BuzzerBeater Forums

BB Cyprus > ΕΘΝΙΚΗ U21 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΕΘΝΙΚΗ U21 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Set priority
Show messages by
This Post:
22
285912.12 in reply to 285912.11
Date: 02/14/2023 10:02:14
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ευχαριστώ Ειλικρινά την Κυπριακή κοινότητα του buzzerbeater για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε.

√ Παρότι φιλόλογος στο επάγγελμα, δεν θέλω να σταθώ σε λόγια και υποσχέσεις, όπως ανέφερα στο προεκλογικό μήνυμα, βασικός στόχος είναι όλοι οι Κύπριοι προπονητές, να αισθανθούν μέρος αυτής της προσπάθειας.

√ Σίγουρα αυτές τις πρώτες ημέρες έχουν να γίνουν πολλά... Αξιολόγηση του ρόστερ, επικοινωνία με προπονητές, δημιουργία του επιτελείου της Εθνικής ομάδας, σχεδιασμός γηπέδου- logo & προετοιμασία για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

√ Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να προσφέρει στην προσπάθεια της Εθνικής Κύπρου U21 με χαρά θα δω μήνυμα του.

√ Θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες αναλύσεις του ρόστερ, όπως κ του ομίλου που θα αγωνιστούμε την φετινή σεζόν.

Σας ευχαριστώ ξανά.

“ Salvatores Dei ”
This Post:
22
285912.13 in reply to 285912.12
Date: 02/19/2023 09:26:40
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Καλησπέρα Αξιότιμοι...

Ζήτω συγνώμη για την απουσία από το φόρουμ αυτές τις ημέρες, αλλά υπήρχαν να γίνουν πολλά...

Α. Σύσταση επιτελείου Εθνικής

Αισθάνομαι τυχερός που μοιράζομαι την αγάπη μου για το παιχνίδι με άτομα όπως ο Σπύρος,ο Μιχάλης & ο Ιάσωνας - πληροφορίες για εκείνους θα βρείτε στην σελίδα της εθνικής, έχοντας διακριτούς ρόλους, αλλά και επικοινωνία έτρεξαν αρκετά πράγματα. Από εκεί και πέρα εάν κάποιος έχει τον χρόνο, αλλά &την διάθεση να προσφέρει θα δω με χαρά μήνυμα του.

Β. Αξιολόγηση ρόστερ

1.Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λίγο καλύτερα τα πράγματα στους παίκτες, αυτές τις πρώτες ημέρες υπάρχουν 6,7 παίκτες που μπορούν να δώσουν πράγματα σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, από εκεί κ πέρα υπάρχουν είτε παίκτες με χαμηλά σκιλς, είτε με χτυπητές αδυναμίες (βέβαια εάν υπάρχει θέληση, μπορεί να αλλάξει η κατάσταση)

2. Σίγουρα η κυπριακή κοινότητα δεν είναι πολυπληθής, γι'αυτό είναι σημαντικό να μην χάνεται κανένας Κύπριος παίκτης.

Γ. Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
1 Magyarország U21
2 Italia U21
3 Portugal U21
4 Suomi U21
5 Danmark U21
6 Hayastan U21
7 Cyprus U21
8 Moldova U21

Αυτός είναι ο όμιλος & οι αγώνες που θα δώσει η Εθνική Κύπρου U21 . Ο ρεαλιστικός στόχος είναι να γίνουν 2 με 3 νίκες (στην καλύτερη τών περιπτώσεων, μακάρι να γράψουμε κ νίκη έκπληξη- αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να μας ευνοήσουν πολλά, pop up, αγωνιστικές καταστάσεις δικές μας, αλλά κ των αντιπάλων & πιθανοί τραυματισμοί των ανταγωνιστών,η διαφορά δυναμικότητας με Ουγγαρία, Ιταλία, Πορτογαλία είναι σημαντικότατη)

Δ.Στόχοι

(i) Όπως είχε αναφερθεί κ προεκλογικά βασικός στόχος είναι να δραστηριοποιηθεί η κυπριακή κοινότητα, είτε μέσω προπόνησης παικτών, είτε ακόμη και με συμμετοχή στο φόρουμ (αυτές τις ημέρες θα σταλούν κ επιπρόσθετα μηνύματα, πέρα από αυτά που έχουν σταλεί)

(ii) Προπόνηση παικτών είτε για το υπάρχον ρόστερ, είτε για εκείνα που θα έρθουν... Δυστυχώς η κατάσταση που παραλάβαμε δεν είχε τόσο μακρόπνοη οπτική, στόχος είναι κάθε σεζόν η Ομάδα να ανεβαίνει (ήδη υπάρχουν 3+4 20χρονοι που θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο άμεσο ή έμμεσο μέλλον/ όπως κ 19χρονοι που εκεί ευελπιστώ ότι η φουρνιά,θα κάνει πάταγο) , με απώτερο σκοπό την προαγωγή τους στην μεγάλη Εθνική Κύπρου.

