BuzzerBeater Forums

BB România > NT Sezon 57-58

NT Sezon 57-58

Set priority
Show messages by
From: Otis

To: Otis
This Post:
33
314833.8 in reply to 314833.7
Date: 06/14/2022 00:46:18
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
sfarsit de campanie de calificare.

am terminat cu acelasi numar de infrangeri cu echipa care a prins euro. respectiv 2.

intr-o oarecare masura am avut destinul in mainile noastre. lipsa de forma pe 1 titular contra finlandei ne-a costat calificarea iar starea generala a bancii plus jocul conservator ne-au ratat oportunitatea contra locului 1.

meciul cu scotia a fost unul lipsit de istoric. cu entuziasm scazut am facut fata cu bine, dovada ca singurul traseu de consumare al entuziasmului a fost fix cel pe care l-am folosit. ratingul ofensiv pe motion e imbucurator. treptat crestem si acolo.

realitatea e ca in momentul de fata nu avem pe merit echipa de euro , ci doar circumstantial. dar fata unde eram acum 6-8 sezoane....e diferenta mare. doar 12 tari merg la euro. asa...la o evaluare cinstita suntem in plaja 10-16. in iar la euro nu toti ajung la fel. daca dai 2 CT in calificari acolo ajungi carne de tun. altfel, prognozele noastre e ca ajungem fara sa dam CT la euro.

scoutingul deja a inceput. progresul e remarcabil. restul sezonului si urmatorul sunt punctele cheie. nu pot sa descriu cat de fericit sunt ca am ajuns in acest punct. astept cu mare interes consolarea. rankul de acolo ne-ar ridica suficient in clasament incat sa avem un adversar de calibru in minus in urmatoarea campanie.

multumesc din nou tuturor antrenorilor, dar in special lui starstr3k care *aproape* de unul singur a tinut nationala in picioare cu stamina si forma maxima in fiecare meci. astea fiind zise, sa ii tinem pumnii pentru parcursul in B3 unde practic joaca cu RO nt pe teren


din nou multumiri celor care antreneaza si celor care strang din greu bani pentru marea risipa ce va urma odata ce toti incep sa sara de 200 si 250k. lucrurile continua sa mearga in sus. sa ne vedem cu bine sezonul urmator.

hai Romania!

From: viespe

To: Otis
This Post:
22
314833.9 in reply to 314833.8
Date: 06/14/2022 04:13:11
Ares United
RBBA
Overall Posts Rated:
2121
Felicitari Otis!

From: rr

To: Otis
This Post:
11
314833.10 in reply to 314833.8
Date: 06/15/2022 08:42:45
Pandurii Targu Jiu
II.3
Overall Posts Rated:
99
Second Team:
Pandurii Targu Jiu II
Felicitari, Otis!

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
314833.11 in reply to 314833.1
Date: 07/15/2022 14:06:53
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
fiindca am avut mai mult timp liber m-am decis sa scriu de pe acum despre lotul nationalei, in pregatirea turneului de consolare de sezonul urmator.

sezonul 57 a fost deosebit prin prisma faptului ca 6 juc si un pic au fost la aceeasi echipa, dupa ce au primit toti stamina maxima iar saptamana de saptamana primeau antrenament de gameshape, astfel NT a jucat la maxim pe teren, cu o exceptie notabila care ne a costa calificarea, insa acum acea perioada s-a terminat, pt moment. jucatori de tranzitie odinioara crescuti in disperare pentru a nu vedea nationala cazand in cap au ajuns la maturitate iar tot ce am crescut de la 18 ani au ajuns sa fie jucatori aproape maturi la 26-27 de ani.

faptul ca intram in epoca de aur si ne apropiem de apogeu e dat de faptul ca acei jucatori vor mai primi inca 2 ani de antrenamnt. adica pana la 28 inclusiv, pana sa guste stamina care ii va face fiare. in conditiile date de timp si spatiu, sezonul care urmeaza este unul de acomodare fiindca deciziile de dezvoltare au fost luate cu aspiratii elite, dar si cu scule cu care avem mica experienta la acest nivel. vom avea oscilatii de meciuri unde putem parca 120p iar apoi cu adversar de acelasi calibru sa ne oprim doar la 70p.

