent sau ceva de genul ).
Daca la inceputul sezonului decid sa imi antrenez cj-ii la pase ( exemplu, caci cj-ii mei au pase bune si de aceea cred ca voi incepe cu altceva ), cam cu cat va creste valoarea lor dupa un sezon la acel skil? In debutul de sezon sa zicem ca ii am pe toti la mediu...de cate ori vor creste ei pe sezon? Undeva scria ca un antrenor lvl 5 face ca jucatorul sa creasca o data la 4 saptamani la skilul antrenat...asa este?

Si acum mi-am adus aminte de alte intrebari.
Potential inseamna cam cat de mult se poate antrena un jucator, dar rol, ce inseamna? Cumva potentialul curent? Daca am jucatori cu rol inutil si cu potential vedeta, inseamna ca ii pot antrena inca destul de mult?



From: Nex

This Post:
22
219333.5 in reply to 219333.3
Date: 12/3/2012 7:51:04 PM
Overall Posts Rated:
3434
hey
in primul rand, citeste aceste thread-uri:
(144856.1)
(3944.1)
(22302.1)
iti vor fi de mare ajutor.

iar thread-ul asta iti va raspunde la intrebarea legata de timpul estimat cresterii unui skill cu un nivel - (381.1)
informatiile de acolo sunt cam vechi, dar poti sa le folosesti ca un guideline decent. trainer-ul de lvl 7 de acolo este cel de lvl 5 actual, iar de cele mai multe ori, antrenamentul este putin mai rapid decat cel mentionat acolo.

pentru inceput e recomandat sa antrenezi guarzi, pt ca au salarii mai mici decat oamenii mari de interior. cum esti in liga IV, si nu ai venituri mari, un antrenor de lvl 4 e mai multe decat de ajuns. alege-ti cativa oameni tineri pe care sa ii antrenezi, iar pe restul pozitiilor cauta sa cumperi jucatori buni cu varste intre 30 si 33 de ani, pt ca se vand foarte ieftin (din cauza ca dupa 33 incep sa le scada din skill-uri).

potentialul reprezinta numarul maxim de skill pops (cresteri) pe care il poate avea un jucator. in general e estimat prin salariul la care poate ajunge (cu cat are skill-uri mai mari, cu atat va avea un salariu mai mare).
rolul nu conteaza. e un stat inutil. se schimba in functie de cat de des e jucat cineva.

antrenamentul e in functie de:
- varsta - cu cat un jucator e mai tanar, cu atat se va antrena mai rapid;
- inaltime - jucatorii scunzi isi vor antrena skill-urile de exterior mai rapid (in principiu primele 6); iar jucatorii inalti isi vor antrena skill-urile de interior mai rapid (ultimele 4, excluzand stamina si free throw, care dureaza la fel de mult, indiferent de tipul de antrenor sau inaltime);
- tipul de antrenor - cu cat e mai mare, cu atat vor creste skill-urile mai rapid; totusi nu-ti recomand sa te arunci la un trainer de lvl mare la inceput, pt ca va fi costisitor, si va fi in detrimentul echipei tale; de ex, diferenta dintre un trainer de lvl 4 si 5 nu e foarte mare, dar conteaza atunci cand antrenezi pt nationala (mai ales U21, unde orice saptamana in plus conteaza);
- tipul de antrenament - 1 pozitie, 2 pozitii, 3, sau pt toata echipa; singurele care renteaza sunt cele pe 1 si 2 pozitii; cel pe 1 pozitie e ceva mai rapid decat cel pe 2, dar antrenezi doar 3 jucatori (cu cel pe 2, antrenezi 6, dar daca esti la inceput, e bine sa fie cat mai tineri - altfel poti sa pierzi considerabil din potentialul antrenamentului, si implicit timpul); cel pe 3 pozitii, sau pt toata echipa nu merita, pt ca e prea lent - e o pierdere totala de timp; exceptie face categoria team training, care antreneaza stamina, free throws si game shape - dureaza intre 1-2 saptamani sa creasca un nivel (antreneaza toata echipa);
- numarul de minute jucate - pt a avea un antrenament complet, un jucator trebuie sa joace minim 48 minute pe saptamana; il poti seta sa joace singur ca starter, backup si rezerva, si va avea exact 48 (iar in felul asta poti antrena 3 jucatori pe 1 poz - ai 3 meciuri pe sapt), sau il joci in 2 sau 3 meciuri, ca starter/backup;

