BuzzerBeater Forums

BB România > NT S63-64

NT S63-64

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
11
322386.1
Date: 12/11/2023 10:41:13
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
bun venit tuturor la sezonul 63 al echipei nationale, sezon de calificari la euro.

inainte de toate multumesc tuturor celor care au votat si au sustinut continuarea acestui exercitiu la echipa nationala.

si....cam pana aici a fost entuziasmul. tragerea la sorti a fost foarte proasta.
dupa cum vedeti distributia de mai jos e cat se poate de clar ca diferenta intre cap de serie nr 2 si 3 e imensa ca miza
Team
1 Srbija rank 6. finalista euro acum 2 sezoane si anul trecut a ajuns aproape in ultima etapa de mondial. fara doar si poate o echipa in mega ascendent, poate chiar la apogeu. am avut prilejul de a folosi la club un jucator de rezerva al lor. guard cu is 24...rezerva....te doare mintea
2 Suomi rank 12 castigatoare consolare. acum 4 sezoane finalsita de mondial. la mondialul trecut au ratat calificarea la cosaveraj.
3 România rank 31. hai baietii)
4 Eesti rank 38 echipa solida si prima dupa linia aferenta categoriei valorice
5 Magyarország rank 52. pain in the ass mai la toate sezoanele. rankul lor e unde eram noi acum 6 sezoane..
6 Danmark 55 iarasi echipa aflata la varful categoriei din care face parte.
7 Norge 76 ne am tot intalnit, ne au pus probleme uneori, pot doar sa sper ca ne impunem categoric
8 Moldova 86 numai respect pentru cine anterneaza pt ei.


bun. tragerea la sorti a fost de kko. in conditiile in care nu trebuia sa aparam locul 2 acum trebuie sa doboram macar una din aceste super echipe ale momentului.

iar pupaza peste colac, daca o infrangere cu una din cele doua era acceptabila fiindca o compensam cu un CT cu cealalta, ne-am trezit ca jucam azi cu estonia. echipa care in ansamblu ar fi sub noi la forme egale. ba chiar ar fi trebuit sa o batem economisind entuziasm...am ajuns sa o confruntam cu entuziasm egal sau chiar in favoarea lor, consumand entuziasm.

pur si simplu e necrutator jocul asta unde ratezi o calificare la cosaveraj. inghiti accidentari in alt sezon pe banda rulanta, ca si sambata si tot vezi ca nu pica fisa in favoarea ta.



astfel, meci #1 estonia.
accidentarea de sambata a lui nelu, a doua in moment cheie, coroborata cu niste antrenamente de forma de zic ca erau de antiforma ne-au impins tactic in selectionare prin eliminare. evident ca selectionerul advers nu e papalapte si ne a dat o zona sanatoasa, ghici ar fi fost impardonabil de riscant. dupa cum se poate usor observa, ca doar n am jucat ct vs normal, am dat normal si ei au ezitat si au dat doar tie. mai riscant era tie vs tie dar n am antrenat 3 ani alaturi de o duzina de oameni ca sa fac "economie" de biti.

pe cat de norocosi am fost.....o singura data (calificarea vs frantei la singurul euro) plus mega traseul de acum 3 sez in consolare, pe atat de plesniti am fost de soarta. nu cred in soarta sau asa ceva, dar cand dai cu zarul de 6 ori si de fiecare data iese prost cand si mediocru te multumea....e dur.


astept rezultatul la final de meci. e strans. daca pierdem stiu de ce am pierdut. daca castigam, costul va fi fost prea mare in conditiile in care insusi avantajul nostru de forma (ca avem trei sferturi din lot antrenat la GS) a tras absenta cand era mia mare nevoia.

si dincolo de orice....doar fiindca acum e momentul de maxim turaj. jucatori cu varste intre 31 si 33. experimentati, stamina pana in dinti la tot lotul, forme.....in fine macar la fotbal ne-am calificat la euro 2024....

hai Romania


From: Otis

To: Otis
This Post:
00
322386.2 in reply to 322386.1
Date: 12/11/2023 12:13:45
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
i-am batut la 20p. i-am batut desi ne au nimerit ca zona. la TIE vs TIE si 1 singur ghici pierdeam linistiti. erauficient sa joace tot normal ca sa fie mult mai palpitant. ne a si ajutat ritmul lent ales de ei contra unei aparari potentate.

ma bucur, dar asta ne va costa cand trebuie sa doboram mai marii adversari. de aceea orice bucurie in seara asta e una cu retineri.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
322386.3 in reply to 322386.2
Date: 12/18/2023 11:55:15
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
asa face ca postez iarasi in timpul meciului, cumva si din nevoia de a explica ca macar pt moment ordinele sunt date in conditii foarte bune, desi contextele f nefavorabile.

pe scurt, s-a gresit sensibil la un club cu multi jucatori si pur si simplu am avut o cadere de forma evidenta si din avion pentru tactica pe care o jucam. nu e secret pentru antrenorii straini, dar acum a fost evident, motiv pt care azi nu puteam juca decat pe interior. in esenta de aceea ne au dat ghici ungurii dupa ce saptamana trecuta jucasem cu totul altfel. si totusi ne-am permis sa jucam la evitarea ghiciului, am castigat 7p dar ne au dat normal.

din pacate nu exista remediu contra consumului de entuziasm. dupa ce am fost prinsi la colt acum o saptamana, acum chiar trebuia riscat la salvarea entuziasmului, fiindca altfel nu doar ca pierdem cu finlandezi si sarbi dar mancam bataie de ne iese jocul din cap. astfel, ne-am angrenat in acest joc extrem de periculos, unde desi suntem peste adversari, cumva tb sa fim cu f mult peste pt a avea realizari. nu in ultimul rand, iarasi am jucat cu 2 juc pe banca iesiti din forma dar pur si simplu nu mai aveam de unde. nu stiu daca asa e la fel la toti userii dar ultima vreme a fost o provocare mai grea ca de obicei sa tii jucatorii sub control.

facem tot ce tine de noi, sper ca rezultatul sa nu fie dezamagitor, desi egal fiind in q4 cine naiba stie....