dar si asa, jucatorii mentionati aici vor fi cu certitudine NT, cei care sunt pe picior de plecare vor fi mentionati din timp, in asa fel incat cine bideaza pe ei sa nu aiba vreo proiectie falsa respectiv ca vor cumpara o piesa NT de 1-2-3-4 sezoane.



altfel, certitudinile ca prezenta in lot sunt urmatoarele, grupati pe zone, nu pe pozitii, ca sa nu fim prea detaliati, in ordinea importantei.
exterior: Iancu, Traistaru, Preda, Raducan, Ilie
SF: Cojocaru, Gheorghe,
pe interior : Vilenchik, Ganescu, Stef, Voinescu, Ciubotaru, Bolgiu

vorbim de 13 jucatori de baza. 2 bosorogi care sigur vor juca (campean si vasile) si alte 3 pozitii ocupate in functie de nevoile de moment, unde jucatorii in sine nu justifica ocuparea unei pozitii full time.

din ce avem aici, cel mai slab combo de guard ID/SB e 22, iar pe interior nimeni n-are aparare exterioara sub 16. s-a muncit 3 ani calendaristici ca sa ajungem aici si inca tragem si rezultatul e deosebit, acum doar trebuie toti sa exploideze salarial la 250k bucata.

astea fiind zise, jucatorii cu viitor scurt sau la NT sunt urmatorii:
cristi Campean (35) va fi in lot doar pe durata turneului. indif cat de agresiv va scadea, e dezvoltat la maxim si va lua din presiune de finalizare a celor tineri. orice o fi, el nu prinde finalul de sezon in lot.
Sorin Vasle(33) de facto back up PG pentru inca un sezon. orice scadere de skill va fi fatala, iar intr-un sezon alternativele pe guard cu JR vor fi imense. iar la 34 de ani doar va manca un loc in lot. ca si altii, ramane pe lista rotativa de solutii in caz de urgenta.
Iulian Miu (30) va iesi din lot fiindca nu a fost dezvoltat la maximum iar cei tineri au crescut extrem de repede.
Bujor Albulescu (30) va ramane in lot fiind mai pretabil pe SF unde n-avem lotul finalizat. atat el cat si miu sunt foarte valorosi la club, dar la NT deja nu vor putea concura cu salariile de 200k conform standardelor noi
Alin Dinu (30) un jucator deosebit de bun pentru club, dar la cat de mica e apararea, nu reprezinta o solutie atractiva pentru lot. poate fi adus ca jucator surpriza dar in principiu e doar la cateva antrenamente distanta pt cei tineri de a fi dat uitarii
Stefan Matei (30) fost jucator NT, asemenea neterminat, cu certitudine nu va reveni in lot siva fi chemat doar daca sunt scaderi masive de forma iar el e in forma maxima




Last edited by Otis at 07/15/2022 14:11:55

From: Otis

To: Otis
This Post:
22
314833.12 in reply to 314833.11
Date: 08/15/2022 11:32:41
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci nr 1 vs ungaria infrangere.

din pacate sezonul acesta de consolare scoate in evidenta slabiciunile noastre ca NT care vor mai necesita fix 1 sezon.

tranzitia catre juc de calitate a fost una lunga, fara sincope si cu mici realizari, insa acum trebuie sa rabdam pentru ultima oara sa avem rezultate. cu ungaria am pierdut fiind in deplasare. foarte dificil de evaluat lotul in momentul de fata, motiv pentru care orice consum mai mare de entuziasm reprezinta un lox in plic.