(iii) Πρότζεκτ sg "δολοφόνου" , υπάρχει μια σκέψη να ξεκινήσει να χτίζεται ένας παίκτης (τωρινός 18/19χρονος ) που στα 23 του να μπορεί να έχει ρόλο στην μεγάλη Εθνική, με χαρακτηριστικά σκόρερ κ με τα ποσοστά του στα εξωτερικά σουτ να αγγίζουν το 45-50% . -Εαν θέλει κάποιος φίλος, περαιτέρω πληροφορίες, ας επικοινωνήσει μαζί μου για αρχή.

Αύριο υπάρχει το παιχνίδι με την Αρμενία, έχουμε δουλέψει με το επιτελείο, όσο καλύτερα γίνονταν, οπότε συντονίστείτε στις οθόνες σας!

Vamos Cyprus!!!


Last edited by Fontakas 7 at 02/19/2023 09:28:14

“ Salvatores Dei ”
This Post:
22
285912.14 in reply to 285912.13
Date: 02/27/2023 14:09:07
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Καλησπέρα σε όλους, τα δύο πρώτα παιχνίδια της Ομάδας για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανήκουν πλέον στην ιστορία... Απολογισμός 1-1.

Hayastan U21 - Cyprus U21: 107-98

√Παιχνίδι που ήταν κυκλωμένο για νίκη...Δεν ήρθε τελικά παρότι στο ημίχρονο βρισκόμασταν στο +8, είχαμε μαντέψει σωστά την εξωτερική επίθεση της Αρμενίας (κίνηση) και είχαμε σωστή αμυντική προσέγγιση (ζώνη 3-2).
√Δυστυχώς όμως,το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό... παρόλα αυτά βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα για αυτή την φουρνιά παικτών (1. Ότι ακόμη δεν μπορούν να στηρίξουν συστήματα με γρήγορο ρυθμό & 2. Ότι μέχρι να ετοιμαστεί κατάλληλα ο Τζανετάκος θα πρέπει σε ρόλο pg να παίζουμε με SF)

Cyprus U21 - Moldova U21: 50-0(κανονική διάρκεια 119-53)

√Ένα παιχνίδι που υπήρχε μόνο νίκη... Από την αρχή της εβδομάδας υπήρχαν συζητήσεις για το εάν κατέβαινε η Μολδαβία & για το εάν επιλέγαμε χαλαρή διάθεση. Πήρα την πρωτοβουλία να κατέβουμε με κανονική, γιατί δεν μου αρέσουν "τα ζάρια" όταν υπάρχει ένα εθνόσημο, παράλληλα μαζί με τους συνεργάτες μου , κάναμε κανονική ανάλυση παιχνιδιού (στοιχείο που θεωρώ ότι είναι βασικό για ένα εθνικό επιτελείο)

√Το τελικό 50-0 ,δεν μπορεί να βοηθήσει για αξιολόγηση τακτικών & ρόστερ, αλλά η νίκη ήρθε.

Υ.Γ: Παρακαλώ τους Κύπριους & Έλληνες προπονητές που παρακολουθούν το φόρουμ της Εθνικής,να προσέχουν τα αγωνιστικά λεπτά των παικτών (δεν υπάρχει πολυτέλεια,να μένει κανένα βασικό γρανάζι εκτός)

Επόμενη αγωνιστική το παιχνίδι με την Δανία...

Καλή Σαρακοστή με υγεία!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.15 in reply to 285912.14
Date: 03/07/2023 07:21:06
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Danmark U21 (93) vs Cyprus U21 (92)

Η Απόλυτη απογοήτευση
(το κείμενο που ακολουθεί είναι ακριβώς όπως έγραψα εχθές στην ομαδική συνομιλία της Ομάδας λίγο μετά το τέλος του παιχνιδιού)

1) Δεν γίνεται η σωστή τακτική προσέγγιση να αποδίδει μόνο σε μία περίοδο (την 3η)
2)Ο άλλος έδωσε 15 ασίστ...

3) Η αγωνιστική κατάσταση είναι ίσως ακόμη και πιο σημαντική από τα skills των παικτών (από εδώ και πέρα θα παίζουν βασικοί μόνο με 8+ αγωνιστική)

4) Ατυχής η επιλογή του Φελέκου σαν PF, Κατσάμπα εσύ σούπερσταρ!

5) Όταν το παιχνίδι πάει στην μία κατοχή,τις περισσότερες φορές κερδίζει η καλύτερη ομάδα (και δυστυχώς σήμερα δεν είμασταν εμείς) & πώς να είμαστε με 15/30 βολές!

