BuzzerBeater Forums

BB România > Pentru incepatori

Pentru incepatori

Set priority
Show messages by
This Post:
55
116922.1
Date: 10/26/2009 15:22:24
Overall Posts Rated:
55
Stiu că am promis la mai mulţi useri ca o sa deschid acest thread, şi imi cer scuze pentru întârziere. Deşi nu am înca mult timp m-am gândit că dacă îl incep o sa ma ţin şi de el şi poate mă vor ajuta şi alti useri mai vechi cu completări.
M-am gândit să incep cu calitătile jucătorilor pentru fiecare post în parte deoarece în regulament nu îti spune explicit şi trebuie să deduci.

Abilități necesare pentru fiecare poziție (în viziunea mea)

Conducător de Joc
(1) Controlul mingii, Pase,Apărare exterioara
(2) Aruncare din saritură, Distanța de aruncare
(3) Pătrundere, Aruncare din căciulă

Aruncător
(1) Aruncare din saritură, Distanța de aruncare, Apărare exterioara
(2) Controlul mingii, Pase, Pătrundere, Aruncare din căciulă

Extremă
La extrema cred că vor exista cele mai multe păreri pentru ca e greu de spus cum trebuie să arate o extrema bună. practic trebuie sa aiba toate cele 10 calitati, totusi mai importante eu as zice
(1) Aruncare din săritură, Apărare exterioara, Apărare în caciulă, Pătrundere,Aruncare din căciulă
(2) Distanță de aruncare, Controlul mingii, Pase, Recuperare

Extremă de Forță
(1) Aruncare din căciulă, Apărare în caciulă, Recuperare, Capace
(2) Aruncare din săritură, Controlul mingii
(3) Pătrundere, Pase

Pivot
(1) Aruncare din căciulă, Apărare în caciulă, Recuperare
(2) Capace
(3) Controlul mingii, Pase

Abilitățile sînt prezentate după descreșterea importanței,adică:
(1)- sînt prezentate aptitudinile cele mai importante
(2)- mai puțin importante
(3)- ideeal dacă o are şi pe asta, totuşi va evolua mulţumitor si fară, o sa conteze când e un meci echilibrat

Good things come to those, who have patience
This Post:
00
116922.2 in reply to 116922.1
Date: 10/26/2009 19:00:47
Overall Posts Rated:
44
...
Extremă
La extrema cred că vor exista cele mai multe păreri pentru ca e greu de spus cum trebuie să arate o extrema bună. practic trebuie sa aiba toate cele 10 calitati...

Vreau sa fac si eu cateva mici completari legate de abilitatile necesare extremelor.. sper sa nu se supere nimeni si eventual sa ma corecteze in cazul in care gresesc.
Majoritatea managerilor isi aleg un stil ofensiv bazat ori pe aruncari de distanta, ori pe aruncari "din caciula" (sunt foarte putini cei care reusesc sa isi creeze o echipa care sa poata utiliza ambele stiluri si sa obtina in acelasi timp si rezultate notabile).
Revenind la extreme.. asa cum a afirmat si fireratbat in postul anterior, sunt foarte multe pareri in ceea ce priveste abilitatile extremelor, pentru ca acestea depind foarte mult de stilul ofensiv pe care si l-a ales managerul. Daca a ales un stil ofensiv bazat pe aruncari din caciula, atunci abilitatile necesare aruncarilor de la distanta sunt aproape inutile; daca a ales un stil ofensiv bazat pe aruncari de distanta, atunci abilitatile necesare acestui tip de aruncari sunt mult mai importante.
In ceea ce priveste abilitatile defensive, lucrurile sunt ceva mai simple, in sensul ca, toate aptitudinile defensive sunt importante, pentru a face fata atat adversarilor care au ales stilul ofensiv bazat pe aruncari de distanta, cat si celor care se bazeaza pe aruncari din caciula. Daca nu va "permiteti" insa astfel de extreme (sunt cam rare pe lista de transferuri si au un pret destul de ridicat pentru managerii incepatori), ar fi bine sa va studiati putin adversarii (adica celelalte echipe din liga) si sa achizitionati/antrenati extreme cu abilitati defensive care sa faca fata stilului ofensiv majoritar al adversarilor.

Last edited by RoSpider at 11/08/2009 16:46:44

This Post:
00
116922.3 in reply to 116922.2
Date: 10/27/2009 07:51:21
Overall Posts Rated:
55
bine punctat, şi in zilele următoare am de gând să revin cu o continuare, cu ce skiluri cresc la fiecare tip de antrenament şi o să vorbesc un pic şi de potential. to be continued.....

Last edited by GM-fireratbat at 10/27/2009 07:54:09

Good things come to those, who have patience
Message deleted
Message deleted
Message deleted
Message deleted
Message deleted
Message deleted
Message deleted
Message deleted