problema de fond nr 1 fata de anul trecut cand aveam sanse la euro este ca jucatorii cei mai buni erau concentrati intr-o siungura echipa care dadea forma si avea stamina maxima, iar acum acea echipa nu mai exista. asa ca am revenit la situatia unde doar 2 din 5 titulari sunt in forma, restul la nimereala si facem spagatul intre atac exterior si interior. daca inainte scoteam maximum dintr o echipa medie, acum scoatem insuficient dintr-o echipa f buna. iar la anul daca nu dupa, va fi una excelenta.

meci nr 2 contra austrie, nu stim inca rezultatul ca am scris inainte de meci, dar zic de pe acum ca am ales sa jucam normal fiindca cu a doua infrangere calificarea e ca si ratata. astea fiind zise, echipele care duc greul NT au fost dirijate sa continue antrenamentul specific, sa stoarca acele ultimele 4 5 trepte de skill necesare pentru a fi elite, urmand ca la anul sa incepem sezonul in forma cu stamina si sa avem o eruptie de forma. in realitate 3/4 din lot sunt peste 90% gata cu antrenamentul, insa fix acele ultime procente vor face diferenta.

din nefericire, schimbarile din motorul de joc referitoare la oboseala ne ard si mia tare in conditiile in care stamina la mai toti juc tineri e undeva la 3 4 5. reamiuntesc ca stamina se antreneaza la fel de repede la 18 25 28 sau 35 de ani, motiv pentru care, daca antrenezi maximal, aia se lasa la final sau aproape de final, oricum nu inainte de a atinge potentialul.

astea fiind zise, unii jucatori sunt gata un pic in avans fata de altii asa ca o parte din lot va fi gata in prima etapa pentru euro. tot ce ne dorim de la acest sezon si urmatorul e ca meciurile grele sa vina cat mai tarziu.

din nou multumesc tuturor pentru efortul depus.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
314833.13 in reply to 314833.12
Date: 08/23/2022 04:40:07
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
follow-up dupa meciul cu austria.
victorie in final, in ciuda unui ghici suplimentar din partea adversarului, am reusit sa castigam. per total s-a simtit atunci terenul plus revenirea de forma pe cativa jucatori. ne-am salvat campania

meci nr 3 vs Costa Rica in deplasare - victorie

meci fara surprize. am reusit sa facem putin cosaveraj. as fi vrut sa jucam altfel insa din pacate mai trebuie minim 1 sezon pt a da dovada de flexibilitate tactica reala.

in alta ordine de idei meciurile grele acum incep. pentru calificare avem voie maxim 3 infrangeri plus cosaveraj. cum deja 1 am fripto cu unguri, iar 1 sigur o incasam la polonezi in deplasare, ramane sa putem absorbi 1 infrangere si sa fortam o victorie din meciurile cu germania si uruguay. dintre cele doua e clar ca uruguay e cea mai accesibila din moment ce germania tocmai ce a jucat finala de mondial.

consumul de entuziasm contra uruguay va fi insemnat fiindca tinta de a prinde PO e in continuare scopul intregului sezon. scaderea treptata in rank ne a costat si ne va costa la anul si mai si.

personal consider calificarea dincolo de primul tur ca fiind posibila, dar cu entuziasm mic in deplasare, greu....f greu.

sa vedem ce ne asteapta. dar ce e important eca jucatorii icna cresc intr-un ritm satisfacator. iar perspectiva e una cert pozitiva

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
314833.14 in reply to 314833.13
Date: 08/30/2022 00:31:44
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
victorie vs uruguay
am consumat putin entuziasm jucand normal vs tie insa pt noi infrangarea insemna sfarsit de campanie, astfel decizia a fost deplin justificabila.
din ultimele meciuri ramase putem supravietui in turneu daca facem cosaveraj, in general 4 victorii si 3 infrangeri fiind in zona gri.

momentan nu putem emite pretentii contra germaniei si poloniei, in special in deplasare, dar vom vedea ce se poate scoate din aceste meciuri. progresul se simte si pe teren, deja jucam cu un nivel minim de competenta pe toate pozitiile. de la OD si passing peste tot, la IS pe toata lumea la un nivel decent, acum doar asteptam ca jucatorii deosebiti, care ne vor da un edge, sa creasca la maxim. cu ceva rank acumulat anul acesta poate avem noroc mai bun la tragerea la sorti pentru euro.