6) Επειδή το παιχνίδι λέγεται buzzerbeater,δεν πρέπει με το έτσι θέλω να υπάρχει στάνταρ μία φορά καλάθι buzzerbeater και μάλιστα στο τέλος...

7) Αισθάνομαι δικαιωμένος παρ'ολα αυτά για την δουλειά μας(σε τακτικό κομμάτι είμαστε σε πολύ υψηλο επίπεδο...)

8) Πρέπει άμεσα να αρχίσουμε να χτίζουμε για την επόμενη χρονιά...(ιδιαίτερη προσοχή σε 20αρηδες& 19χρονους)

9)Βγάλτε τις παντόφλες διχάλες , στα τουλάχιστον 2 επόμενα παιχνίδια θα πηγαίνουμε για τουρισμό! (Να φτιάξουμε διάθεση για τα φιλικά παιχνίδια & ίσως για κάποιο μπαμ στις τελευταίες 2 αγωνιστικές)

10) Υπάρχουν πολλά ακόμη που πρέπει να γίνουν, αλλά να είσαστε σίγουροι, ότι θα γίνουν...

Αυτά ήταν τα 10 σημεία...θα μπορούσα να γράψω και άλλα (Φιλόλογος γαρ...).

Έχετε την αγάπη μου!
Fontakas 7.

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.16 in reply to 285912.15
Date: 03/07/2023 10:13:15
Green Devils B.C
II.2
Overall Posts Rated:
9797
Second Team:
Red Devils B.C
Μάγκες αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη για την ήττα από τους Δανούς. Την δεύτερη ομάδα μου την έχω μόνο για προπόνηση παίκτη της Εθνικής (ελεγα για Ελλάδας αλλα τελικά μου έκατσε ο Βαρβάτος) και ξεχάστηκα με τα λεπτά του παίκτη και του γ@@#α την αγωνιστική του.... και ήταν απογοήτευση ο μάγκας δυστυχώς...

I love this game!
This Post:
11
285912.17 in reply to 285912.16
Date: 03/07/2023 11:06:48
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Αδερφέ μπράβο για την πρωτοβουλία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε, δεν πρέπει & δεν είναι σωστό να δεχτούμε τέτοια ανάληψη ευθύνης! Η Εθνική ομάδα είναι άκρως συλλογική προσπάθεια & μακάρι με όλους να έχουμε συνεργασία όπως με εσένα - τα λάθη μας κάνουν ανθρώπινους - Συνεχίζουμε!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.18 in reply to 285912.17
Date: 03/20/2023 08:14:50
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ημέρα αγώνα σήμερα...

√Αγώνας σήμερα με την Φινλανδία (νούμερο 24) ως αρχή τριών πολύ απαιτητικών αγώνων (Ιταλία νούμερο 17) & (Ουγγαρία νούμερο 3). Σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι σε καμία περίπτωση με την Κύπρο, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσουμε να δείξουμε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο & να δοκιμάσουμε ορισμένες καταστάσεις & πρόσωπα για την επόμενη σεζόν!

√ Τις τελευταίες ημέρες έχουν γίνει κάποιες μεταγραφικές κινήσεις Κύπριων παικτών, από προπονητές της Κύπρου, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό ένας αριθμός διεθνών να βρίσκεται σε καλά χέρια ,σε συνδυασμό με μηνύματα που έχω στείλει για να υπάρχει μία όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρη οπτική προπόνησης σε συγκεκριμένα σημεία. (Ειδικότερα για τις ηλικίες 19,20 χρονών)

Τα υπόλοιπα απόψε στις 18:00!


“ Salvatores Dei ”
This Post:
11
285912.19 in reply to 285912.18
Date: 03/25/2023 03:40:33
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ευθύνες & Καταστάσεις...

Καλημέρα σε όλους.

✓Η Ομάδα υπέστη 2 ήττες με Πορτογαλία & Φινλανδία (τηρουμένων των αναλογιών θα λέγαμε φυσιολογικές...40 θέσεις στο ranking πάνω)

✓ Αλλά επειδή οι αριθμοί δεν παίζουν μπάσκετ... αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου την ευθύνη για την πανωλεθρία στον αγώνα με την Φινλανδία (έκανα ένα από τα πιο σοβαρά λάθη του buzzerbeater, άφησα να με κατευθύνει το συναίσθημα, ζήτω συγνώμη !)

