BuzzerBeater Forums

BB România > NT s61-62

NT s61-62

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
00
319606.1
Date: 07/07/2023 04:46:22
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
dat fiind evolutia din acest sezon parca nici nu mi venea sa mai deschid un nou thread.

un sezon cu multa speranta ne-a vazut pierzand intr-un joc al numerelor care e greu de digerat si acceptat dar se intampla. vorbim de probabilitati 50-50 uneori unde pur si simplu nu ti iese bine, de aceea statistica are sens pe termen lung, nu privit izolat.

astea fiind zise, am inceput sezonul drept cap de serie nr 3.
#1 Israel (semifinalisti al ultimul mondial si campioni euro)
#2 lituania (legitim echipa de top, esalonul secund, intr-o oarecare scadere0
#3 noi
#4 suedia
si restul: auistria moldova norvegia si scotia.

traseul a fost unul exact pe masura asteptarilor in prima etapa. victorie in prelungiri dar era mai buni. faptul ca avem o concentrare asa mare de juc NT in cateva cluburi s-a simtit cand in prima saptamana cand formele cresc mai greu, noi eram covarsitori chiar, pe cand lituanienii cu greu au gasit forme de 10 juc. in final s-a simtit problema noastra cea mai mare, de altfel si discreta, iar meciul a fost mai strans decat trebuia. din toate punctele de vedere eram ca si calificati. nici noi nici iei n-aveam sanse reale contra israel asa ca din aceasta infruntare in 3, israel scotea 2 victorii noi 1 si lituania 0...si euro.

dar n-a fost sa fie.

meci nr.2
dintr-o greseala personala, care nu ascund de niciun fel ca e o greseala. a venit intr-o perioada in care calatoream, multe schimbari samd, m-am trezit ca am dat normal contra scotiei. bine ca am batut la cosaveraj, dar efectiv jale.

meci nr 3. vs suedia
aceasta nationala a avut meritul de a ne lichida sansele si la ultimele calificari la euro. meci absolut inexplicabil, jucam de parca am fi hipnotizati si pierdem. doar ca de data asta eu am gresit prin faptul ca am ratat ordinele cu scotia. dupa 2 meciuri noi am jucat in mod evident normal si enth 5, ei 2 meciuri tie, enth minim 8. incerc sa explic asta mereu userilor, in special celor novice in d2, entuziasmul e cel mai mare multiplicator al performantei, asa ca nu tb sa dai CT aproape deloc, decat cand nu mai conteaza. astea fiind zise, cu 3 trepte de entuziasm in plus ne-au macelarit. am scos aparare de meci amical. au si ratat GDP si tot ne-au cocosat. si la scor mare. un dezastru.

meci nr.4 vs israel.
cu calificarea efectiv ratata si doar matematic posibila, singura sansa ramasa era sa salvam entuziasm si sa batem la scor mare in meciurile mari, in speranta in care la final de sezon ajugem la o egalitate in 3 cu lituania si suedia si poate poate ne calificam.
astfel, meciul cu sirael a fost la loz in plic. dat ghici, ales bine tactica, pierdut la 2p. daca dadeam normal castigam. daca dadeam 2x ghici (ce sa zic...) bateam, asa am pierdut agonizant la 2p. daca bateam se schimba fundamental totul. dar si daca mai dadeam un normal nu vad cum putea supravietui celalalte meciuri. o mare frustrare.

meci 5 vs austria. jucat TIE fiindca stiam ca si adversarul nu ne avea pe noi in tinta, cu greu am scos o victorie la 5p.

meci 6 vs moldova. aici sincer sa va zic deja incepeam sa sper. rezuyltatele au venit in favoarea noastra,suedia pierduse controlul calificarii, eram noi vs lituanieni, iar asa....chiar contrar asteptarilor, am batut doar la 34 de p o echipa care de facto e sub una de d2 utopia, cu scuzele de rigoare fata de moldoveni.

