BuzzerBeater Forums

BB Moldova > [U21] Sezonul 21

[U21] Sezonul 21 (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
225072.1
Date: 08/22/2012 18:24:34
Overall Posts Rated:
690690
Salut tuturor!

Un nou sezon va incepe. Sezonul 21, sezonul celor U21!

Primul punct, draftul. Am urmarit toti jucatorii interesanti veniti in acest sezon. Am putina experienta in cea ce priveste drafturil trecute in Moldova, dar am impresia ca am avut o generatie corecta.

Mai lipseste insa ca acesti tineri sa fie antrenati cum trebuie, pentru a face sa progreseze cele doua selectii nationale.

Sunt ca de obicei deschis la discutii in cea ce priveste antrenamentul tinerilor. Si de asemenea pentru alte subiecte. Nu am stiinta exacta, dar am cateva idei si putina experienta dobandita pe langa manageri experimentati ( managerul Algeriei, de exemplu, cat si doi GM francezi, care sunt toti trei prieteni)

Am inceput a contacta pe managerii care detin acesti jucatori promitatori. Uni mi-au raspuns, altii nu o vor face niciodata.:) Sper sa fac turul tuturor de aici la sfarsitul saptamanii.

Am ajutat la baza de date de juniori 19 jucatori. Am avut criterii destul de largi, caci stiu pertinent ca nu toti vor fi antrenati eficient.
Baza de date actualizata contine in prezent 63 de jucatori intre 18 si 21 de ani.

In acest sezon, am avut norocul de a avea 3 jucatori cu un potential de 10. Unul are deja, din pacate, 19 ani. Ceilalti doi vor fi antrenati bine, asta e foarte frumos pentru nationala mare!

Sezonul trecut a fost un pic dificil. Dupa o victorie neasteptata inpotriva Greciei, am incercat sa-mi asum riscuri pentru a obitinemai multe victorii. Nu a dat rezultate bune, dar Danemarca si Azerbaigian au fost mai puternice decat noi. Am castigat niste meciuri amicale, au fost buni pentru moral.

Acest prim sezon mi-a permis sa iau contact cu managementul unei selectii nationale. E diferit de o franciza, si cred ca am invatat multe. Ii multumesc, astfel, lui Azrail pentru sfaturile sale pretioase in clipele de inceput. A fost foarte rabdator.:)

Sezonul care se anunta va fi foarte complicat si daca nu cunoastem inca calendarul.
Echipa noastra va fi foarte tanara. Nu o sa avem decat 5 jucatori de 21 de ani. O generatie a fost un pic ratata. Dar viitorul va fi sigur mai bun, avem deja cativa jucatori tineri intre 19 si 20 de ani, care au progresat mult si de care managerii au mare grija.
Planul meu initial tinea in 4 ani. Este inca de actualitate. Ambitia mea e de a avea o echipa concurentiala (in topul 50) in sezonul 23. Nu stiu daca o sa am onoarea de a vedea proiectul meu implinit, voi veti decide in momentul alegerilor urmatoare.

Toate acestea pentru a zica ca vom suferii mult acest sezon, dar am mare incredere in acesti tineri pentru a progresa, a se desvolta si a acumula experienta.

O sa vorbesc despre lotul cand va fi gata.

Daca aveti intrebarii sau vre-o remarca, nu ezitati.

Multumesc pentru ca ati citit pana la sfarsit:)

Hai Moldova.


This Post:
00
225072.2 in reply to 225072.1
Date: 08/27/2012 02:49:11
Overall Posts Rated:
690690
Azi, jocam un meci amical cu Pakistan. Pakistan este o tara mica, echipa lor este slaba. O sa fac niste testuri, dar trebuie sa castigam.

Entuziasmul n-a fost resetat inca. Turneul de consolare va incepe luni viitor.

Lotul nostru nu e definitiv. Dar probabil o sa mergem la razboi cu acesti 12 jucatori tineri (mai sunt 2 care au fost salvati azi si mai 2 care vor fi salvati luni viitor). Avem numai 5 jucatori interesanti care au 21 ani. Imi pare rau de asta, dar asta e. Preparam viitorul.




This Post:
00
225072.3 in reply to 225072.2
Date: 08/27/2012 03:37:52
Carbó VB Ploiesti
II.2
Overall Posts Rated:
147147
tinerelul acesta (26819832) a ajuns la mine
ma voi asigura sa fie cel putin precum (23099632) cand va atinge varsta de 21... sunt constient de cap-ul pe care-l va avea datorita potentialului, insa pt U21 va fi in regula
multa bafta in meciurile pe care le aveti!

This Post:
00
225072.4 in reply to 225072.3
Date: 08/27/2012 04:24:09
Overall Posts Rated:
690690
Multumesc.

El e pe lista mea, o sa vorbim prin bbmail in curand.

This Post:
00
225072.5 in reply to 225072.2
Date: 08/27/2012 16:57:18
Overall Posts Rated:
690690
Azi, jocam un meci amical cu Pakistan. Pakistan este o tara mica, echipa lor este slaba. O sa fac niste testuri, dar trebuie sa castigam.


Si noi am castigat foarte usor. Toti jucatori din lot au jocat in acest meci. Sunt niste care m-au placut foarte mult.