✓ Ολοκληρώνοντας θα ήθελα να σας αναφέρω το ζήτημα των αγωνιστικών καταστάσεων από την αρχή της σεζόν δεν μπορέσαμε Ποτέ, μα Ποτέ...να κατεβάσουμε την 5αδα βασικών που θα θέλαμε, μία ήταν χαμηλά ο ένας, μία ο άλλος κλπ.(λχ στο παιχνίδι της Δευτέρας με την Ιταλία οι βασικοί μας στις θέσεις PG & SG έχουν αγωνιστική 7 )

✓ Μόλις ολοκληρωθούν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας, θα γίνει μία πρώτη ανανέωση στο ρόστερ... από την επόμενη σεζόν θα είμαστε πιο δυνατοί, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται η συνεργασία όλων των προπονητών με Κύπριο διεθνή παίκτη (είτε στο ζήτημα της προπόνησης, είτε στο τελείως πιο απλό θέμα των λεπτών που θα αγωνίζεται) .

Ο σωστός ο δρόμος, είναι ο ανηφορικός...
Νίκος Καζαντζάκης

Να περνάτε όμορφα!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.20 in reply to 285912.19
Date: 04/13/2023 02:58:25
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Αξιολόγηση - Ανασκόπηση Σεζόν 61

Αρχικός στόχος της φετινής χρονιάς ήταν να υπάρξει μια δραστηριοποίηση Κύπριων παικτών, είτε σε προπόνηση, είτε σε ρόλους στην Εθνική ομάδα (θεωρώ ότι επιτεύχθηκε)

Στα αγωνιστικά κυνηγούσαμε 3 νίκες, προέκυψε μία(με ήττα με καλάθι buzzerbeater με αντίπαλο την Δανία & η άλλη ήττα με την Αρμενία στην 1η αγωνιστική ,που όλα ήταν θολά)Η αλήθεια είναι ότι ήταν δύσκολος όμιλος, αλλά έκανα και εγώ "αστοχίες" (το λέω κόσμια)..."Ψάρι" στις εθνικές, πολλές φορές ενώ έβλεπα το πασιφανές, θεωρούσα ότι απέναντι μου είχα τους Φιλ Τζάκσον & Πόποβιτς του buzzerbeater (κάποιοι είναι οκ, άλλοι όμως όχι) έτσι είτε δεν ρίσκαρα, είτε πήρα λάθος αποφάσεις...

√ Ισχύει ότι το ρόστερ είχε κενά... αλλά δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος,για να βρούμε εναλλακτικές (σε μία πολύ φτωχή δεξαμενή παικτών είναι η αλήθεια)
Σε συνδυασμό και με τις κάκιστες αγωνιστικές που είχαμε να διαχειριστούμε, το μείγμα ήταν εκρηκτικό!

√Στα της επόμενης ημέρας, έχουμε κλείσει φιλικά (ήδη έχουμε παίξει με το Μαυροβούνιο) , έτσι ώστε να πάρουμε κάποιες νίκες & το κυριότερο να χτίσουμε ψυχολογία!

Το επόμενο βήμα θα είναι η στελέχωση του νέου ρόστερ & η επικοινωνία - καθοδήγηση με τους ιδιοκτήτες των παικτών (ίσως θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο απαιτητικοί & να εστιάσουμε περισσότερο στις άμυνες)

Ευχαριστώ και δημόσια τους συνεργάτες μου(Σταύρο, Μιχάλη, Ιάσωνα), που με εκείνους δίπλα μου ,το ταξίδι με την Εθνική Κύπρου γίνεται πιο ενδιαφέρον!

√ Καλή Ανάσταση να έχουμε με υγεία & αγάπη!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.21 in reply to 285912.20
Date: 05/29/2023 05:25:23
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Σεζόν 61

Καλησπέρα Κύπρο! Η νέα σεζόν είναι γεγονός, όπως και η συμμετοχή της Κύπρου στο Τουρνουά της "παρηγοριάς" , όντας δεύτερη σεζόν στο τιμόνι της Ομάδας, σίγουρα έχω αναθεωρήσει ορισμένα πράγματα για το παιχνίδι, αλλά και έχω επιβεβαιώσει ότι η αγάπη για εκείνο είναι ότι πιο σημαντικό!

Στόχοι Οι φετινοί στόχοι είναι να έχουμε μία πιο ανταγωνιστική ομάδα & στους 8 επίσημους αγώνες να κάνουμε 4 νίκες (οτιδήποτε καλύτερο, εννοείται καλοπροαίρετο...)

Από εκεί και πέρα με το υπόλοιπο Team έχουμε ξεκινήσει επικοινωνία με τους προπονητές των εν ενεργεία διεθνών, αλλά και εκείνων που έχουν δυναμική για την Εθνική στο άμεσο μέλλον.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει διάθεση & επιθυμία για περαιτέρω εξέλιξη!

Να περνάτε όμορφα!


“ Salvatores Dei ”
Advertisement