asa ca ne ramane sa jucam contra norvegiei. o echipa respectabila pe care ar tb sa o batem linistiti azi cu entuziasm. o sa dea sigur CT. csf. o sa damsi noi CT ca nu mai prindem niciun euro ca sa zici ca va conta entuziasmul. poate batem la 25p cu ceva efort dar tot nu e suficient. lituania are meci extrem de accesibil contra scotiei. poate un pic constransi si ei ca entuziasm fiindca ei chiar prind euro, dar macar de s-ar califica pentru a si pastra statutul. trist. iar israel va bate categoric suedia.


una peste alta ordinea din cap de serii va ramane. noi pe 3. difernta la cosaveraj. a doua calificare ratata, (thx, swe) si cel putin pentru mome

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
319606.2 in reply to 319606.1
Date: 07/07/2023 04:56:51
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
si cel putin pentru moment o lansare esuata.

urmeaza consolarea. anul trecut am agatat semifinalele. realist tb cel putin tot atat sa reusim ca sa ne mentinem in aceeasi zona de clasament. n-as vrea sa zic ca meritam sau nu sa ne calificam. aveam sanse egale cu o tara cu istoric si atuurile noastre s-au simtit, dar eraorea umana si ghinionul calendarului ne-au terminat. in egala masura, mingea a sarit in favoarea noastra cu prima calificare la euro, unde clar eram udnerdog, chiar cap de serie nr 5. marja e foarte mica. o duzina de eprsoane au muncit 4 ani si inca muncim ca sa fim la acest nivel.

tin sa multumesc cu varf si indesat celor care au chektuit timpul si energia lor ca sa ne aduca pana aici. Remus care are in griaj sa 5 juc NT. 4ace (4) Radu (4) si Tudor (1) si Edward (1).

viziunea ref NT ca arhitectura si implementare a fost deplin validata. jucatorii nostri in majoritate covarsitoare n-au ajuns pe TL, asa ca adversarii ne ataca cumva in blind, fapt relevat si prin alegerile tactice. nu s prosti, dar sunt la fel de limitati ca informatii ca si noi :-) diferentele sunt vizibile pt ffff putini si sper ca pana ma retrag la NT sa avem parte de o generatie unde vom avea si ce ne lipseste.

nationala va continua ascensiunea sa. acum suntem toti plini de stamina si game shape, cat s-or maiputea. anticipez o singura schibmare in lot unde Stef (Pistons) va vi inlocuit de Damian(Tudor) si o scurta reevaluare a jucatorilor din afara lotului pe guards. altfel lotul cam ramane asa cum e inca 3 sezoane. evident ca e aiurea ca unii juc ne imbatranesc. aiurea nefiind procesul ireversibil si obiectiv, ci aiurea ca nu putem fructifica acest avantaj dincolo decat tactic.

icnercam sa fim optimsti. sezonul urmator va fi sansa cea mai curata la o campanie de euro cu putin potential de mai mult. oricum. e foarte greu. incercam sa spargem un grup de 12 nationale europene extrem de puternice (doar 12 mergand la euro). noi fiind realist cam pe la pozitia 14-a. nu ne putem compara cu top 6 si sincer e greu sa ne si comparam cu urmatorii. tari cu sute de utilizatori, iar noi ne chinuim intr-o manuta de oameni.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
319606.3 in reply to 319606.2
Date: 07/10/2023 12:48:30
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
de parca turneul asta n-avea cum sa fie mai dureros decat asa cum a fost, am ajuns sa vedem ultima etapa cu sufletul la gura.


noi am dat CT ca si norvegia. greu de cuantificat de ce ar da CT si TIE din alt motiv decat sa ajute litunia. in final pt ei nu conteaza la cat pierd, astea fiind zise noi am castigat la 33p,

oarecum greu de inteles de unde atata certitudine dar lituania a riscat tie cu scotia. a fost f strans meciul. o victorie la doar 3p pt lituania ne-ar fi dus la euro. cu un mic buffer de timp, au fost nenumarate momente cand eram calificati, dar in final n-a fost sa fie. scotienii au pierdut meciul in ultimele minute. lituania a batut inghetand meciul cu libere si obtinada o calificare la cosaveraj cu sub 10pct diferenta.

morala, fiecare cos conteaza, evident ca fiecare alegere tactica cotneaza, dar si fiecare forma a fiecarui jucator la fiecare meci conteaza.