mai e important sa-ti fac un management bun al minutelor pt a-ti pastra un gameshape cat mai ridicat; cu cat un jucator are un GS mai mare, cu atat va juca mai bine; un GS mic, ii va scadea practic nivelul skill-urilor folosite in acel meci. cum fiecare nivel de GS (in afara de 9) are subnivele (ca si orice alt skill), te mai poate ajuta si DMI-ul (cu cat e mai mare, cu atat e mai bine).
incearca sa-ti joci oamenii intre 48 si 74 de minute pe sapt. daca cineva joaca peste 80 min, ii va scadea GS-ul cu 1 sau 2 nivele (in functie de subnivel actual).
pt asta te va ajuta sa stii timpii default alocati pentru lineup:
starter - 36 min
backup - 10 min
rezerva - 2 min
desigur nu e mereu asa; coach-ul (game engine-ul) va face aproape mereu modificari; depide cat de mare e diferenta de skill-uri intre starter si backup, si cat de puternici sunt adversarii.
btw, nu e nevoie sa pui 3 jucatori pe acele pozitii; poti sa pui 1 sau 2.

From: NY Liberty

To: Nex
This Post:
00
219333.6 in reply to 219333.5
Date: 12/4/2012 4:15:04 AM
Overall Posts Rated:
00
Va multumesc pentru raspunsuri.
Este insa ceva ce nu am inteles. In legatura cu tactica.

Spui ca antrenand o pozitie ( ex conducatorul de joc ) se antreneaza de fapt 3 jucatori. Inteleg ca acei 3 jucatori sunt titularul, rezerva si inlocuitorul. Dintre toti, titularul va creste cel mai repede pentru ca teoretic joaca mai mult.
Dar vad deasemenea ca jocul imi permite sa setez acelasi jucator si ca titular, si ca rezerva si ca inlocuitor. In cazul asta ( daca setez astfel ) daca se va accidenta jucatorul respectiv, se va incheia si meciul, sau va intra un jucator de pe un alt post?
Daca procedez in asa fel ( sa trec titularii si la rezerve si la inlocuitor ) risc sa pierd meciul?

Am inteles in schimb ca cel mai bine este sa antrenez mai putine pozitii, stiu in principui cam si ce sa antrenez pentru fiecare post, am inteles ca intre antrenor lvl 4 si 5 nu este diferenta. Dar este o metoda ok aceea de a antrena Cj-ii pentru 3 sezoane ( cumparand in rest numai babaciuni ), iar apoi, dupa 3 sezoane sa cumpar si extreme si pivoti spre antrenare?

Ma gandesc ca, din moment ce antrenamentul cel mai eficient este cel pt 1 sau 2 pozitii, pivotii ( spre exemplu ) vor avea de suferit cateva sezoane si din cauza asta nu se merita sa am o echipa formata numai din tineri si in care o parte sa se antreneze, iar o parte sa astepte sezoane bune.

Si ar mai fi ceva. Cat conteaza acele calitati ale antrenorului? Daca iau unul cu conditie fizica va fi mai bun la antrenarea rezistentei, nu? Daca iau unul cu nici una? Ce se intampla? Este bun de ceva? Vad ca pe acei antrenori cu nicio specializare nu se prea bideaza. DE asemenea in acel link dat de tine, prescurtarile din dreptul fiecarei pozitii sunt prescurtarile atributelor in engleza? De exemplu DV vine de la driving?



Last edited by NY Liberty at 12/4/2012 4:27:26 AM

This Post:
00
219333.7 in reply to 219333.6
Date: 12/4/2012 2:33:41 PM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
A vrut sa zica ca antrenand pe o pozitie, si avand maxim 3 meciuri pe saptamana, poti antrena maxim 3 jucatori (presupunand ca joaca toti fix 48 minute fiecare, ceea ce e practic imposibil de controlat) intr-o saptamana.

From: Nex

This Post:
11
219333.8 in reply to 219333.6
Date: 12/5/2012 6:36:09 PM
Overall Posts Rated:
3434
hey

gasesti raspunsuri la intrebarile tale si in thread-urile pe care ti le-am recomandat.

cum a zis si Dacian mai sus, antrenand pe 1 pozitie, poti creste maxim 3 jucatori. nu e greu de controlat; pur si simplu, ii joci pe fiecare cate 48 min/sapt. asta inseamna ca in fiecare meci, setezi un jucator pe pozitia de PG ca si starter, backup si rezerva, iar la substitutii setezi 'strictly follow depth chart'; asta ar inseamna ca joci in general cu 9 jucatori pe teren (in pagina de tactici, seteaza complexitatea la allstar).
ex: il setezi pe Jimmy Salsa ca si PG starter, Jimmy Salsa - backup, Jimmy Salsa - rezerve;
partea trista e ca Jimmy Salsa poate fi accidentat sau daca faulteaza de 6 ori, scos de pe teren. in cazul asta meciul merge mai departe, si un alt jucator va intra pe pozitia de PG. daca vrei, poti sa bagi 10 jucatori, iar pe unul dintre ei sa nu-i atribui nici o pozitie; in caz ca cineva pleaca de tot, el ar juca majoritatea timpului ramas.
cand ti se intampla o chestie din asta, e bine sa schimbi antrenamentul la ceva pe 2 pozitii; in cazul asta cei 3 jucatori nu prea pot obtine peste 48 min pe aceeasi pozitie.