altfel, as vrea sa ii amintesc oricarui aspirant la NT ca acest proces este atat de lung incat uneori te intrebi daca merita. in realitate nu poti fi o NT cu pretentii fara antrenament specific non stop (fara 1 sapt de forma stamina sau prostii) pana la 28 de ani si atunci tot trebuie sa fortezi, ca abia la 30 de ani sa domini, iar in 3 sezoane...la revedere. din fericire am facut totul ca la carte insa speram la mai multa forta cu juc la 28 29 de ani, dar repet, cu juc neterminati n-ai ce face contra echipelor serioase. sa ne bucuram ca ne apropiem de apogeu.

hai Romania

From: RaresVP

To: Otis
This Post:
11
314833.15 in reply to 314833.14
Date: 08/30/2022 07:40:26
Bucharest RVP
RBBA
Overall Posts Rated:
3939
Second Team:
Bucharest Dogs
felicitari! un meci frumos

From: Otis

To: Otis
This Post:
44
314833.16 in reply to 314833.14
Date: 10/09/2022 01:00:00
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders

din ultimele meciuri ramase putem supravietui in turneu daca facem cosaveraj, in general 4 victorii si 3 infrangeri fiind in zona gri.



asa cum am intuit mai sus, am ajuns in zona gri. dadusem chiar si normal in ultima etapa contra unei echipe inferioare pentru a face cosaveraj si am ramas pe dinafara. 20 de puncte marcate in meci ne mai trebuiau. pe parcursul unui sezon asta doar inseamna forme mai bune. probabil ca solutia ideala era sa dam CT contra germaniei acasa unde am scos o infrangere la doar 10p dar ne-ar fi compromis parcursul in eliminatorii, unde si punctajul e mia mare. un echilibru greu de realizat care ne-a fript.

in orice caz, am ramas sa ne chinuim sa luam victorii in amicaluri ca sa putem rula jucatorii tineri. am eliminat toti jucatorii care la anul nu vor juca NT. lotul actual cu 1 sau 2 exceptii (in functie de cum se va finaliza antrenamentul de catre useri) va fi lotul cu care avansam la nationala in urmatoarele 5 sezoane

acum e momentul cel mai greu, de altfel sfarsitul ciclului de antrenament, unde jucatorii sunt impinsi din salarii 130 150-170 in 200 plus, sau sunt tinuti pana la 200 in caz ca mai au de absorbit antrenament extrem de ineficient la 28 si chiar 27 de ani.

lotul e deosebit. evident nu e gata fiindca am ales sa amanam stamina pentru inca un sezon pe partea mai talentata din lot. dar din punctul meu de vedere n-avem niciun motiv sa nu prindem euro, fie si cu entuziasm 1.

in calificari echipele sunt apropiate si prin prisma faptului ca tintele sunt diferite. o echiopa cu ambitii la medalie nu va da normal in niciun meci din grupe, artificial apropiindu i de noi. la fel cum altii vor doar sa prinda euro si cu entuziasm praf apoi carne de tun pentru restul, doar ca sa creasca in rank. acolo eram sezonul trecut si am avut putin ghinion. acum cu orice pret ajungem acolo, chit ca scoate 0 victorii in euro. trebuie sa pregatim terenul pentru turarea la maxim a echipei.


din nou multumesc antrenorilor. ultimele saptamani au fost mai grele dar aproape peste tot lotul incepe sa arate a ceva ce n-am avut niciodata. mai in gluma mai in serios, apogeul echipei e setat pe an de mondial, nu de euro, asa ca....daca facem performanta o sa ne tina minte multi adversari. dar in orice caz, variabilele s-au redus. 3 aproape 4 ani de antrenament asiduu care acum urmeaza sa fie fructificati.

sa fim optimisti, avem de ce.

hai Romania