From: therin

To: Otis
This Post:
11
319606.4 in reply to 319606.3
Date: 07/11/2023 03:17:36
BC Delfinii Purpurii
RBBA
Overall Posts Rated:
7272
Felicitari Otis pentru campanie! n-a fost sa fie..

Asta app de ce se mai discuta pe la sugestii, daca tragea mai tare echipa si nu intra atat de mult garbage time cu Moldova, poate era o diferenta mai mare si ne calificam.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
319606.5 in reply to 319606.3
Date: 09/11/2023 13:17:46
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
sezonul 62 ne aduce din nou in consolare

meci #1 ghana
n-am comentat primul meci fiindca ghana a fost probabil cel mai accesibil adversar in ultimele 3-4 sezoane, dar tb sa tot repet, nationalele mici au utopieni antrenati pe banda rulanta. e suficient sa nu antrenam 5 sezoane si deja va trebui sa ne ferim de astfel de meciuri.

meci fara istoric, victorie asteptata pe noul format unde ai 2 meciuri cu fiecare categorie valorica

meci #2 anglia
tb sa recunosc ca a fost un meci cu oaresce emotii. din cauza unor accidentari extrem de inoportune si felul in care a fost relocate resursele in lot, ne-am trezit cu optiunile tactice f limitate. drept urmare adversarul a simtit oportunitatea si ne-a nimerit cu dublu ghici.
anglia fiind o echipa extrem de redutabila fata de ce sugereaza rankul...ne-am trezit cu 2x ghici si consum de entuziasm. asa ca ne-am trezit cu o confruntare bruta, unde evident ca alegerea tactica a fost influentata si de teren.

in final am scos o la liman. felicitari tuturor celor care au putut mobiliza resursele sa dea GS si sa tina minutele sub control. astfel, mentinem traseul catre un cap de serie ridicat.

From: Otis

This Post:
00
319606.7 in reply to 319606.6
Date: 09/12/2023 11:50:47
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
suedia imi mananca ficatii fiindca in ultimele 2 confruntari ei au fost cei care ne au scos de pe traiectoria succesului.

avem lot mai bun. tot nu inteleg de ce componenta de noroc ne tot arde cu ei, dar vom vedea luni. daca batem ne vom pozitiona pe o traiectorie extrem de fericita.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
319606.8 in reply to 319606.7
Date: 09/18/2023 13:50:28
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Din pacate meciul n a decurs cum am dorit. Am jucat la confruntare, dar fiindca au jucat aproape la misto ne au lovit din plin.
Am avut o singura vulnerabilitate in lot iar orice in fara de LI nu mi a dat.incredere. mai multe nu sunt de zis.


From: cristian12

To: Otis
This Post:
00
319606.9 in reply to 319606.8
Date: 09/18/2023 14:40:12
sighet united
II.4
Overall Posts Rated:
4848
Second Team:
Marmatia
felicitari pentru victoriem chiar daca a venit greu

From: Otis

This Post:
00
319606.10 in reply to 319606.9
Date: 09/18/2023 15:16:59
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Multumesc.

Pierdusem increderea. Ma asteptam sa fim un pic peste. Am cazut mult in urma si la final am scos o. Nu ma mandresc cu meciuri castigate lanzar, chiar daca au fost mukte calcule luate in seama.

Suntem in continuare pemdrumul cel bun
Multumesc tuturorncare aunfacut victoriande azi o realitate

From: Strokes

To: Otis
This Post:
22
319606.11 in reply to 319606.10
Date: 09/18/2023 17:20:39
Strokes 31
IV.23
Overall Posts Rated:
8484
Second Team:
New Noise
Hello Otis, congrats for your win tonight.
We've worked hard to improve our team, but Sweden is not yet a top NT. So we have to try some tactical tricks.
Your roster is very strong, and I wish you the best in this tournament.