accidentarile poti sa le raresti, daca ai un doctor cu un nivel mai mare; dar totusi sunt random, si poti sa ai accidentari si cu nivelul maxim. iar partea cu faulturi, la fel, poti sa le raresti crescand skill-urile de control al mingii si mai ales apararea (stamina mai ridicata ajuta si ea).

Am inteles in schimb ca cel mai bine este sa antrenez mai putine pozitii

nu chiar... in principiu depinde de ce ai nevoie pentru echipa ta. poate fi benefic sa antrenezi pe 2 pozitii, dar e bine sa ai mai multi jucatori tineri (5 sau 6 de 18 sau 19 ani); altfel vor creste greu, si daca ai putini, vei pierde din potentialul antrenamentului, iar dupa vre-o 2 sezoane poti sa te trezesti ca nu au crescut mare lucru.

din experienta mea, antrenamentul pe 1 pozitie da rezultate mult mai bune per total decat cel pe 2. desigur, esti liber sa experimentezi si sa vezi ce merge mai bine pt tine intr-un anumit moment.

intre trainer de lvl 4 si 5 este diferenta; dar cea mai mare pe care ai s-o simti e la finante. cu cat un membru din staff are nivel mai mare cu atat are si cresteri salariale saptamanale mai mari (plus pretul de cumparare mai mare, mai ales daca are salariul de inceput mic).
in liga a IV nu merita sa arunci foarte mult in staff. concentreaza-te pe achizitionare de jucatori buni si ieftini si antrenamentul a catorva foarte tineri, pt a promova in ligile superioare cat mai repede.

n-ai sa poti niciodata sa-ti faci echipa cu majoritatea jucatorilor antrenati de tine. o buna parte vor veni de pe lista de transferuri. in plus, unele pozitii ca SF, PF, sunt ceva mai greu de antrenat. nu poti sa-i tii pe 1on1 pt forwards un cate un sezon si gata... ei au nevoie si de OD, IS, ID, RB. asta inseamna ca in unele cazuri de ex, ii joci ca PG si ii pui sa apere ca si
PF/SF; asta poate rezulta in sacrificarea unor meciuri.
eu ti-am recomandat sa-ti iei jucatori mai batrani, pt ca sunt mult mai ieftini, iar finantele in IV nu sunt cine stie ce.
in plus, ai nevoie si de niste profit in fiecare sapt, pt a strange bani de marirea arenei. trebuie sa o dezvolti cat de cat in fiecare sezon, deoarece e sursa ta principala de venit (desigur incepi usor, si cresti expansiunile in ligile superioare).

fiecare membru al staff-ului are 2 tipuri de specialitati. gasesti mai multe despre asta in manualul jocului:
http://www.buzzerbeater.com/community/rules.aspx?nav=Staf...
in general nu strica sa ii iei cu cate o specialitate. iar asta depinde de ce ai tu nevoie in momentul respectiv. la trainer de ex, fitness-ul e bine sa-l iei daca majoritatea jucatorilor sunt tineri; daca nu, career extension, deoarece jucatorilor de 30+ ani nu le vor scadea skill-urile asa des.

DV vine de la driving. iti recomand sa schimbi limba in engleza, din setari. traducerile in romana.. sunt triste, in cel mai bun caz :)

From: Azrail

To: Nex
This Post:
11
219333.9 in reply to 219333.8
Date: 12/6/2012 3:54:22 AM
Overall Posts Rated:
259259
iti recomand sa schimbi limba in engleza, din setari. traducerile in romana.. sunt triste, in cel mai bun caz :)


Avem un thread aparte pentru lucruri "triste" (73806.2).
Nu ezita sa da-i o mina de ajutor sau o sugestie in momentul in care crezi ca nu e ceva in regula.

This Post:
00
219333.10 in reply to 219333.9
Date: 12/6/2012 11:35:27 AM
Overall Posts Rated:
00
ok, multumesc. Am skimbat pe limba engleza:)

This Post:
00
219333.11 in reply to 219333.10
Date: 4/12/2014 4:21:42 AM
Overall Posts Rated:
00
ar merita sa cumpar un jucator de 206 sa-l antrenez pt a deveni un SF?
mentionez ca skillurile de baza sunt excelente pt asa ceva, ar fi doar inaltimea cam mare pt antrenamentul skillurilor de outside.
multumesc anticipat