From: Otis

To: Otis
This Post:
33
322386.5 in reply to 322386.3
Date: 01/01/2024 12:38:17
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
sumar rapid

dupa cum era evident din ultimul meu mesaj, am pierdut cu unguri la 5p. au fost civilizati si ne-au contactat sa ne transmita aprecieri pentru echipa noastra si ca au profitat inspirat de ambitiile noastre.

astea fiind zise am intrat in meciul de azi cu serbia cu moralul sifonat, dar cu putin entuziasm. cu durere in suflet ma bucur ca am batut o super echipa ca jucatori, o parte vazandu i pe tl sau chiar jucand la club. au jucat la antighici si speculativ dar cine stie mai bine intelege ca am fi fost egali poate marginal peste chiar daca jucau pe bune. in continuare, in meciul acesta de uite ghiciu nu e ghiciu deja marja e extrem de mica. mi-e ciuda ca ungurii au reusit o victorie la limita. desi rezultatul nostru e unul incredibil de pozitiv, furand si cosaveraj in inevitabila confruntare la tie-breaker, maghiarii au batut la 3p si transforma lupta in una in 4 !
nu ne putem califica fara victorie cu finlanda. nici ei. desi poate ar fi sensibil sa incercam normal v normal ca sa nu ne ducem la euro ca la abator.

cumpana intre ani ne-a priit asa ca prima zi ne gaseste la egalitate cu restul si cu sanse de promovare. sper ca norocul sa ne surada in urmatoarele 3 meciuri, unde victoria e esentiala, inclusiv si marja, daca ajungem sa ne uitam si la aia.

va doresc tuturor un an bun, mai norocos, presarat cu sanatate si bucurii, iar in masura posibilitatilor cu ceva satisfactie si din joc.

sper ca nationala de fotbal sa nu fie singura care merge la un euro anul acesta.

ca intotdeauna multumesc tuturor care sprijina NT in orice forma, efortul vostru e apreciat si rasplatit si de rezultate, acum sa icnercam sa reusim cat mai mult.

toate cele bune

hai Romania

From: cristian12

To: Otis
This Post:
00
322386.6 in reply to 322386.5
Date: 01/01/2024 15:02:56
sighet united
II.4
Overall Posts Rated:
4848
Second Team:
Marmatia
felicitari !
Succes in continuare si un an excelent!

Last edited by cristian12 at 01/01/2024 15:03:29

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
322386.7 in reply to 322386.5
Date: 01/15/2024 01:40:00
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
am facut tot ce s-a putut contra finlandei. pur si simplu ne au batut mar in sfertul 4, la 20p diferenta in cdt in care noi am dat crunch time.
faptul ca am avut unul-doi juc nu in forma maxima n a contat fiindca nu pe acolo ne au atacat iar de marcat s a marcat suficient.
s-a vazut ca n-avem aparare pentru acest nivel desi am jucat cu cei mai buni aparatori pe exterior. in final meciul cu ungaria e cel care ne a costat.

e foarte greu de zis cum ar fi fost mia bine. daca jucam normal cu ei ne luau sarbii mai in serios si nici nu se mai ajungea aici.
in fine. nici sanse matematice nu mai avem. sau mai bine zis, vor fi dizolvate dupa meciurile de diseara.
vom juca CT contra danezi pt a mentine rating iar cu moldova vom juca cu entuziasm la nivel de amical. daca ei ne vor batea cu o echipa nici pe jumatate ca salarii, va fi macar spre beneficiul educativ al comunitatii.

pacat de atata munca cu o marja atat de mica decisa la un zar. cu mult efort ne am permis o marja mai buna la zar dar tot zar ramane.


From: Otis

To: Otis
This Post:
00
322386.8 in reply to 322386.7
Date: 01/15/2024 13:48:47
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
ne au dat si ei crunch time. am pierdut din cauza unei diferente de entuziasm de 2 trepte.
atat s-a putut.
am zis de la inceput ca nu ne ajuta calendarul.

cu beneficiul retrospectivei trebuie sa dam ghici sau sa dam normal vs unguri. ne prefacem ca bateam sarbii oricum. iar cu finlandezii dadeam doar normal si fortam o calificare la cosaveraj. fantezie.

ne vedem sezonul viitor.

From: torynada

To: Otis
This Post:
00
322386.9 in reply to 322386.8
Date: 01/25/2024 04:52:41
Ucigasii
II.1
Overall Posts Rated:
77
Mda nu va mers cu calendarul deloc....asta e...poate la anul reusiti o calificare ;)
Deas mai avea oameni devotati care sa antreneze ca la carte putea sa fim si noi cit de cit competitivi...dar...
Noi pe interior suntem cit de cit asamblati....pe exterior e jale mare :)

From: Otis

This Post:
00
322386.10 in reply to 322386.9
Date: 01/25/2024 07:35:13
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
stam bine si pe exterior insa echipele cu care ne batem au jucatori cu skills 23 24 pe od sau js. noi suntem foarte echilibrati. iar asta ofensiv nu ne ajuta la nivelul respectiv.

putem juca semi in consolare, dar nu putem rasturna un traseu de loc 3 sau 4 in calificare decat cu sanse 50%50%. anul asta sansele au fost cam 30% si altii care au avut sanse mai bune au speculat