(http://www.buzzerbeater.com/match/21112/boxscore.aspx)

Acum, asteptam calendarul lui turneu de consolare.

Last edited by philoumiha at 08/28/2012 02:54:45

This Post:
00
225072.6 in reply to 225072.5
Date: 08/28/2012 16:18:04
Overall Posts Rated:
690690
O sa mergem in Iran pentru primul meci. Este o echipa buna. Au un aruncator pe lista de transferuri. Nu putem sa facem nimic in acest meci.

Aruncare din săritură: senzațional Distanța de aruncare: senzațional
Apărare exterioară: minunat Controlul mingii: senzațional
Pătrundere: prolific Pase: bun

(http://www.buzzerbeater.com/country/59/jnt/players.aspx)


Aldoila meci va fi la noi cu Columbia. O echipa mare in caciula dar cu jucatori exteriori putin slabi. Si ei au doi pivoti pe transfermarket.

Aruncare din căciulă: formidabil Apărare în căciulă: formidabil
Recuperare: senzațional Capace: inapt

Aruncare din căciulă: prolific Apărare în căciulă: minunat ↑
Recuperare: competent Capace: mediu

(http://www.buzzerbeater.com/country/22/jnt/players.aspx)


Poate va fi niste schimbari in echipe lor. Resetul entuziasmului va fi sambata.

This Post:
00
225072.7 in reply to 225072.6
Date: 08/31/2012 12:34:02
Overall Posts Rated:
690690
Formele nu sunt foarte bune in saptamana asta. Dar e normal, e prima saptamana a sezonului. Minutele jocate au fost bune, atunci cred ca va fi mai bine in viitor.

Am avut numai 4 "pops". E putin, dar sper sa fie cea mai uruta saptamana din sezon. Sezonul trecut era foarte rau cu antrenamentele, sunt sigur ca acest sezon va fi buna.

Sunt numai 2 manageri care nu au raspuns la mesajele mele. Dar jucatori lor sunt destul de buni si n-am altcineva sa aleg.

Lotul e gata. Am zis deja ca avem o echipa tinera.

6 jucatorii de 21 ani care sunt mai buni decat altii. 4 jucatorii de 20 ani care vor fi importanti sezonul viitor. Si 2 jucatori de 19 ani. Eugeniu Bot va fi conducatorul de joc nostru in viitor. Progreseaza foarte bine, vorbesc in fiecare saptamana cu managerul lui. Bot e antrenat dupa planurile mele. Cred ca potentialul lui va fi pus la maxim cand va avea 21 ani. Victor Padure, il antrenez eu. Va fi o extrema de forta puternica. Are deja secundari si acum antrenez numai caractaristicile principali pe o pozitie.

Sezonul va fi greu, o sa facem ce putem, dar am mult mult mult incredere in viitor.

This Post:
00
225072.8 in reply to 225072.7
Date: 09/03/2012 16:00:32
Overall Posts Rated:
690690
Am pierdut cu Iran. Infrangere era asteapta. Dar echipa noastra m-a placut relativ la efort egal.

(http://www.buzzerbeater.com/match/21169/boxscore.aspx)

E pacat ca Moroianu a fost ranit la inceput meciului dar n-am pierdut meciul din cauza asta.

Iran e o echipa mai buna decat a noastra. Asta e, pur si simplu.

M-a placut performanta defensiva lui Bibco. Probabil era suparat sa fie pe banca de rezerva la inceput meciului. A sutat mult, are o zona preferita de sut pe care a marcat mult.
Zaychuk m-a placut si el. Acest jucator joaca mai bine decat nivelul lui. Daca va progresa bine, o sa fie important in caciula sezonul viitor.

Altii au fost la nivel asteptat. Numai Basaliglo si Porcescu m-au dezamagit putin.

Luni viitor, o sa jucam cu Colombia. Va fi inca un meci greu. Sper sa vom avea forme bune sa facem cel mai bun meci posibil.

This Post:
00
225072.9 in reply to 225072.8
Date: 09/07/2012 06:19:45
Overall Posts Rated:
690690
Saptamana a fost buna cu antrenamentele. Am avut 10 popuri pentru toata echipa.

Dar doi titulari au o forma rea pentru ca au jucat prea mult saptamana asta.

Sunt putin dezamagit, dar asta e, o sa facem o improvizare la meciul cu Colombia.

This Post:
00
225072.10 in reply to 225072.9
Date: 09/10/2012 15:51:06
Overall Posts Rated:
690690
Am pierdut cu 20 de puncte cu Colombia. Nu e rau, la efort egal.

(http://www.buzzerbeater.com/match/21206/boxscore.aspx)

Cu formele rele a lui Stadler si Moroianu, nu e un rezultat rusinos.

Acum asteptam calendarul si speram sa avem 1 sau 2 meciuri acesibili in acest turneu de consolare.

This Post:
00
225072.11 in reply to 225072.10
Date: 09/11/2012 02:49:11
Overall Posts Rated:
690690
A venit calendarul. O sa nu jucam cu o echipa foarte tare din top mondial. Incepem cu meciurile cei mai acesibili.

Saudi Arabia, South Africa, India, Crna Gora, Prathet Thai si Danemark.

Avem nivelul sa castigam niste meciuri, atunci sunt bucuros azi.